„IV wojewódzki przegląd amatorskich zespołów muzycznych Fabryka dźwięków” (Stowarzyszenie na rzecz Wspierania Osób o Specjalnych Potrzebach Edukacyjnych SZANSA): organizacja i udział uczniów niepełnosprawnych w tego rodzaju przedsięwzięciach ma na celu upowszechnianie metod rehabilitacji i rewalidacji osób niepełnosprawnych. Terapia przez sztukę, a w tym przypadku grę na instrumentach muzycznych usprawnia osoby niepełnosprawne: wieloprofilowo oraz zmysłowo wspomaga ich rozwój i dążenie ku samodzielności i samoakceptacji. Mają szansę zyskać więcej optymizmu i wiary w siebie, nabrać odporności na niepowodzenia, dystansu do trudnych życiowych sytuacji. Arteterapia uczy pokonywać nieśmiałość, stres czy strach, a także, poprzez artystyczną ekspresję, pozbywać się napięcia emocjonalnego. Co roku Stowarzyszenie stara się podwyższać poziom i rangę przeglądu. Muzyka jest językiem bez słów, przenika bariery intelektualne, emocjonalne, charakterologiczne i motoryczne, jednoczy wszystkich bez względu na niepełnosprawność. W pracy z osobami niepełnosprawnymi często jest pierwszym sposobem na nawiązanie kontaktu z inną osobą. Ma także wpływ na rozwój mowy. Zabawy przy muzyce wpływają na większe uspołecznienie i umiejętności współpracy w grupie. Muzyka redukuje stres, depresję, lęki, motywuje do aktywności poznawczej i ruchowej. Jest motorem napędowym do podejmowania dalszej pracy, nauki i działalności. Czwarta już edycja przeglądu pozwoli pokazać społeczności lokalnej twórczość artystyczną i umiejętności osób niepełnosprawnych. Przez muzykę uczestnicy przeglądu będą mogli obcować ze sztuką, rozwijać i prezentować swoje uzdolnienie i umiejętności muzyczne.
Miejsce realizacji zadania: przygotowania do przeglądu będą odbywać się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Jana Brzechwy w Giżycku. IV Wojewódzki Przegląd Amatorskich Zespołów Muzycznych „Fabryka Dźwięków” odbędzie się w Giżyckim Centrum Kultury.
Grupa docelowa: uczestnikami projektu będą dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, afazją, autyzmem i innymi zaburzeniami rozwojowymi, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego: ze szkół , ośrodków i placówek z całego województwa warmińsko-mazurskiego, w tym ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku. 9 zespołów muzycznych około 90 osób.
Przyznana kwota dotacji: 7 700 zł.