Giżycko - Oficjalna strona miasta

19/01/2021

Strategia rozwoju elektromobilności dla Giżycka

05/11/2020

 

Strategia rozwoju elektromobilności dla Giżycka

na lata 2019-2022 r.

 


23 września giżycka Rada Miejska podjęła uchwałę o przyjęciu „Strategii Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Giżycka”. Dokument opracowano na lata 2019-2022. Miasto Giżycko jest gminą mniejszą niż 50 tysięcy mieszkańców, czyli nie podlega obowiązkowi nałożonemu w drodze Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych w związku z tym, Strategia jest opracowana w okresie 3-letnim. W tym czasie, główny nacisk zostanie położony na promowanie elektromobilności wśród mieszkańców Miasta.

UCHWAŁA NR XXVIII/62/2020 RADY MIEJSKIEJ W GIŻYCKU Z DNIA 23 WRZEŚNIA 2020 R. W SPRAWIE PRZYJĘCIA „STRATEGII ROZWOJU ELEKTROMOBILNOŚCI DLA MIASTA GIŻYCKA NA LATA 2019 – 2022”.

Ponadto zbiega się to z zakończeniem Zadbajmy o wodną stolicę Polski w Krainie Wielkich Jezior Mazurskichstarej perspektywy finansowej UE 2014-2020, a rozpoczęciem nowej na lata 2021-2027, gdzie poznamy nowe instrumenty finansowe, które zostaną wykorzystane do realizacji zadań związanych z elektromobilnością. Tym samym, po roku 2022 nastąpi ewaluacja Strategii Rozwoju Elektromobilnościdla Miasta Giżycka uwzględniająca nowe możliwości finansowe dostępne z Unii Europejskiej.


Opracowana Strategia jest zgodna z powszechnie obowiązującą Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dnia 11 stycznia 2018 r. (Dz.U.2018 poz. 317 z późn.zm.). Ponadto, uwzględniono w niej zapisy zamieszczone w Planie Rozwoju Elektromobilności w Polsce z 16 października 2017 r. oraz Krajowe ramy polityki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych z 29 marca 2017 r.

Obok wspomnianych aktów prawnych obowiązujących w kraju, uwzględniono także dokumenty o znaczeniu strategicznym dla rozwoju miasta, w tym:

 • Strategię Rozwoju Giżycka na lata 2015-2025,
 • Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Miasta Giżycka na lata 2015-2020,
 • Lokalny Program Rewitalizacji Giżycka 2016-2023,
 • Projekt Założeń do Planu Zaopatrzenia Gminy Miejskiej Giżycko w Ciepło, Energię Elektryczną i Paliwa Gazowe na lata 2017- 2032.

Czy wiesz, że: % W niektórych stacjach pomiarowych strefy warmińsko-mazurskiej odnotowywane są przekroczenia poziomów dopuszczalnych substancji w powietrzu. % Co roku przybywa aż 500 pojazdów, które posiadają mieszkańcy Giżycka. % W sezonie turystycznym zwiększa się liczba odpadów, w tym odpadów niesegregowanych. % W Giżycku zarejestrowano na razie tylko 1 samochód elektryczny.

Celem opracowania dokumentu jest określenie planu działań oraz analiza możliwych do realizacji inwestycji jakie należy podjąć, aby w pełni wykorzystać potencjał rozwoju elektromobilności w Giżycku. Plan działań opracowany został tak, aby w optymalny sposób sprostać potrzebom transportowym i środowiskowym mieszkańców miasta. 

Realizacja założeń Strategii Rozwoju Elektromobilności pozwoli obok usprawnienia ruchu na ograniczenie niskiej emisji i poziomu hałasu generowanego przez sektor transportowy w mieście. Zastosowanie rekomendowanych rozwiązań realnie wpłynie na poprawę jakości powietrza oraz życia giżycczan.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 Rozwój ELEKTROMOBILNOŚCI może wpłynąć pozytywnie na: % nasze zdrowie, % rozwój turystyki, % inteligentny rozwój transportu.

 

NA CZYM NAM ZALEŻY?

 • obniżenie poziomu hałasu,
 • podniesienie jakości powietrza,
 • uniknięcie zanieczyszczenia wód,
 • usprawnieniu ruchu,
 • ograniczenie niskiej emisji
 • wprowadzenie inteligentnego rozwoju transportu.

TO MOŻLIWE DZIĘKI

 • przez stopniową eliminację z obszaru centrum samochodów spalinowych
 • wprowadzeniu do komunikacji publicznej i prywatnego użytku nowych pojazdów elektrycznych: autobusów i autokarów, elektrycznych taksówek, skuterów, hulajnóg i rowerów oraz przekonaniu do korzystania z carpoolingu i car-sharingu
 • zwiększeniu udziału napędów alternatywnych – typu gaz i biopaliwa,
 • wdrożeniu urządzeń monitorujących jakość powietrza oraz czujników mierzących zużycie energii elektrycznej w mieszkaniach i domach jednorodzinnych, JUŻ TERAZ SPRAWDŹ CZYM ODDYCHASZ W GIŻYCKU
 • możliwości ładowania pojazdu elektrycznego na własnej posesji,
 • stosowaniu systemu car-sharing – wspólnego używania samochodów osobowych.

 Giżycko zamierza zrealizować obowiązki wynikające z Ustawy o Elektromobilności, w zakresie zapewnienia wymaganego udziału pojazdów we flocie użytkowanych pojazdów – co najmniej 10% od 1 stycznia 2022 r. i co najmniej 30% od 1 stycznia 2025 r., a także będzie dążyć we współpracy z organizatorem transportu publicznego do zwiększenia udziału pojazdów zeroemisyjnych w obsłudze komunikacji publicznej na terenie miasta.  

 Obecnie w Giżycku liczba samochodów elektrycznych wynosi jeden.

Natomiast jeśli chodzi o inne pojazdy elektryczne to zarejestrowano 3 pojazdy – 1 motocykl, 2 motorowery. 

 

Na terenie Giżycka są trzy stacje ładowania samochodów elektrycznych:

 • Pierwsza podwójna zlokalizowana jest przy Hotelu St. Bruno na ul. Świętego Brunona 1. Hotel udostępnia dwa punkty ładowania, jeden dla samochodów elektrycznych marki Tesla, druga punkt dla pozostałych.
 • Drugą ładowarkę można znaleźć przy „Apartamenty Porto” na ul. Nadbrzeżnej 5A. 
 • Trzecia ładowarka jest dostępna przy porcie Ekomarina przy ul. Jeziornej 
  (W dwóch ostatnich lokalizacjach, nie są to stricte ładowarki, lecz zostaje udostępniane jest gniazdo siłowe o prądzie stałym i siłowym). 

Budowa stacji ładowania pojazdów elektrycznych jest natomiast realną potrzebą rozwijającego się rynku pojazdów elektrycznych w Polsce.

Wygodnym, szybkim, tanim i ekologicznym środkiem transportu, również w mieście jest rower i skuter elektryczny. I na to również warto postawić w komunikacji miejskiej. Miejska przestrzeń powinna być przyjazna dla osób z niej korzystających. Miasto Giżycko posiada rekomendację MPR – Miejsca Przyjaznego Rowerzystom na Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo

Giżycko rekomenduje również swoje szlaki rowerowe i uczestniczy w projekcie „Mazurska Pętla Rowerowa”, która realizowana jest od 2014 r. w ramach strategii Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. Trasa ma liczyć 305 km.

 

Planowane rozwiązania jako stan pożądany:

 • opcjonalnie planowana elektryfikacja linii autobusowych obsługujących przejazdy na terenie Giżycka (linie jeżdżące wewnątrz miasta),
 • oczekuje się wzrostu popularności samochodów elektrycznych wśród społeczeństwa,
 • opcjonalnie planowana budowa stacji ładowania autobusów elektrycznych,
 • opcjonalnie planowana budowa stacji ładowania samochodów,
 • planuje się budowę ścieżek rowerowych,
 • planuje się uwzględnienie zapisów zawartych w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych dotyczących liczby pojazdów elektrycznych w JST,
 • planuje się utworzenie narzędzi pozwalających na sterowanie sygnalizacją świetlną,
 • planuje się stworzenie i zintegrowanie aplikacji mobilnej, w której będzie można m.in. sprawdzić informacje na temat komunikacji publicznej, a także będzie stwarzać możliwość wypożyczenia roweru miejskiego.

 

Rozwój pojazdów elektrycznych będzie też wymagał bardzo szybkich łączy bezprzewodowych oraz odpowiedniego dostosowania dróg publicznych, wprowadzenia systemów automatyzacji sygnalizacji świetlnej skrzyżowań, w tym inteligentnego zarządzania ruchem – m. in. poprzez zwiększenie przepustowości tras w zależności od faktycznego natężenia ruchu drogowego i szynowego w danej porze dnia. Maksymalizacja synergii nie tylko przełoży się na sprawne wdrożenie przyszłej strategii, ale także na zwiększenie efektu gospodarczego (znaczne oszczędności energetyczne i klimatyczne – zmniejszenie emisji spalin).

W kolejnych latach prowadzona będzie bieżąca modernizacja i rozbudowa sieci elektroenergetycznej, celem utrzymania ciągłości dostaw energii elektrycznej oraz zapewnienia przyłączy dla nowo powstających budynków. Ponadto działania miasta Giżycka powinny się skupiać również na poprawie efektywności energetycznej systemu elektroenergetycznego – w tym oświetlenia ulicznego.

 

 

 

 

DO POBRANIA

Strategia rozwoju elektromobilności dla Giżycka na lata 2019-2022 r.

ULOTKA A4

BROSZURA INFORMACYJNA

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter