Giżycko - Oficjalna strona miasta

24/01/2021

#12GodzinDlaŻycia | Podpisane porozumienie
o współpracy

10/06/2020

Przeszczep organów to wciąż trudny i dyskusyjny temat, nie tylko w Polsce. Większość osób deklaruje gotowość dzielenia się narządami po śmierci, jednak zdarza się, że rodziny zmarłych protestują przed pobraniem organów, które komuś mogłyby uratować życie. Miasto Giżycko, mając na uwadze szerzenie idei transplantologii, w czerwcu podpisało porozumienie o współpracy partnerskiej z Fundacją dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi, reprezentowaną przez Prezesa Fundacji dr. n. med. Zygmunta Kalicińskiego.

 

Fundacja dla Transplantacji poprzez całą swoją działalność, a szczególnie akcje, takie jak #12godzinDlaŻycia, #ZostawSerceNaZiemi nieustannie zabiega o zwiększenie świadomości społecznej na temat przeszczepiania narządów i gotowości do dzielenia się swoim ciałem po śmierci.


 

ORGANIZATORZY O AKCJI

page1image1810112
 
 

Obecnie rozpoczęliśmy akcję #12GodzinDlaŻycia, zbiorkę pieniędzy na sprzęt firmy TransMedics, typu OCS Heart obecnie szeroko stosowany w USA i w Europie, który służy do przewozu bijącego, ciepłego serca, które dzięki utrzymaniu bijącego serca w fizjologicznych warunkach, wydłuża czas przydatności organu do przeszczepu do 12 godzin. W USA po wprowadzeniu OCS Heart ilość przeszczepów serca podwoiła się. Jest to jedyny na świecie sprzęt tego typu.

Dlaczego tak mocno walczymy o ten sprzęt? Z kilku powodów, po pierwsze docelowo każde serce do przeszczepu powinno być przewożone przy użyciu tego typu sprzętu, bo serce to jest utrzymane w doskonałym stanie o wiele lepszym niż to przewożone obecnie w lodzie, Jeśli operacja wszczepienia lub transport sie przedłuży serce z lodu jest w gorszym stanie a wynik przeszczepu niepewny.

PRZYJACIELE Fundacji dla transplantacji.
Wielkim wsparciem są przyjaciele Fundacji dla Transplantacji i organizatorów akcji: artyści Sebastian Piekarek i jego małżonka Agata, Artur Gadowski z zespołu IRA, Tomek Organek, Margaret, Grzegorz Markowski – Perfekt, Wojtek Pogorzelski – Oddział Zamknięty, Kazik, Grzegorz Skawiński z Combi, Tomek Karolak, Kuba Sienkiewicz, Kasia Kowalska, zespół Poparzeni Kawą 3, Red Lips, Hamak Band. Wielką grupę przyjaciół wspomagających akcję 12 godzin dla życia wzbogacają swoją obecnością sportowcy z PZPN Zbigniew Boniek, Janusz Basałaj, Reprezentacja Polski w piłce nożnej, Robert Lewandowski, Reprezentacja Polski w siatkówce, olimpijczycy i wiele innych osób, ciągle do nas dołączających.

Patronat merytoryczny nad zbiórką stanowią Prof. Mariusz Kuśmierczyk Kierownik Kliniki Kardiochirurgii i Transplantacji Serce w Instytucie Kardiologii w Aninie oraz Rada Naukowa Fundacji składająca sie z Kierowników Klinik wszystkich ośrodków przeszczepiających serce w Polsce.

ANIOŁEM akcji jest 24 letnia Iza Dudziec, która urodziła się z niekorekcyjną wadą serca.
Jej serce było operowane 6 razy. Wcześniej czy później nie wytrzyma, a Iza będzie potrzebowała przeszczepu. Dr Zygmunt Kaliciński, przeprowadził u niej 2 operacje, ratujące jej życie w wieku 6 miesiecy i 1.5 roku. Zespół kardiochirurgów z Centrum Zdrowia Dziecka pod kierownictwem prof. dr hab.n.med. Bohdana Maruszewskiego wykonał u Izy kolejne operacje i dzięki temu Iza jest dzisiaj z nami. Ta piękna i wrażliwa dziewczyna jest symbolem naszej idei, gdyż Iza będzie potrzebowała przeszczepu serca z użyciem tej nowej aparatury. Iza ma takie same marzenia jak każda inna młoda kobieta, chce mieć rodzinę, dzieci.Horyzont marzeń Izy jest obecnie krótki. Powodzenie naszej akcji oznacza wielką nadzieję dla Izy i innych pacjentów w podobnej sytuacji. Więcej informacji tutaj: kobieta.wp.pl/HISTORIA_IZY

 

 

WIĘCEJ O AKCJI

+ Opinia Kierownika Programu Transplantacji Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie koło Warszawy

– patrona merytorycznego programu 12 godzin dla życia,

Prof. dr hab.n. med. Mariusza Kuśmierczyka

Przenośny system perfuzji serca

 

 

Materiał o aparaturze

 

Informacje: Dr n. med. Zygmunt Kaliciński Kardiochirurg,
transplantolog Prezes Fundacji dla transplantacji

 

 
 
W akcję #12godzinDlaŻycia zaangażowało się wiele znanych osób ze świata kultury. W ramach artystycznej współpracy powstała piosenka z ujmującym tekstem i teledysk, w którym kolejne osoby deklarują przynależność do akcji m.in. Zuza Gadowska, Paweł Stasiak, Robert Janowski, Dawid Kwiatkowski, Damian Kordas, Marcin Trojanowicz, Kult, Big Cyc, Gilberto Amauri de Godoy Filho „Giba”, Grażyna Łobaszewska, Hanna Żudziewicz, Jacek Jeschke, Kabaret Młodych Panów, Teatr Kontrapunkt, Anita Włodarczyk, Kinga Burzyńska, Leszek Lichota, Łukasz Rutkowski, Michał Wiśniewski, Przemysław Sadowski, Karolina Gorczyca, Iwona Guzowska, Kabaret Hrabi i wielu innych. 
 
 
„KTO RATUJE JENDO SERCE TEN RATUJE ŚWIAT,
BO PRZYWARCA WIARĘ TYM,
KTÓRYM JUŻ SIĘ KOŃCZĄ DNI… 12 GODZIN BY ŻYĆ”
Dr Kaliciński jest kardiochirurgiem z powołania. W swoją pracę wkłada całe serce. Jego drugą pasją jest muzyka, i jak widać znalazł świetny sposób, aby połączyć te obie miłości. Za pomocą muzyki porusza ludzkie serca by ratować… ludzkie serca. Z powodzeniem prowadzi zespół muzyczny, w którym gra na perkusji. HLA4transplant, bo o nich mowa, to zawodowi muzycy, zbrojne ramię Fundacji Dla Transplantacji. HLA gra z pasją do muzyki i misją promowania idei transplantacji.
 

 

Zapraszamy do wysłuchania najnowszego utworu HLA
zrealizowanego w ramach

#Hot16Challenge2

 
 

Porozumienie o współpracy partnerskiej

 


 Miasto Giżycko
i Fundacja dla Transplantacji – zostaw serce na ziemi w ramach porozumienia deklarują współpracę w obszarze szerzenia świadomości oraz propagowania idei transplantologii połączonej z akcją #12GodzinDlaŻYCIA wśród mieszkańców Giżycka, jak i turystów odwiedzających Mazury. Założyciel fundacji dr. n. med. Zygmunt Kaliciński z małżonką, 10 marca odwiedzili Urząd Miejski w Giżycku by porozmawiać o szczegółach współpracy.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

Foto nagłówkowe: mojegizycko.pl/ M. Kulas-Szyrmer
Foto: mojegizycko.pl/ J. Maciejewska-Kucfir

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter