Giżycko - Oficjalna strona miasta

15/01/2021

Wymiana młodzieży polsko-litewskiej w ramach GBO

09/07/2020

W Giżycku od paru dni gości młodzież z Litwy, która odwiedziła Mazury w ramach projektu realizowanego z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne dni upływają gościom na zwiedzaniu i poznawaniu uroków Giżycka i okolic. Wymiana młodzieży to świetny sposób na poznanie innych kultur, zakosztowanie życia w innym kraju, poszerzanie horyzontów, doskonalenie języka, zawieranie nowych przyjaźni. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji z wizyty. 

 


WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO – LITEWSKIEJ

Projekt w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego

 

Główne założenie projektu to poznanie kultury, tradycji oraz historii obu państw, obalenie funkcjonujących stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami przedsięwzięcia. Realizacja projektu odbywa się poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych czy też mazurskich legend.

W niedzielę, 5. lipca, Giżycko przywitało gości z Litwy: siedmioro uczniów z miasta partnerskiego Troki wraz z opiekunem przyjechało na Mazury, aby realizować złożenia projektu w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Realizacja celów tego przedsięwzięcia w pełni odpowiada zadaniom wyznaczonym w uchwale Rady Miejskiej, jak również priorytetom giżyckiej współpracy międzynarodowej na lata 2018-2020. Organizatorzy, realizując niniejszy projekt, promują dialog międzykulturowy, a efekty tych działań rozpowszechniane są wśród społeczności lokalnej.

Projekt wymiany młodzieży polsko-litewskiej tworzyć ma możliwość do wzajemnego zbliżania młodych ludzi z obu krajów, którzy spotykają się podczas realizacji programów oświatowych i turystycznych. Spotkania te dają możliwość wzajemnego poznania rówieśników, ich codzienności w czasie wolnym, nauki języka, badania historii i teraźniejszości kraju miasta partnerskiego. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w Giżycku i okolicach, m.in. poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych.

Już od porannych godzin poniedziałkowego dnia wszyscy uczestnicy zabrali się do pracy. Rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, przygotowania sprzętu rowerowego oraz odwiedzin w gabinecie Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Na początku naszej rowerowej eskapady postanowiliśmy zapoznać wszystkich z najważniejszymi zabytkami naszego miasta i okolic.

Rowerzyści jechali drogami miejskimi, powiatowymi i gminnymi – trasa ta jest bardzo ciekawa, gdyż przy szlaku znajduje się wiele historycznych atrakcji naszego miasta: Twierdza Boyen (fortyfikacja obronna), Zamek Krzyżacki, Wzgórze św. Brunona (patrona Giżycka), most obrotowy (jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu, obsługiwana ręcznie) oraz Wieża Ciśnień (najbardziej atrakcyjny punkt widokowy). Wszystkie te obiekty zwiedzaliśmy w otoczeniu pięknej letniej pogody. Dzień zakończyła wspólna wizyta w Wolisku (rezerwacie żubrów).

W drugim dniu realizacji projektu udaliśmy się poza Giżycko. Na trasie naszej wyprawy poznaliśmy kwaterę Himmlera – miejsce zwane „Czarnym Szańcem” było siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, śluzę Przerwanki (wodna  śluza położona na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo), kościół w Kruklankach (zabytkowy kościół ewangelicki zbudowany w 1574 roku, obecnie kościół rzymsko-katolicki) oraz ruiny zwalonego mostu (wzniesiony około 1908 r., czyli wcześniej niż słynne mosty w Stańczykach).

W trzecim dniu udaliśmy się na wyprawę na północ, w kierunku Sztynortu i Mamerek. W Sztynorcie zwiedziliśmy XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff, zaś w Mamerkach kompleks najlepiej zachowanych w Polsce, niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Opracowanie: Mirosław Boć

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię Świąt. W specjalnie zaaranżowanej świątecznej scenerii spotkać będzie można Św. Mikołaja, który z pewnością nie...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po raz 29. Termin wydarzenia przesunięto z 10 stycznia na 31 stycznia 2021 r. W poprzedniej...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie pięknych melodii polskich oraz rytmicznych tańców ludowych i nowoczesnych w wykonaniu naszych rodaków z Wileńszczyzny....
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury  zagra dla wszystkich Pań zespół SMALL BAND       Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r. Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Giżycku   CZESŁAW MOZIL “Muzyczny Stand-Up” 10 kwietnia 2021...
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września 2020 z powodu stanu epidemii koronawirusa)   Bilety: 100 zł (- 20% z GKM) dostępne...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety) [ODWOŁANE – COVID-19] Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter