Giżycko - Oficjalna strona miasta

29/10/2020 , 0°C

Wymiana młodzieży polsko-litewskiej w ramach GBO

09/07/2020

W Giżycku od paru dni gości młodzież z Litwy, która odwiedziła Mazury w ramach projektu realizowanego z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne dni upływają gościom na zwiedzaniu i poznawaniu uroków Giżycka i okolic. Wymiana młodzieży to świetny sposób na poznanie innych kultur, zakosztowanie życia w innym kraju, poszerzanie horyzontów, doskonalenie języka, zawieranie nowych przyjaźni. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji z wizyty. 

 


WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO – LITEWSKIEJ

Projekt w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego

 

Główne założenie projektu to poznanie kultury, tradycji oraz historii obu państw, obalenie funkcjonujących stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami przedsięwzięcia. Realizacja projektu odbywa się poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych czy też mazurskich legend.

W niedzielę, 5. lipca, Giżycko przywitało gości z Litwy: siedmioro uczniów z miasta partnerskiego Troki wraz z opiekunem przyjechało na Mazury, aby realizować złożenia projektu w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Realizacja celów tego przedsięwzięcia w pełni odpowiada zadaniom wyznaczonym w uchwale Rady Miejskiej, jak również priorytetom giżyckiej współpracy międzynarodowej na lata 2018-2020. Organizatorzy, realizując niniejszy projekt, promują dialog międzykulturowy, a efekty tych działań rozpowszechniane są wśród społeczności lokalnej.

Projekt wymiany młodzieży polsko-litewskiej tworzyć ma możliwość do wzajemnego zbliżania młodych ludzi z obu krajów, którzy spotykają się podczas realizacji programów oświatowych i turystycznych. Spotkania te dają możliwość wzajemnego poznania rówieśników, ich codzienności w czasie wolnym, nauki języka, badania historii i teraźniejszości kraju miasta partnerskiego. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w Giżycku i okolicach, m.in. poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych.

Już od porannych godzin poniedziałkowego dnia wszyscy uczestnicy zabrali się do pracy. Rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, przygotowania sprzętu rowerowego oraz odwiedzin w gabinecie Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Na początku naszej rowerowej eskapady postanowiliśmy zapoznać wszystkich z najważniejszymi zabytkami naszego miasta i okolic.

Rowerzyści jechali drogami miejskimi, powiatowymi i gminnymi – trasa ta jest bardzo ciekawa, gdyż przy szlaku znajduje się wiele historycznych atrakcji naszego miasta: Twierdza Boyen (fortyfikacja obronna), Zamek Krzyżacki, Wzgórze św. Brunona (patrona Giżycka), most obrotowy (jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu, obsługiwana ręcznie) oraz Wieża Ciśnień (najbardziej atrakcyjny punkt widokowy). Wszystkie te obiekty zwiedzaliśmy w otoczeniu pięknej letniej pogody. Dzień zakończyła wspólna wizyta w Wolisku (rezerwacie żubrów).

W drugim dniu realizacji projektu udaliśmy się poza Giżycko. Na trasie naszej wyprawy poznaliśmy kwaterę Himmlera – miejsce zwane „Czarnym Szańcem” było siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, śluzę Przerwanki (wodna  śluza położona na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo), kościół w Kruklankach (zabytkowy kościół ewangelicki zbudowany w 1574 roku, obecnie kościół rzymsko-katolicki) oraz ruiny zwalonego mostu (wzniesiony około 1908 r., czyli wcześniej niż słynne mosty w Stańczykach).

W trzecim dniu udaliśmy się na wyprawę na północ, w kierunku Sztynortu i Mamerek. W Sztynorcie zwiedziliśmy XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff, zaś w Mamerkach kompleks najlepiej zachowanych w Polsce, niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Opracowanie: Mirosław Boć

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne „wyssał” z mlekiem matki pracującej we włocławskiej fabryce porcelany. Na początku starał się być karykaturzystą...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza pierwsza wystawa”. Prace eksponowane są na antresoli Stajni z Wozownią.  Kilka słów autorów o sobie...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w latach 1881–1973. Jest jednym z najsłynniejszych artystów XX wieku. Był niezwykle charyzmatycznym twórcą, o nietuzinkowym...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19 z 28 maja)  sala widowiskowa GCK (bilety – planowana sprzedaż w październiku) AKTUALIZACJA – BILETY...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
całodniowy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
Lis 11 całodniowy
  OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa)  Drukuj
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj
Lis
25
śr
całodniowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
Lis 25 całodniowy
Dzień Pluszowego Misia  25 listopada 2020 (środa) organizacja: MBPDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski