Giżycko - Oficjalna strona miasta

20/01/2021

Sezon 2020 oczami mieszkańców Mazur związanych z turystyką

05/11/2020

Sezon 2020 oczami mieszkańców Mazur związanych z turystyką

Tegoroczny sezon turystyczny zaskakiwał na każdym kroku. Przedsiębiorcy związani z branżą turystyczną nie wiedzieli, czego się spodziewać, a zmieniające się co kilka dni wytyczne wprowadzały dużo niepewności. Obłożenie w dużej mierze zależało od profilu ośrodka (te skupiające się obsłudze grup zorganizowanych dotkliwie ucierpiały; małe ośrodki usytuowane z dala od skupisk ludzi przeżywały istne oblężenie).

Sytuację komentuje Małgorzata Kulas-Szyrmer, Kierownik Biura Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Giżycku: „Mazury zdecydowanie nie mogły narzekać na ruch turystyczny. Tegoroczny sezon wakacyjny należy do bardzo udanych, liczba turystów indywidualnych przerosła chyba nawet oczekiwania, wobec niepewnej sytuacji covidowej. Do końca nie było wiadomo jakich wyborów dokonają Polacy, czy nie pozostaną w domach, w bliskiej lokalizacji miejsca zamieszkania. Tak się nie stało, polscy turyści nie bali się wyjeżdżać i bardzo często kierunkiem podróży były właśnie Mazury. Przeważała turystyka indywidualna, wypoczynek rodzin z dziećmi. Niewielki natomiast był udział grup zorganizowanych i co oczywiste w dobie ograniczeń – turystów zagranicznych. Goście, co wydaje się naturalne, szukali miejsc odosobnionych, blisko natury, dużym powodzeniem cieszyły się domki indywidualne, małe pensjonaty, agroturystyka i niewielkie hotele, których na Mazurach nie brakuje. Zauważalny był też wynajem długoterminowy, mieszkańcy dużych aglomeracji łączyli wypoczynek z pracą zdalną (…).’”   

W zbliżonym tonie sezon letni 2020 opisuje dyrektor Akademickiego Związku Sportowego Centralnego Ośrodku Sportu Akademickiego, Ośrodek w Wilkasach – Marek Szlachta: „Obecny sezon był bardzo trudny. Spadek obłożenia i obrotów w miesiącach kwiecień-czerwiec wynosił nawet 99%. To przełożyło się na konkretne problemy finansowe. Na pewno duży ruch w miesiącach wakacyjnych był zauważalny, ale jednak w naszym przypadku odnotowaliśmy wyraźny spadek obłożenia na bazie sezonowej dla grup w porównaniu do 2019 roku. Dla naszego obiektu bardzo dobry był miesiąc wrzesień, bo zanotowaliśmy obłożenie w obiekcie hotelowym wyższe niż w 2019 roku.”

Przewidywania odnośnie sezonu 2021

Przedsiębiorcy nie tracą nadziei w związku z kolejnym sezonem. Możliwa jest sytuacja, w której, przez zamieszanie i niepewność odnośnie sytuacji na arenie międzynarodowej, wyraźny podział na sezon wysoki i niski zatrze się. Komentuje Marek Szmit (Hotel Tajty): „Jeśli nie będzie żadnych obostrzeń związanych z pandemią, to sezon może być jeszcze lepszy. Wielu gości, którzy u nas przebywali, pierwszy raz odwiedziło Mazury i byli tak zachwyceni położeniem, atrakcjami oraz smaczną regionalną kuchnią, którą oferujemy, że deklarowali ponowny powrót do naszego hotelu w kolejnym sezonie.” Wydaje się, że wizerunek, na który Mazury pracowały latami, w niepewnych czasach może być dokładnie tym, czego turysta oraz przedsiębiorca poszukuje. Małgorzata Kulas-Szyrmer: „Wizerunek Mazur i budowana konsekwentnie od lat marka miejsca, w którym warto mieszkać, wypoczywać i inwestować, gdzie możemy stworzyć sobie enklawę, z dala od skupisk ludzi, mieć w pakiecie ciszę, spokój i czas na złapanie oddechu – czy jak wolimy mówić w Giżycku – żeglarskiej stolicy Polski – >>wiatru w żagle<<, takimi wyborami zaowocował.”

Idea Polskiego Bonu Turystycznego

W najbardziej kryzysowym momencie, kiedy przez epidemię koronawirusa branża turystyczna została praktycznie całkowicie zamrożona, nastał czas intensywnej pracy nad pomysłami pozwalającymi wspomóc tą gałąź gospodarki. Większa część wdrożonych narzędzi dotyczyła wsparcia jednorazowego. Jednak bardziej istotne wydaje się być budowanie trwałego zainteresowania turysty destynacjami, które dotychczas nie były dla niego interesujące. W sezonie 2020 turysta niejako został zmuszony do wyboru kierunków krajowych zamiast wczasów last minute w znanych i lubianych ciepłych krajach. Podróżowanie w obrębie granic państwa okazało się mieć wiele zalet i pozwoliło na odkrycie różnych części Polski. Tu zdecydowanie Mazury zapunktowały, ukazując swe nieznane do tej pory oblicze – regionu dostępnego, ale wciąż miejscami dzikiego, zapewniającego ogrom przestrzeni do aktywnego wypoczynku w bezpiecznych warunkach.

Naprzeciw potrzebom turystów oraz dostępnym możliwościom wychodzi idea Polskiego Bonu Turystycznego. Zachęcając do wyjazdów może bardziej lokalnych, jednak nie mniej ciekawych, wspiera krajową turystykę. Warto byłoby rozszerzyć możliwość wykorzystania bonu, na przykład o półkolonie czy możliwość wyjazdów dla seniorów. Marek Szlachta: „Pomysł bonu turystycznego jest w założeniu dobry, ale wymaga doprecyzowania przepisów m. in. w zakresie pobierania płatności bonem za półkolonie (…). A doprecyzowanie przepisów i pozwolenie na to pomogłoby osobom, które nie mogą wysłać w sezonie dzieci poza miejsce zamieszkania, ale zamiast siedzenia w domu/bloku mogłyby posłać na aktywną sportowo półkolonię.” Marek Szmit: „Co pomogłoby turystyce w dobie kryzysu? Jeszcze większa reklama naszej krajowej turystyki oraz rozszerzenie bonu turystycznego np. na seniorów, który to można by było wykorzystać przez rok z wyłączeniem miesięcy wakacyjnych.”

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ośrodków, w których bon można zrealizować (do końca marca 2022 roku).

 

Hotel Tajty

Marek Szmit: „Jako hotel przyjazny rodzinie posiadamy park linowy, salę zabaw, basen zewnętrzny i plażę oraz liczne atrakcje dla całych rodzin, zatem bon turystyczny można wykorzystać u nas w pełni realizując jego ideę. Dodatkowo oferujemy nie tylko możliwość zakwaterowania w różnorodnych pokojach hotelowych, ale również w nowoczesnych domach Premium z widokiem na jezioro i klimatycznych domkach letniskowych.”

Hotel Tajty w WilkasachHotel Tajty w Wilkasach

www.hoteltajty.pl

 

AZS Wilkasy

AZS Wilkasy to idealne miejsce dla miłośników sportu oraz ludzi poszukujących aktywnego wypoczynku! Doskonała lokalizacja tuż nad jeziorem, w otoczeniu lasów, zachęca do uprawiania sportu, natomiast infrastruktura zapewnia idealne warunki nawet najbardziej wymagającym sportowcom. Dostępne na miejscu Centrum Rehabilitacji & SPA AZS Wilkasy gwarantuje szybką regenerację i głębokie odprężenie. Skorzystać można m.in. z krioterapii, która bardzo korzystnie wpływa na układ odpornościowy.

Ośrodek AZS WilkasyOśrodek AZS Wilkasy

www.azs-wilkasy.pl

 

Stanica Wodna Stranda

Oferta Stanicy Wodnej Stranda wydaje się być idealną odpowiedzią na obecne zapotrzebowanie ludzi szukających wytchnienia i odpoczynku. Kameralne apartamenty w wolnostojących domkach zapewniają przestrzeń osobistą, wokół prywatna plaża i wysoka dbałość o standardy higieniczne.

Stanica Wodna StrandaStanica Wodna Stranda

 

Hotel Mazury

Hotel Mazury oferuje wiele ciekawych pakietów skierowanych między innymi do seniorów (uwzględniając ich potrzeby i zasoby) czy rowerzystów (Miejsce Przyjazne Rowerzystom – Green Velo). Usytuowany z dala od zgiełku miasta, otoczony zielenią, ze strefą SPA. Utrzymując najwyższe standardy higieniczne zapewnia miejsce odpoczynku i relaksu wszystkim spragnionym spokoju, który mają w sobie Mazury po wysokim sezonie.

Hotel Mazury w GiżyckuHotel Mazury w Giżycku

www.hotelmazury.pl

 

Okrągłe – Pensjonat Sielanka, Narty, Safari

Pensjonat Sielanka to miejsce, które zapewnia rozrywkę całej rodzinie, przez cały rok. Można tu wybrać się na ZOO Safari umożliwiające obserwacje dzikich zwierząt. Fanów adrenaliny zapraszamy na tubing (zjazd po torze na specjalnych dętkach). W sezonie zimowym działa wyciąg narciarski, a całoroczna baza noclegowa utrzymana jest w pięknym stylu. Idealne miejsce dla dzieci, które co dnia mogą przeżywać tu nową przygodę!

Okrągłe – Pensjonat Sielanka, Narty, SafariOkrągłe – Pensjonat Sielanka, Narty, Safari

www.skimazury.pl

 

Pensjonat Sztynort

Miejsce oddalone od większych miast, w otulinie obszarów Natura 2000, z każdej strony otoczone jeziorami – tu można odetchnąć pełną piersią i podziwiać mazurską przyrodę w pełnej krasie! Pora roku obfituje w grzyby, kolorowe liście i spotkania z dzikimi zwierzętami, lokalna kuchnia rozpieszcza podniebienia, a duch historii unoszący się nad posiadłością rodu Lehndorffów będzie dla wielu nie lada gratką.

Pensjonat SztynortPensjonat Sztynort

 

Lista ośrodków w regionie Mazur, w których zrealizować można Polski Bon Turystyczny, dostępna jest na stronie internetowej Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazury: www.lotmazury.pl/polski-bon-turystyczny/

Pełna lista obejmująca obiekty w całej Polsce dostępna jest na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel

 

Katarzyna Dobrzyn

Lokalna Organizacja Turystyczna MAZURY

Logo Lokalna Organizacja Turystyczna MAZURY

 

 

Foto nagłówek: Hotel Mazury
Foto artykuł: Hotel Tajty, AZS Wilkasy, Stanica Wodna Stranda, Hotel Mazury, Okrągłe – Pensjonat Sielanka, Narty, Safari i Pensjonat Sztynort

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter