Giżycko - Oficjalna strona miasta

27/01/2021

Ponad 370 mln złotych na infrastrukturę Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich

07/01/2021

 

Ponad 370 mln zł kosztuje budowa i przebudowa infrastruktury na mazurskich akwenach. O przedsięwzięciu rozmawiano podczas konferencji online „Szlak Wielkich Jezior Mazurskich. Inwestycje, jakich jeszcze nie było”.

Projekt „Budowa i przebudowa infrastruktury związanej z rozwojem funkcji gospodarczych na szlakach wodnych Wielkich Jezior Mazurskich wraz z budową śluzy „Guzianka II” i remontem śluzy „Guzianka I” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020 przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ten wielki projekt powstał w wyniku współpracy samorządu województwa oraz partnerów samorządowych wchodzących w skład Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020, a także przy udziale Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie”.

Jego główne cele to poprawa stanu technicznego oraz bezpieczeństwa i warunków żeglugi turystycznej, sportowej i pasażerskiej, wzrost drożności i przepustowości szlaków wodnych, rozwój infrastruktury związanej z właściwym ukierunkowaniem ruchu turystycznego, a w rezultacie zwiększenie konkurencyjności gospodarczej i atrakcyjności Mazur.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich nadaje charakter naszemu regionowi. To zasługa niezwykłej natury, ale też wyjątkowych ludzi, którzy tu żyją. Działacze, aktywiści i samorządowcy ciężko pracują nad kształtem oraz funkcjonalnością szlaku. Efekt jest znakomity, dziś Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich i pierwszą polską śluzą na Mazurach możemy pochwalić się przed całym światem. Tego typu inwestycje pokazują, jak wielką siłę sprawczą mają samorządy i fundusze europejskie. Projekt jest również wiatrem w żagle dla lokalnej przedsiębiorczościmówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa. – Potrzebę remontu potwierdzają chyba wszyscy żeglarze, miłośnicy piękna naszych szlaków wodnych. Zaczęliśmy wakacje w zmienionych warunkach, jednak Warmia i Mazury jak co roku chętnie przyjmują gości. Szczególnie teraz większość z nas woli odpoczywać w bardziej kameralnych warunkach, w miejscach spokojnych, niezatłoczonych, z dala od wielkomiejskiego zgiełku. Mamy do tego znakomite warunki i stale polepszamy komfort wypoczynku. Zachowanie dziedzictwa, komfort życia i bezpieczeństwo – te cele stawiamy sobie przy projektowaniu zrównoważonego rozwoju, a inwestycje na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich się w te cele wyraźnie wpisują.

Całkowita wartość projektu wynosi prawie 370 mln zł, z czego unijne dofinansowanie to kwota ponad 250 mln zł. Długość wybudowanych lub zmodernizowanych wodnych szlaków turystycznych wyniesie 14,76 km. Przebudowa dotyczy również ośmiu kanałów (Giżycki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Tałcki, Piękna Góra, Węgorzewski oraz Śniardwy – Roś). Wszystkie inwestycje na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich powinny zakończyć się do końca 2023 roku.

Podczas konferencji online, która podsumowywała pierwszy etap realizacji tego przedsięwzięcia, nie zabrakło rozmów o synergii PGW „Wody Polskie” z lokalnymi samorządami czy debaty przedstawicieli PGW „Wody Polskie” i Stowarzyszenia Wielkich Jezior Mazurskich 2020 pod kątem zadań realizowanych oraz planowanych.

Z kolei pracownicy Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przedstawili zagadnienia związane z bezpieczeństwem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele lokalnej turystyki wodnej.

 

INWESTYCJE NA SZLAKU WIELKICH JEZIOR MAZURSKICH:

Etap I – budowa śluzy „Guzianka II”, udrożnienie szlaku wodnego na przesmyku jezior: Mikołajskie – Tałty oraz przebudowa nabrzeża Jeziora Ryńskiego.

Partnerzy: gmina Mikołajki, gmina Ryn, Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”
Całkowita wartość etapu: 38,5 mln zł, dofinasowanie: 23,1 mln zł

Etap II A – udrożnienie szlaku wodnego na Kanale Giżyckim, przebudowa nabrzeży jezior: Mikołajskiego, Niegocin, Nidzkiego oraz brzegów rzeki Pisy.

Partnerzy: gmina Mikołajki, gmina miasto Giżycko, gmina Pisz, gmina Ruciane-Nida
Całkowita wartość etapu: 55,8 mln zł, dofinasowanie: 40 mln zł

Etap II B – przebudowa i umocnienie 5 kanałów na szlaku od Mikołajek do Giżycka.

Partnerzy: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”
Całkowita wartość etapu: 163,5 mln zł, dofinasowanie: 98,4 mln zł

Etap III – remont śluzy „Guzianka I”, śluzy i jazu w Karwiku, jazu w Kwiku, udrożnienie szlaku wodnego WJM poprzez prace hydrotechniczne przy kanałach i ich połączeniach z jeziorami, przebudowa i umocnienie 3 kanałów i rzeki Węgorapy, przebudowa nabrzeża jezior: Mikołajskie i Niegocin.

Partnerzy: Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”
Całkowita wartość projektu: 110,5 mln zł, dofinasowanie: 91,5 mln zł

 

Informacje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego: https://warmia.mazury.pl/turystyka-i-promocja/aktualnosci/6249-wiatr-w-zagle-dla-przedsiebiorczosci-i-turystyki

Wideo: Wody Polskie

Foto nagłówek: UM Giżycko mojegizycko.pl / Tomasz Karolski

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Maj 13 całodniowy
Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter