Giżycko - Oficjalna strona miasta

23/01/2021

JAN SEKTA O SWOJEJ KSIĄŻCE „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach”

03/12/2020

Jan Sekta w rozmowie z M. Kulas-Szyrmer o swojej nowo wydanej książce „Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach” 

 

Skąd pomysł napisania książki?

Waldemar Mierzwa wydawca serii „Moja Biblioteka Mazurska”, w ramach której powstają między innymi publikacje o dawnych mazurskich miastach, powiedział w 2015 roku, że mógłbym napisać o Giżycku. Pomyślałem czemu nie. Materiały do książki zacząłem zbierać w tym samym roku, chociaż wiele dokumentów miałem już wcześniej i samą dokumentację zakończyłem w roku 2016. To najdłuższy proces pracy nad książką. Wiele godzin spędziłem w archiwach. Była to tak zwana mrówcza praca, ale dająca też mnóstwo przyjemności. Dotarłem do ciekawych historii, nigdzie wcześniej nie publikowanych, były nietypowe informacje, ciekawostki, często historie osobiste, spory między mieszkańcami, czy dochodzenie swoich praw wobec miasta. Poszukiwania wciągały całkowicie, ale poznawałem mieszkańców mojego Giżycka.

Pozyskałem dziewięć tysięcy fotokopii różnych dokumentów źródłowych związanych z Giżyckiem, pięć tysięcy związanych z historią Żydów w Lecu (przyp. dawna nazwa Giżycka), pozostałe to dzieje miasta głównie z XIX i z początków XX wieku. Jest tego tyle, że na niejedną książkę, czy serię wykładów (śmiech).

W styczniu 2018 książka była gotowa, z różnych powodów nie doszło do jej wydania. I nastąpiło to teraz, z czego ogromnie jestem zadowolony, bo praca wydawnicza była bardzo intensywna, od września do początku października tego roku książka nabierała finalnych kształtów, podczas zdalnych, telefonicznych kontaktów w covidowym czasie.

Muszę zresztą powiedzieć, że była to „książka nocna”, pracowałem nad nią popołudniami, do późnych godzin nocnych, pierwszej, drugiej w nocy. Rytm jednostajny – praca*, obiad i siadałem do setek dokumentów, które trzeba było transliterować przez niezliczone godziny i tłumaczyć z różnych dziedzin, od budowy kolei, po żeglugę, port towarowy, czy pocztę. Mało było źródeł w języku polskim i tu mogłem liczyć na pomoc Bernda Brozio, który pochodzi z Mazur, mieszkał w okolicach Rynu, teraz na stałe w RPA, więc współpraca również na odległość.

* J. Sekta na co dzień jako historyk pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej, z ramienia której koordynuje i tworzy Giżyckie Archiwum Cyfrowe gac.gizycko.pl, wyjątkowe w skali kraju multimedialne repozytorium wiedzy, które bardzo polecamy, by odwiedzić.

 

Na co może liczyć czytelnik biorąc do ręki „Dawne Giżycko…”?

Idea była taka – jedna strona, jedna pocztówka i do tego tekst, krótka historia związana z danym miejscem, ludźmi, wydarzeniem. Mam nadzieję, że „moje” opowieści spodobają się czytelnikom, zaciekawią ich. Mieszkańcy otrzymują na pewno bardzo dobrze wydaną książkę, pozytywne oceny wydawnictwa już do mnie docierają, z czego się cieszę i najważniejsze – są to historie o dawnych mieszkańcach, o których zapomnieliśmy, o tym jak przed laty tu się żyło.

 

Czy łatwo było spośród tylu historii wybrać ich sto?

Najpierw wybór dotyczył stu starych pocztówek z kilku tysięcy jakie są dostępne w prywatnych zbiorach, przede wszystkim Marka Kowalczyka i Kazimierza Pietrachowicza, uzupełnione o moje własne i pochodzące od Janusza Pileckiego. Porównując zresztą pocztówki z innych mazurskich miejscowości z bardzo różnorodnymi kadrami, stwierdzam, że autorzy zdjęć w dawnym Giżycku mieli kilka ulubionych i powtarzalnych miejsc (śmiech), starałem się wybrać najciekawsze ujęcia, lokalizacje, nie zawsze oczywiste i mniej znane jak uwieczniany z różnej perspektywy Rynek a obecnie plac Grunwaldzki, czy ulica Warszawska.

 

Czyli najpierw pocztówki potem historie?

Tak, do pocztówek starałem się dopasować opowieści, co nie było łatwe. Dużo wiadomości, z tego miała powstać opowieść, którą trzeba było zmieścić w 1400 znakach, w przypadku pocztówki publikowanej w pionie, musiałem streścić historię w 900. Starałem się nie pisać językiem naukowym, by książka była jak najbardziej przystępna. Historii tak dużo, unikatowych dokumentów, danych, z których trzeba było stworzyć żywą opowieść, by oddać ducha tamtych czasów i zamknąć ją potem w 900, 1400 znakach, nie było łatwo (śmiech). Przy tej okazji wielkie podziękowania kieruję do Gosi Mierzwy, która hamowała moje snute w szczegóły pióro, by się w wytyczonych znakami ramach, zmieścić.

 

Najciekawszy, ulubiony mieszkaniec dawnego Giżycka?

Wielu mam takich, Teodor Otto Becker – w latach 50. XIX w. osiedlił się w Lecu, był członkiem Magistratu, Rady Parafialnej i bardzo zasłużył się dla miasta, bracia Rudolf i Eduard Lehmannowie przedsiębiorcy branży drzewnej i budowlanej, Hirsch Pincus pierwszy Żyd w Lecu, cała rodzina Friedlanderów, Hirsch Podbielski, największy dzierżawca jezior, potentat rybołówstwa na naszych terenach, z czym związanych jest wiele historii. Zapraszam do lektury „Dawnego Giżycka”, bo to nie suche, historyczne fakty, a opowieść o prawdziwych ludziach, którzy tworzyli to miasto.

 


 

Jan Sekta – ceniony, giżycki historyk, od wielu lat radny miejski, wieloletni nauczyciel historii, obecnie pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej, gdzie z wielkim zaangażowaniem tworzy i koordynuje Giżyckie Archiwum Cyfrowe gac.gizycko.pl, wyjątkowe w skali kraju, nowoczesne, multimedialne repozytorium wiedzy z bazą starych zdjęć, dokumentów opatrzonych komentarzem w standardach Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jana Sektę w ciekawych opowieściach możemy usłyszeć w radiowych audycjach i programach telewizyjnych, które odwiedzają Giżycko. Jest również prelegentem Spotkań z historią  „Od niemieckiego Lötzen do polskiego Giżycka”, które cyklicznie od lat odbywają się w zabytkowych murach Hotelu Masovia. Prowadził również „Spotkania historyczne z dziejów leckiego (giżyckiego) zamku”, organizowane w dawnym krzyżackim zamku, dzisiejszym Hotelu St. Bruno.

 

„Dawne Giżycko w stu ilustrowanych opowieściach” Jana Sekty ukazało się jako 38. tom serii „Moja Biblioteka Mazurska”
i nr 4. cyklu „
Miasta dawnych Prus Wschodnich w stu ilustrowanych opowieściach”.

Pozycja to zbiór opowieści i ciekawostek o dawnym Giżycku, wzbogaconych o wyszukane zdjęcia miasta. Każda strona zawiera pocztówkę i odpowiednio dobraną do niej opowieść. Fragment opowieści o giżyckim dniu targowym: „Około południa targowisko przed kościołem pustoszało. „Uwolnione” od handlu kobiety rozpoczynały wraz z dziećmi wędrówkę po sklepach tekstylnych. W tym czasie ich mężowie zapełniali okoliczne bary i restauracje. Dużą popularnością cieszyły się lokale Blaseio, hurtownika Grigo i Staschika przy Rynku (Markt), Jesgarza przy ul. Królewieckiej (Königsbergerstrasse) oraz Bondzio, Koppki, Kupprata i Sareyki przy Ełckiej (Lyckerstrasse) (…) Krótko po południu niewielu już woźniców pewnie stało na nogach. Niejeden bibosz docierał do furmanki na barkach kolegów albo wleczony za poły płaszcza przez żonę i dzieci, które dopiero co odkleiły nosy od szyb wystawowych pasmanterii lub cukierni”.

Książka do kupienia w księgarni „Odeon” w Giżycku facebook.com/odeongizycko
i na stronie internetowej Oficyny Wydawniczej Retman mojabibliotekamazurska.pl

Okładka Książku Jana Sekty "Dawne Giżycko"

 

Na zdjęciu nagłówkowym autor Jan Sekta fot. Janusz Pilecki, źródło fb Jan Sekta

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter