Giżycko - Oficjalna strona miasta

20/01/2021

ADAMED SmartUP | Bezpłatne webinaria naukowe i szansa na STYPENDIUM

12/11/2020
Trwa rekrutacja do 7. edycji ogólnopolskiego programu naukowego ADAMED SmartUP, którego uczestnikiem w minionej edycji był uczeń z Giżycka – Piotr Fil.
 
Pierwszym etapem rekrutacji jest jak co roku edukacyjna gra online. Uczniowie zainteresowani obszarem nauk ścisłych i przyrodniczych mają za zadanie rozwiązać szereg problemów i łamigłówek naukowych. Osoby z najwyższą liczbą punktów zostaną zaproszone do kolejnego etapu rekrutacji.
 
Nastolatkowie zainteresowani programem mogą także wziąć udział w otwartych, bezpłatnych webinariach prowadzonych przez wykładowców programu. Wśród tematów przedstawionych na czterech wykładach online znajdują się m.in. samoloty przyszłości oraz – ciekawy zwłaszcza dzisiaj – diagnostyka wirusa SARS-CoV-2.
 

Zagraj o stypendium naukowe ADAMED SmartUP 

7. edycja programu stypendialnego ADAMED SmartUP

Biorący w niej udział uczniowie zmierzą się z wyzwaniem ochrony środowiska. Na rozwiązanie naukowych zagadek z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych mają czas do 15 stycznia 2021. Ci, którzy najlepiej poradzą sobie w tym i kolejnych etapach rekrutacji, będą mogli uczestniczyć w dwutygodniowym obozie naukowym, a następnie programie konsultacji edukacyjnych oraz zdobyć stypendium finansowe.

Gra online ADAMED SmartUP tradycyjnie już, jesienią rozpoczyna rekrutację do programu stypendialnego realizowanego przez Fundację Adamed od 2014 r. Do rozgrywki mogą włączyć się uczniowie szkół ponadpodstawowych z całej Polski w wieku 14-19 lat.

– Od lat dokładamy starań, by nasza gra była nie tyle testem na posiadaną wiedzę, co dawała graczom pole do wykazania się naukowym warsztatem i zdolnościami kreatywnego rozwiązywania problemów. Do udziału w niej zachęcamy szerokie grono nastolatków. Nie chodzi tu tylko o zdobywanie punktów, ale też sprawdzenie siebie w tej innowacyjnej formie rozwoju i nauki – mówi Kierownik programu ADAMED SmartUP, Martyna Strupczewska.

Zanieczyszczenie środowiska, problemy z efektywnością recyklingu i zaburzenie równowagi biologicznej w Bałtyku – to tylko niektóre z wyzwań, przed jakimi staną tegoroczni uczestnicy gry, wcielający się w stażystów Instytutu ADAMED SmartUP. By sprostać zadaniom zarejestrowani użytkownicy będą musieli wykazać się umiejętnościami sprawnej analizy danych i wykorzystywania zdobywanych informacji z zakresu różnorodnych dziedzin naukowych, nie tylko ekologii.

– Każda dziedzina nauki może dołożyć swoją cegiełkę do walki z ociepleniem klimatu, także medycyna.  Dokładne zrozumienie procesów i technik stosowanych w codziennym leczeniu pacjentów może pomoc lekarzom dokonywać wyborów bardziej korzystnych dla naszego klimatu – mówi dr n. biol. Magdalena Richter, jedna z prowadzących zajęcia obozowe ADAMED SmartUP w ramach grupy medycyna i nauki medyczne, na co dzień pracująca w Cambridge.

Dr Michał Kępa, absolwent fizyki i filozofii na Uniwersytecie Edynburskim, w ramach ADAMED SmartUP prowadzący zajęcia dla grupy fizyka i nowe technologie, dodaje: – Jednym z bardziej obiecujących dużych projektów, które mogą rozwiać problem wzrastającego zapotrzebowania na energię, a tym samym spowolnić, lub nawet całkowicie zatrzymać, katastrofę klimatyczną jest budowa reaktora termonuklearnego. Podczas prowadzonych przeze mnie zajęć obozowych uczestnicy mogą dowiedzieć się jakie są praktyczne zastosowania fizyki kwantowej. Jednym z przykładów jest zjawisko nadprzewodnictwa, wykorzystywane w medycynie w obrazowaniu metodą rezonansu magnetycznego. Nadprzewodniki są również bardzo ważnym elementem, wspomnianego wcześniej, reaktora termonuklearnego.  

Także dr Artur Jarząbek podkreśla rolę fuzji jądrowej i temat tegorocznej gry – czyli ochrony środowiska przed katastrofą klimatyczną, wiąże z reprezentowaną przez siebie dziedziną naukową, jaką jest inżynieria:

– W przyszłości jednym z największych osiągnięć w dziedzinie produkcji energii będzie reaktor fuzji jądrowej, czyli ujarzmienie procesu, dzięki któremu nasze Słońce świeci. W tym momencie jest to problem czysto inżynieryjny, ponieważ fizyka jest już znana od dawna.

Zatem do tegorocznej rozgrywki o bezpieczną przyszłość naszej planety mogą włączyć się uczniowie, których fascynuje nie tylko ekologia, ale także medycyna, biologia, fizyka, matematyka, informatyka, astronomia, inżynieria, robotyka, nanotechnologia, chemia, biochemia bądź inna dziedzina ścisła czy przyrodnicza. Społeczność ADAMED SmartUP tworzą ludzie o zróżnicowanych pasjach i otwartych umysłach, nieustannie poszukujący odpowiedzi na pytanie „dlaczego?” i z chęcią podejmujący stawiane przed nimi wyzwania. Pomimo młodego wieku i różnego doświadczenia naukowego, w ramach programu mierzą się z szerokim zakresem zagadnień, by w przyszłości móc jak najlepiej wybrać ścieżkę, którą chcą podążać.

Pierwszym krokiem na drodze do rozwoju podczas przyszłorocznego obozu ADAMED SmartUP jest rejestracja na platformie www.adamedsmartup.pli udział w grze. O możliwości zrobienia kolejnego zadecyduje wynik osiągnięty podczas rozgrywki. Gracze z najwyższą liczbą punktów zostaną poproszeni o wypełnienie formularzy aplikacyjnych. Na ich podstawie Rada Naukowa programu zaprosi wybranych uczniów na rozmowy kwalifikacyjne, które ostatecznie zdecydują o wyłonieniu 50 uczestników letniego obozu naukowego w 2021 roku. Po jego zakończeniu 10 uczestników otrzyma tytuł laureata nagrody głównej, a po roku 3 z nich – stypendium finansowe. Dotychczas do sześciu edycji programu zarejestrowało się ponad 40 tys. uczniów pochodzących z różnych regionów Polski.


Dni otwarte z wykładowcami obozu ADAMED SmartUP

Poszerz wiedzę na otwartych webinariach naukowych

Metody wykrywania wirusa SARS-CoV-2, wykorzystanie mikroskopii elektronowej w badaniu koronawirusów, a także przyszłość lotnictwa i sposoby zastosowania nadprzewodnictwa – to tematy bezpłatnych webinariów „Dni otwarte ADAMED SmartUP” dla młodzieży zainteresowanej naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Cykl, organizowany w ramach tego programu naukowego, startuje już 17 listopada.

W związku z obostrzeniami i koniecznością nauki zdalnej, Fundacja Adamed poszerza swoją działalność edukacyjną o nową inicjatywę online – „Dni otwarte ADAMED SmartUP”. W ramach bezpłatnych webinariów zainteresowani uczniowie będą mogli zapoznać się z – istotnymi szczególnie dzisiaj –informacjami nt. metod diagnostyki wirusa SARS-CoV-2, ale także zanurzyć się w rozważaniach dotyczących przyszłości lotnictwa czy zastosowania nadprzewodnictwa.

Otwarte zajęcia online poprowadzą eksperci z międzynarodowym doświadczeniem w swoich dziedzinach badawczych, mający jednocześnie praktykę w obszarze popularyzacji nauki. Dzięki połączeniu tych kwalifikacji webinaria pozostaną przystępne dla szerokiego grona odbiorców, bez utraty wartości merytorycznej.

W ramach cyklu odbędą się następujące zajęcia online:

  • Jak mikroskopia elektronowa pomaga nam zrozumieć ewolucję SARS-CoV-2 – dr Antoni Wróbel – 17 listopada (wtorek) godz. 17.00;
  • Nagroda Nobla i COVID-19: Jak wykryć koronawirusa przy pomocy CRISPR – dr Magdalena Richter – 19 listopada (czwartek) godz. 17.00;
  • Samoloty przyszłości – rewolucja, a nie ewolucja w lotnictwie – dr Artur Jarząbek – 24 listopada (wtorek) godz. 16.00;
  • Od przypadkowego odkrycia do rezonansu magnetycznego. Historia nadprzewodnictwa – dr Michał Kępa – 27 listopada (piątek) godz. 16.00.

Do uczestniczenia w webinariach nie jest wymagane instalowanie dodatkowego oprogramowania lub zakładanie konta w jakiejkolwiek aplikacji. Wystarczy dostęp do sieci i dowolna przeglądarka internetowa. Instrukcja, jak wziąć w nich udział znajduje się na stronie wydarzenia na Facebooku.

Program ADAMED SmartUP od lat popularyzuje nauki ścisłe oraz przyrodnicze wśród polskich uczniów i wspiera w rozwoju tych najbardziej zaangażowanych. W tym roku śmiało wkroczyliśmy w sferę nauki zdalnej. Latem w formie online zorganizowaliśmy obóz naukowy, na którym nie zabrakło ćwiczeń praktycznych i samodzielnie realizowanych eksperymentów. Dzisiaj zaś organizujemy kolejny cykl otwartych webinariów. Mimo niełatwych czasów chcemy zapewnić ciekawej świata młodzieży jak najszersze możliwości rozwoju ich pasji – podsumowuje Martyna Strupczewska, Kierownik programu ADAMED SmartUP.

Prowadzący spotkań online to jednocześnie wieloletni wykładowcy programu ADAMED SmartUP, a tematy ich zajęć odpowiadają zagadnieniom omawianym m.in. na obozie w ramach 4 grup: chemia i biochemia, medycyna i nauki medyczne, inżynieria i robotyka, fizyka i nowe technologie. Jak wskazuje organizator webinaria stanowią przedsmak tego, co program naukowo-edukacyjny oferuje polskim utalentowanym nastolatkom.

Na pełnowymiarową przygodę z 7. edycją programu mają szansę wszyscy uczniowie szkół ponadpodstawowych, w wieku 14-19 lat. Przejście przez kilkuetapową rekrutację pozwala zdobyć zaproszenie na obóz naukowy, a także uczestnictwo w indywidualnych konsultacjach edukacyjnych i możliwość ubiegania się o stypendium finansowe. Pierwszym krokiem na tej drodze jest zarejestrowanie się do gry rekrutacyjnej online. Gracze z najwyższą liczbą punków zostaną poproszeni o wypełnienie aplikacji, potwierdzających ich osiągnięcia edukacyjne i zaangażowanie w naukę. Ostatecznie Rada Naukowa, w ramach rozmów kwalifikacyjnych, wyłoni 50 uczestników obozu naukowego. Punkty w grze można zbierać do 15 stycznia 2021 r.

 


ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych, mający na celu popularyzację nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Program patronatem honorowym objęli: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

 

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter