Giżycko - Oficjalna strona miasta

23/01/2021

#ListenToTheFuture

30/11/2020

Dzieło sztuki namawia polityków by pokazali, że słuchają głosu dzieci.

W Światowy Dzień Dziecka, który przypadał w listopadzie, artysta Olafur Eliasson prosił przywódców politycznych i decydentów, aby pokazali, że słuchają następnego pokolenia. Wiadomości dzieci na temat przyszłości planety, zainicjowane przez Earth Speakr, dzieło sztuki Eliassona, były dostarczane politykom by skłonić ich do reakcji. Przekazy zostały dodatkowo wzmocnione w mediach społecznościowych pod hasłem #ListenToTheFuture.

Ponad 250 000 osób wzięło udział w projekcie Earth Speakr, od czasu jego zaprezentowania w lipcu z okazji niemieckiej prezydencji w Radzie UE 2020. Eliasson rozpoczął pracę nad wielostronnym projektem graficznym – z aplikacją i stroną internetową dostępną w 25 językach – aby nagłośnić nadzieje i obawy dzieci związane ze zmianami klimatu, promując międzypokoleniową wymianę w Europie i poza nią.
Sztuka i kultura stwarzają przestrzeń, miejsce spotkań, łączenia i dzielenia się perspektywami, a także różnicami. Angażując się w dzieło sztuki można zyskać poczucie bycia wysłuchanym, zobaczyć swoje idee odzwierciedlone w formie i strukturze dzieła sztuki. Dla mnie ta dwukierunkowa wymiana jest niezbędna. Earth Speakr jest dziełem sztuki stworzonym przez dzieci, które w kreatywny sposób wypowiadają się o klimacie i własnej przyszłości. Praca zaprasza do słuchania ich błyskotliwych, zabawnych i, co nie dziwi, szczerych przekazów.

Światowy Dzień Dziecka jest przypomnieniem dla nas wszystkich, aby pokazać dzieciom – i pokazać poprzez działanie – że ich przyziemne poglądy są całkowicie uzasadnione i bardzo potrzebne w kształtowaniu naszej przyszłości. Muszą one stać się współtwórcami naszego jutra. Aby uznać Konwencję o prawach dziecka, w tym prawo dziecka do bycia wysłuchanym, proszę polityków i inne osoby sprawujące władzę, aby pracowali nad tym nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia w roku – powiedział artysta Olafur Eliasson.

Drzewo z oczami i ustami rosnące w mieście, w pobliżu skateparkuDzieciaki zabierają głos
Dzieci z 70 krajów współtworzą dzieło sztuki, dzieląc się swoimi poglądami w swoich ojczystych językach przy użyciu technologii rozszerzonej rzeczywistości w aplikacji na telefon. Wiadomości wideo są adresowane do dorosłych, ale także do innych dzieci, oferując rozwiązania, pomysły i dzieląc się frustracjami.

Cześć, muszę coś powiedzieć. Proszę chronić środowisko, inaczej nie będzie żadnej przyszłości. Nie ma żadnej planety B i nie ma żadnego planu B, jeśli czegoś nie zrobimy. Dziękuję za pomoc – mówi chodnik w Kapfenbergu w Austrii.
Chciałbym, żeby ludzie jedli mniej zwierząt – mówi mur w Tallinie w Estonii.
Dla każdego urodzonego dziecka należy posadzić drzewo – sugeruje liść z Leiria w Portugalii.

Aby zapewnić, że wiadomości dzieci zostaną usłyszane, zorganizowano ponad 108 wirtualnych lub fizycznych wydarzeń Earth Speakr, które aktywnie zapraszały dzieci do bycia artystami i ożywiania otaczającego je środowiska. Instytuty Goethego i ambasady Niemiec w całej UE wspierały dzieło od początku jego powstania, umożliwiając dzieciom omówienie ich przesłania z lokalnymi politykami. Innowacyjni współpracownicy i partnerzy, w tym Dokk1, biblioteki publiczne w Aarhus (Dania), instytucja kulturalna TBA21 – Akademia Ocean Space (Włochy), Światowy Dzień Sprzątania Ziemi oraz EIT Climate-KIC’s Young Innovators' Climathons włączają Earth Speakr do swoich działań proekologicznych.

Earth Speakr jest finansowany przez federalne Ministerstwo Spraw Zagranicznych i realizowany we współpracy z Instytutem Goethego. Aby wziąć w nim udział, należy pobrać aplikację Earth Speakr z Google Play lub App Store i odwiedzić www.earthspeakr.art/pl

MAPA ZE STRONY https://earthspeakr.art/en/map
Earth Speakr w Polsce

Podobnie jak Earth Speakr uważamy, że dzieci reprezentują teraźniejszość i przyszłość, a ich głosy muszą być wysłuchane przez obecnych przywódców, aby zapewnić, że środowisko, które odziedziczą nie jest nieodwracalnie zniszczone przez zanieczyszczenia, ingerencję w siedliska, masowe wymieranie i zmiany klimatyczne. Earth Speakr daje dzieciom wciągającą i bardzo potężną platformę, dzięki której mogą usłyszeć swoje głosy, powiedzieć co myślą i wzmocnić swoje przesłanie. Ziemia cierpi, dzieci przemawiają, ale czy światowi przywódcy rzeczywiście słuchają?

Dzieci angażują się w całym kraju
W akcje włączyły się dzieci z całej Polski, nadsyłając wiadomości z 87 miast, od Gdańska po Kraków, Białystok i Wrocław. Najmłodsi stworzyli wiadomości Earth Speakr, aby wyrazić swoje obawy, kreatywnie dzielić się pomysłami i wspierać międzynarodowe dni ochrony środowiska, takie jak Światowy Dzień Sprzątania Ziemi i Globalny Strajk Klimatyczny. W Polsce duża liczba dzieci zaklasyfikowała swoje wiadomości do kategorii Zwierzęta, Przyszłość i Miasto. Dzięki indywidualnym komunikatom animującym otaczające środowisko, grafika ukazuje globalny obraz lokalnych poglądów, zjednoczonych w ramach dzieła.
Zjedz mnie, zjedz mnie, nie chce się zepsuć! – mówi pomidor głosem dziecka z Warszawy.
Lepiej wypożyczać książki z biblioteki, bo daje im to dłuższe życie. Jeśli kupujesz książkę i nie masz jej już zamiaru czytać, zanieś ją do biblioteki. Każdy papier i wydruk nowej książki sprawia, że wycina się więcej drzew – doradza otwarta książka głosem dziewczynki z Poznania.

Oglądaj Loud Speakr na żywo i online
Na interaktywnej stronie dzieła sztuki https://earthspeakr.art/en/ dorośli mogą wzmocnić przekaz, tworząc Loud Speakr – zbiór wiadomości zebranych w rzeczywistości rozszerzonej. Po utworzeniu Loud Speakr mogą być udostępniane online i umieszczane na wirtualnej mapie świata – na publicznych placach, w parkach, przed budynkami politycznymi, co pozwoli odkrywać je w rzeczywistości za pomocą aplikacji Earth Speakr.
Obecnie na mapie znajduje się ponad 580 wiadomości Loud Speakr w ważnych miejscach, takich jak np. budynki Sejmu i Senatu w Warszawie.

Olafur Eliasson
Duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson (ur. 1967) zajmuje się rzeźbą, malarstwem, fotografią, filmem, instalacjami oraz mediami cyfrowymi. W jego sztuce widać wpływ zainteresowań percepcją, ruchem, ucieleśnionym doświadczeniem oraz poczuciem indywidualizmu i wspólnoty. Nie ograniczając się do wnętrz muzów i galerii, często angażuje publiczność poprzez projekty architektoniczne, ingerencje w przestrzeń publiczną, edukację artystyczną, inicjatywy polityczne i działania na rzecz klimatu. Eliasson zdobył międzynarodową sławę dzięki publicznym instalacjom, które kwestionują sposób, w jaki postrzegamy i współtworzymy nasze otoczenie. W 2003 r. Elliason stworzył projekt The Weather, słońce pod dachem spowite mgłą w sali Turbine Hall londyńskiego muzeum Tate Modern. W 2008 r. Eliasson zbudował cztery sztuczne wodospady wzdłuż brzegów Manhattanu i Brooklynu w ramach projektu The New York City Waterfalls. Badał też potencjalny wpływ sztuki na walkę ze zmianami klimatu: w ramach projektu Ice Watch przetransportował duże bloki pływającego lodu do centrum Kopenhagi w 2014 r., Paryża w 2015 r. oraz Londynu w 2018 r. Przechodnie mogli dotknąć fragmentów grenlandzkiego lodowca i doświadczyć jego kruchości, kiedy stopniowo znikał na ich oczach. W 2019 r. Eliasson otrzymał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNDP za działania na rzecz klimatu i zrównoważonego rozwoju.
W berlińskim studio Olafura Eliassona pracuje duży zespół rzemieślników, architektów, archiwistów, badaczy, administratorów, kucharzy, historyków sztuki i wyspecjalizowanych techników.
www.olafureliasson.net

Olafur Eliasson prezentuje swoje dzieło sztuki, Earth Speakr, pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=ufuqKULtml0&feature=youtu.be

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00 Hala MOSiR w Giżycku ul. 3-go Maja 21A   Gospodynie wystąpią w strojach zielonych, bramkarka...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter