Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
 
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
Antresola Stajni z Wozownią
Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1
 
Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne „wyssał” z mlekiem matki pracującej we włocławskiej fabryce porcelany. Na początku starał się być karykaturzystą współpracując m.in. z pismami „Szpilki” i „Karuzela”. Ze względu na poważną chorobę nie skończył studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, mimo to uczestniczył w wielu wystawach w Polsce, Bułgarii, Kanadzie i we Włoszech zdobywając wyróżnienia i nagrody.
 
– Urzekła mnie technika i bogactwo detali, wielka szczegółowość przedstawień. Prace pana Grzegorza od razu wpadły mi w oko, zobaczyłem, że artysta nie idzie na skróty, tylko stara się pokazać swój warsztat, wnieść coś osobistego, jakąś opowieść i narrację – mówi Dariusz Matyjas.
 
–  Ciekawostką jest, że w większości swoich prac umieszcza swoją postać. Można w nich zobaczyć grajków, linoskoczków, kabaret, cyrk i osoby bliskie twórcy w różnych pozach i konfiguracjach. Jest w nich niekończąca się historia. –  Grzegorz Dębowski zapisuje odczucia chwili. W jego dziełach czuje się całkowitą szczerość aktu tworzenia i jak w deja vu znajomość poszczególnych elementów. Jego malarstwo może po dłuższym oglądaniu przyprawić o zawrót głowy, jest bowiem realistyczne w formie, ale całkowicie abstrakcyjne – zachwyca się historyk sztuki, dyrektor Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku Piotr Nowakowski.
 
Zapraszamy! Prace Grzegorza Dębowskiego będą eksponowane od 1 do 31 października 2020 na antresoli Stajni z Wozownią.
Wystawa została zorganizowana w ramach projektu “Sztuka to emocje, poczuj je”, realizowanego przez Mazurską Fundację Sztuki ArtProgress, przy współfinansowaniu z Urzędu Miejskiego w Giżycku.
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów

W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza pierwsza wystawa”.
Prace eksponowane są na antresoli Stajni z Wozownią. 

Kilka słów autorów o sobie i swojej twórczości:

Jakub Chmielewski:
“Studiuję Grafikę projektową na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zacząłem tworzyć w liceum. Malarstwo spodobało mi się na studiach. Fascynują mnie środki formalne np. nawarstwiająca się farba, różne pociągnięcia pędzla, luźno kładziona farba itd. Inspiruję się secesją, malarstwem Młodej Polski i twórczością postimpresjonistów”.

Angelika Ostrowska:
“Swoją przygodę ze sztuką zaczęłam od dziecięcych rysunków, by wreszcie zacząć studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, na kierunku malarstwo. Ukończyłam Liceum Plastyczne w Olsztynie na kierunku ceramiki, ale to właśnie malarstwo było azylem, w którym mogłam poukładać sobie wiele rzeczy w głowie i pozwolić moim emocjom płynąc razem z ruchem pędzla. Jest to dla mnie pewnego rodzaju poszukiwanie, odkrywanie siebie tak jak medytacja, która pozwala mi każdego dnia  stawać się coraz lepsza osobą. W moich pracach dużą inspiracją są dla mnie ludzie i ich osobowość, dużo się mogę od nich nauczyć, oraz natura, gdzie czuję się bardzo swobodnie. Pragnę aby ludzie patrząc na moje prace mogli odnaleźć się w pewien sposób we własnych emocjach i spróbować je zrozumieć.”

Serdecznie zapraszamy.

Paź
24
sob
Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi
Paź 24 całodniowy
Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi


„Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi”

24 października

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku, pl. Grunwaldzki 6
11-500 Giżycko

142 portrety przedstawiające 207 Mazurów. Wystawa będąca pokłosiem akcji społecznościowej Waldemara Mierzwy rozpoczętej w 2018 roku wkrótce trafi do Giżycka. W wyniku akcji udało zgromadzić się 142 portrety przedstawiające 207 Mazurów. Jak napisał we wstępie do towarzyszącego wystawie okolicznościowego wydawnictwa albumowego Profesor Andrzej Sakson:

„Z prezentowanych zdjęć emanuje „mazurska duma”, która przypomina nam jeden z punktów „Mazurskich przykazań narodowych”, propagowanych w latach trzydziestych XX wieku przez szczycieńskiego „Mazura”, dążącego do zachowania mazurskiej odrębności: „Chlubię się tym, i mam sobie za szczęście, iż Bóg stworzył mnie Mazurem”.

Zgodnie z danym na początku akcji przez Waldemara Mierzwę słowem, każdy ze sportretowanych Mazurów oraz wszyscy ich fotografowie otrzymają w podziękowaniu „swoje” egzemplarze „Galerii Mazurskiego Portretu”.

Patronat honorowy nad wystawą objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Pan Gustaw Marek Brzezin.

Fot.: okładka książki „Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi”, „Moja Biblioteka Mazurska” nr 36, Dąbrówno 2020

 
Posezonowe Sprzątanie Mazur
Paź 24@10:00 – 11:00
Posezonowe Sprzątanie Mazur

Posezonowe Sprzątanie Mazur

24 października 2020

Start o godz. 10.00 | Wzgórze Św. Brunona

 

Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich oraz LOT Mazury organizują Posezonowe Sprzątanie Mazur. Od wielu lat mieszkańcy naszego regionu czynnie uczestniczą w podobnych akcjach. Jest to okazja nie tylko do uporządkowania naszej pięknej Krainy, ale też do jej promocji, wspólnych działań obywatelskich i solidnej lekcji ekologii dla najmłodszych. Dlatego zachęcamy placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, firmy i grupy mieszkańców do przyłączenia się do akcji.

 

Paź
31
sob
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy

 

 

Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana”

Wernisaż w Hotelu St. Bruno

31.10.2020 (sobota) godz. 11.00

Pablo Ruiz Blasco żył w latach 1881–1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym temperamencie, uprawiający różnorakie dziedziny sztuki. Obdarzony niezwykłym, niemalże pierwotnym instynktem malarskim i rysunkowym. Jego artystyczna wszechstronność objawiała się zarówno w technice (malarz, rzeźbiarz, grafik, ceramik) jak i w formie (w swej pracy używał ołówka, akwarel, farb olejnych, kredek, metalu, gipsu, kamienia oraz różnorodnych odpadów).

Zapraszamy na wernisaż wystawy w sobotę 31 października 2020 r. o godz. 11.00 w Galerii w Baszcie Hotelu St. Bruno w Giżycku. Galeria czynna codziennie w godz. 18.00 – 20.00, wstęp wolny (do 31.10.2020 r. wystawa pt. „Nikifor i inni prymitywiści”).

Lis
10
wt
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT [BILETY WYPRZEDANE]
Lis 10 całodniowy

 

 

 

 

Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo”
reżyseria WOJCIECH MALAJKAT

10 listopada (wtorek) 2020

(ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19 z 28 maja) 

sala widowiskowa GCK

(bilety – planowana sprzedaż w październiku)

AKTUALIZACJA – BILETY WYPRZEDANE

Lis
11
śr
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy

Organizator: Mazuria Giżycko

Narodowe Święto Niepodległości
Lis 11 całodniowy
Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada
Lis 11@10:00

Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada

Giżycko
11 listopada 2020 (środa)

godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium św. Brunona, przemarsz i uroczystości pod pomnikami pamięci narodowej, godz. 12.00 Niepodległa do Hymnu pl. Grunwaldzki, godz. 13.00 PIKNIK PATRIOTYCZNY pl. M.J. Piłsudskiego, w programie: pokaz sprzętu wojskowego, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i wojskowa grochówka, „Biało-Czerwony Bieg Niepodległości” z kolorami holi Park Rogera Goemaere’a, imprezy towarzyszące: XX Międzynarodowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Burmistrza Giżycka Szkoła Podstawowa nr 1, Mecz towarzyski „Samorząd vs. 15 GBZ” pomiędzy Dowództwem 15 GBZ, a przedstawicielami samorządu giżyckiego w halowej piłce nożnej Hala MOSiR przy SP4, XVI Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka Pływalnia MOSiR

Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10