Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej,
za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl,
mogą zlecać swoim pacjentom badania
w kierunku koronawirusa.
Ministerstwo Zdrowia przygotowało na okres jesienny specjalną strategię walki z epidemią. Zawiera ona m. in. włączenie lekarzy POZ do systemu testowania. W okresie jesienno – zimowym zwykle notowany jest wzrost infekcji górnych dróg oddechowych. Pacjenci w przypadku takich zakażeń kierują się do swoich lekarzy rodzinnych, którzy od razu będą mogli wykluczyć lub potwierdzić, poprzez zleceniu testów, ewentualne zachorowanie na Covid-19.
Nowy plan walki z koronawirusem przedstawił na konferencji prasowej 3 września Minister Zdrowia dr Adam Niedzielski. W strategii zawarto także inne istotne kwestie:
- Wskazano cztery grupy obciążone szczególnym ryzykiem, które mogą być testowane mimo braku objawów, są to osoby: przed pobytem w sanatorium, skierowane do zakładu opiekuńczo – leczniczego, skierowane do hospicjum i umieszczone w domu pomocy społecznej.
- Powstaną trzy poziomy zabezpieczenia szpitalnego, zniknie pojęcie szpitala jednoimiennego.
- Trzeci poziom to szpitale wielospecjalistyczne, będą w nich m.in. oddziały: internistyczny i chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, położnictwa i neonatologii, kardiologiczny, intensywnej terapii i ortopedyczny. Takich szpitali będzie w Polsce dziewięć. Do tych placówek będą trafiali pacjenci z rozpoznanym koronawirusem, którzy wymagają wysokospecjalistycznego leczenia. Będzie w nich jednak można także udzielać świadczeń osobom zdrowym. W tych szpitalach przygotowano ponad 2 tysiące miejsc.
- W poziomie drugim znajdzie się 87 oddziałów zakaźnych i obserwacyjno-zakaźnych, które będą przygotowane na przyjęcie pacjentów z COVID-19. W sumie znajduje się w nich ok. 4 tys. miejsc dla pacjentów wymagających opieki typowo internistycznej, ale także np. podłączenia do respiratora
- Pierwszy poziom obejmie szpitale będące w tzw. sieci szpitali. Takich szpitali jest w Polsce ponad 600.
- Strategia zakłada także rozszerzenie sieci punktów pobrań. Zwiększy się dostępność do punktów m.in. przez zwiększenie liczby godzin, w których działają.
Minister Zdrowia przypomniał również, że nadal fundamentalne w walce z koronawirusem są działania prewencyjne – dezynfekcja, dystans społeczny i maseczki.