Giżycko - Oficjalna strona miasta

01/11/2020 , 0°C

Wakacje GUTW – bezpiecznie, ale i aktywnie

13/08/2020

Wakacje Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku

– bezpiecznie, ale i aktywnie

 
 
Wakacje to okres, kiedy studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku zazwyczaj odpoczywają od regularnych zajęć w ramach kół zainteresowań, ale cały czas pozostają aktywni. Ten rok ze względu na sytuację epidemiczną jest szczególny, więc aktywność  programowa została znacznie ograniczona jeszcze wiosną, niemniej jednak chętni seniorzy mogą skorzystać z propozycji warsztatowo – rekreacyjnych, które przygotowują dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska i koordynatorka GUTW Anna Danilewicz. Oczywiście działania prowadzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w małych grupach i przede wszystkim w plenerze, a jeśli w Klubie Seniora to z zachowaniem obowiązkowego dystansu.
 
Już w czerwcu, kiedy zniesiono część obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID-19,  studenci GUTW powrócili do ulubionej formy rekreacji – kąpieli leśnych, czyli spacerów po naszym Lesie Miejskim. Spacery prowadzi raz w tygodniu Anna Danilewicz, dodatkowo w ramach współpracy ze społecznością Nasz Las Miejski, seniorzy wzięli też udział m.in. w spacerach botanicznych „W poszukiwaniu roślin puszczańskich” prowadzonych przez Andrzeja Suleja i Adriana Grzegorza.
 
25 czerwca z kolei miłośnicy wypraw nordic walking wybrali się do Wydmin, by pospacerować z kijkami wokół malowniczego jeziora Wydmińskiego. Był oczywiście też czas na kąpiel w jeziorze, a potem spotkanie przy ognisku w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Marii i Kazimierza Olchowskich.
 
Kolejna propozycja skierowana była do miłośników jazdy na rowerze. 4 lipca grupa studentów wraz z dyrektor Ewą Ostrowską i koordynatorką Anną Danilewicz wybrali się do Pierkunowa. Grupa odwiedziła lotnisko w Pierkunowie, gdzie odbywały się Walki Wozów Bojowych.
 
W pierwszej połowie lipca w Klubie Seniora odbyło się szkolenie organizowane we współpracy z Fundacją Drobny Gest. Celem szkolenia było  przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci oraz nowych zasad ochrony danych osobowych określonych w RODO w zestawieniu z obecnymi przepisami prawa.
 
Na zaproszenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku,  studenci GUTW wzięli udział w powitaniu Marka i Radka, czyli dwóch studentów, którzy z Tarnowskich Gór przewędrowali do Giżycka pieszo, w celu charytatywnego wsparcia na rzecz chorej Laury.  
 
Kilkanaście osób wzięło też udział w nagraniu materiału filmowego  o Giżycku, który  powstawał przy współpracy z księdzem Mariuszem Pawliną. Film przedstawia miasto jako doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a seniorzy bardzo chętnie korzystają przecież z różnych form aktywności.
 
Nasz UTW ma swoją siedzibę w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, więc oczywiście warto skorzystać  też z walorów wodnych . Stąd też pomysł rejsu po jeziorach na gościnnym pokładzie statku „Dźwina”. Rejs odbył się 9 lipca i wzięła w nim udział 30 osobowa grupa studentów GUTW. Rejs zaplanowano wieczorową porą, w poszukiwaniu zachodu, co oczywiście się udało i sesje fotograficzne na tle zachodzącego słońca udały się nadzwyczajnie.
 
Kolejną atrakcję wodną stanowił spływ kajakowy rzeką Gołdapą, która okazała się bardzo malownicza, kręta i pełna bogatej roślinności. Niektórym nastręczyła więc sporo trudności, ale spalone kalorie zostały na mecie uzupełnione pysznymi kartaczami i siły szybko powróciły. Spływ odbył się 19 lipca, a już 16 sierpnia odbędzie się kolejny, tym razem Łaźną Strugą.
 
20 lipca w Klubie Seniora odbyło się spotkanie z Michałem Drzewek – pedagogiem, animatorem, socjologiem, nauczycielem, trenerem, coachem, działaczem społecznym, wieloletnim tłumaczem-przewodnikiem, instruktorem szkoleń, tłumaczem języka migowego, wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, nauczycielem Polskiego Języka Migowego. Warsztaty zatytułowane były „W ciszy i ciemności – świat osób głuchoniewidomych”. Uczestnicy uczyli się „migać” kilka podstawowych słów, zapoznali się z alfabetem palcowym, ale także i alfabetem Lorma (do komunikacji osób głucho-niewidomych), poznawali rzeczy i przyprawy po zapachu i kształcie, a na koniec nawet zaśpiewali  piosenkę w języku migowym.
 
GUTW włączył się również w akcję „Zaadoptuj donicę w Giżycku”. Wybrana donica na parkingu przy ul. Kolejowej była zagospodarowywana dwukrotnie, gdyż niestety pierwsze nasadzenia zostały zniszczone. Niemniej jednak drugie sadzenie się udało i roślinki powoli rosną i są doglądane przez giżyckich seniorów.  W akcję sadzenia kwiatów zaangażowały się Bożena Rapnik, Renata Taper, Maria Gamdzyk, przy wsparciu dyrektor Ewy Ostrowskiej i Anny Danilewicz .
Wakacje jeszcze trwają , więc wkrótce kolejne wydarzenia.
 
 
Tekst i zdjęcia:
Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
www.centrumprofilaktyki.pl (http://www.centrumprofilaktyki,pl)
tel. 87 429 13 36
Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Kalendarz wydarzeń

Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19 z 28 maja)  sala widowiskowa GCK (bilety – planowana sprzedaż w październiku) AKTUALIZACJA – BILETY...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
całodniowy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
Lis 11 całodniowy
  OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa)  Drukuj
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj
Lis
25
śr
całodniowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
Lis 25 całodniowy
Dzień Pluszowego Misia  25 listopada 2020 (środa) organizacja: MBPDrukuj
Gru
5
sob
11:00 III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
Gru 5@11:00 – 15:00
III Mazurski Kiermasz lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości
    III MAZURSKI KIERMASZ lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości w Hotelu St. Bruno 5 grudnia (sobota) 2020 godz. 11.00 – 15.00 Zapraszamy na III Mazurski Kiermasz lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości. Na stoiskach będzie można...
Gru
7
pon
całodniowy Mundial Mazuria Giżycko
Mundial Mazuria Giżycko
Gru 7 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Gru
11
pt
całodniowy Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Gru 11 całodniowy
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Taneczna 11 grudnia 2020 (piątek) Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku   organizator: Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” wraz z Klubem Tańca Towarzyskiego „Czar Par”Drukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski