Giżycko - Oficjalna strona miasta

18/01/2021

Wakacje GUTW – bezpiecznie, ale i aktywnie

13/08/2020

Wakacje Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku

– bezpiecznie, ale i aktywnie

 
 
Wakacje to okres, kiedy studenci Giżyckiego Uniwersytetu III Wieku zazwyczaj odpoczywają od regularnych zajęć w ramach kół zainteresowań, ale cały czas pozostają aktywni. Ten rok ze względu na sytuację epidemiczną jest szczególny, więc aktywność  programowa została znacznie ograniczona jeszcze wiosną, niemniej jednak chętni seniorzy mogą skorzystać z propozycji warsztatowo – rekreacyjnych, które przygotowują dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej Ewa Ostrowska i koordynatorka GUTW Anna Danilewicz. Oczywiście działania prowadzone są z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w małych grupach i przede wszystkim w plenerze, a jeśli w Klubie Seniora to z zachowaniem obowiązkowego dystansu.
 
Już w czerwcu, kiedy zniesiono część obostrzeń związanych z zagrożeniem COVID-19,  studenci GUTW powrócili do ulubionej formy rekreacji – kąpieli leśnych, czyli spacerów po naszym Lesie Miejskim. Spacery prowadzi raz w tygodniu Anna Danilewicz, dodatkowo w ramach współpracy ze społecznością Nasz Las Miejski, seniorzy wzięli też udział m.in. w spacerach botanicznych „W poszukiwaniu roślin puszczańskich” prowadzonych przez Andrzeja Suleja i Adriana Grzegorza.
 
25 czerwca z kolei miłośnicy wypraw nordic walking wybrali się do Wydmin, by pospacerować z kijkami wokół malowniczego jeziora Wydmińskiego. Był oczywiście też czas na kąpiel w jeziorze, a potem spotkanie przy ognisku w gościnnym gospodarstwie agroturystycznym Marii i Kazimierza Olchowskich.
 
Kolejna propozycja skierowana była do miłośników jazdy na rowerze. 4 lipca grupa studentów wraz z dyrektor Ewą Ostrowską i koordynatorką Anną Danilewicz wybrali się do Pierkunowa. Grupa odwiedziła lotnisko w Pierkunowie, gdzie odbywały się Walki Wozów Bojowych.
 
W pierwszej połowie lipca w Klubie Seniora odbyło się szkolenie organizowane we współpracy z Fundacją Drobny Gest. Celem szkolenia było  przekazanie praktycznej wiedzy dotyczącej bezpieczeństwa w sieci oraz nowych zasad ochrony danych osobowych określonych w RODO w zestawieniu z obecnymi przepisami prawa.
 
Na zaproszenie Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku,  studenci GUTW wzięli udział w powitaniu Marka i Radka, czyli dwóch studentów, którzy z Tarnowskich Gór przewędrowali do Giżycka pieszo, w celu charytatywnego wsparcia na rzecz chorej Laury.  
 
Kilkanaście osób wzięło też udział w nagraniu materiału filmowego  o Giżycku, który  powstawał przy współpracy z księdzem Mariuszem Pawliną. Film przedstawia miasto jako doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku, a seniorzy bardzo chętnie korzystają przecież z różnych form aktywności.
 
Nasz UTW ma swoją siedzibę w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, więc oczywiście warto skorzystać  też z walorów wodnych . Stąd też pomysł rejsu po jeziorach na gościnnym pokładzie statku „Dźwina”. Rejs odbył się 9 lipca i wzięła w nim udział 30 osobowa grupa studentów GUTW. Rejs zaplanowano wieczorową porą, w poszukiwaniu zachodu, co oczywiście się udało i sesje fotograficzne na tle zachodzącego słońca udały się nadzwyczajnie.
 
Kolejną atrakcję wodną stanowił spływ kajakowy rzeką Gołdapą, która okazała się bardzo malownicza, kręta i pełna bogatej roślinności. Niektórym nastręczyła więc sporo trudności, ale spalone kalorie zostały na mecie uzupełnione pysznymi kartaczami i siły szybko powróciły. Spływ odbył się 19 lipca, a już 16 sierpnia odbędzie się kolejny, tym razem Łaźną Strugą.
 
20 lipca w Klubie Seniora odbyło się spotkanie z Michałem Drzewek – pedagogiem, animatorem, socjologiem, nauczycielem, trenerem, coachem, działaczem społecznym, wieloletnim tłumaczem-przewodnikiem, instruktorem szkoleń, tłumaczem języka migowego, wolontariuszem w Towarzystwie Pomocy Głuchoniewidomym, nauczycielem Polskiego Języka Migowego. Warsztaty zatytułowane były „W ciszy i ciemności – świat osób głuchoniewidomych”. Uczestnicy uczyli się „migać” kilka podstawowych słów, zapoznali się z alfabetem palcowym, ale także i alfabetem Lorma (do komunikacji osób głucho-niewidomych), poznawali rzeczy i przyprawy po zapachu i kształcie, a na koniec nawet zaśpiewali  piosenkę w języku migowym.
 
GUTW włączył się również w akcję „Zaadoptuj donicę w Giżycku”. Wybrana donica na parkingu przy ul. Kolejowej była zagospodarowywana dwukrotnie, gdyż niestety pierwsze nasadzenia zostały zniszczone. Niemniej jednak drugie sadzenie się udało i roślinki powoli rosną i są doglądane przez giżyckich seniorów.  W akcję sadzenia kwiatów zaangażowały się Bożena Rapnik, Renata Taper, Maria Gamdzyk, przy wsparciu dyrektor Ewy Ostrowskiej i Anny Danilewicz .
Wakacje jeszcze trwają , więc wkrótce kolejne wydarzenia.
 
 
Tekst i zdjęcia:
Ewa Ostrowska
Dyrektor Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej
www.centrumprofilaktyki.pl (http://www.centrumprofilaktyki,pl)
tel. 87 429 13 36
Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter