Giżycko - Oficjalna strona miasta

24/01/2021

Giżycko pionierem innowacyjnych rozwiązań | TELEOPIEKA

04/06/2020

Giżycki projekt „Teleopieka” zaprezentowano 3 czerwca, podczas objętej patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, konferencji „Perspektywy dla rozwoju Internetu Rzeczy – Samorząd Przyszłości” jako ciekawy przykład wdrożeń innowacyjnego projektu od pomysłu do jego realizacji.

Celem cyklu konferencji jest wsparcie działań kreatywnych, pomoc w budowie start-upów, rozwój istniejących już firm oraz sprawdzonych działań o komponent innowacyjnych technologii.

Współorganizatorem Konferencji są Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Fundusz Rozwoju oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Szerzej o projekcie oraz o wdrażaniu innowacyjnych działań w samorządzie opowiedzieli w reportażu TVP3 Olsztyn burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz oraz koordynator projektu dr Katarzyna Karolska.

Jako samorząd przykładamy dużą wagę do nowych technologii, bo to optymalizuje koszty i usprawnia działanie – mówi burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

O systemie działania przycisku życia mówi koordynator Teleopieki dr Katarzyna Karolska: Dyspozytor Polskiego Centrum Opieki w Gdyni, odbiera sygnał i próbuje się połączyć z podopiecznym, który wywołał alarm. W gdyńskim systemie są zarejestrowane wszystkie informacje o podopiecznym oraz o osobach, które zostały podane do kontaktu.

 

 

MATERIAŁ TVP3 Olsztyn
Nowe technologie na usługach samorządu. Giżycko liderem

 

 

TELEOPIEKA W GIŻYCKU

Teleopieka służy do wezwania pomocy w przypadku zagrożenia życia, zdrowia lub bezpieczeństwa. Skierowana jest do osób starszych, niesamodzielnych, czasowo lub stale samotnych, z ograniczoną sprawnością ruchową lub intelektualną, które chcą lub muszą prowadzić samodzielne życie, ale wymagają stałego nadzoru. System teleopieki jest przywoławczym systemem alarmowym, który jest sprofesjonalizowanym systemem powiadamiania jednostek Państwowych Służb Ratownictwa, współpracującym w uzgodnionych procedurach z państwowym systemem ratownictwa. Stanowi doskonałe uzupełnienie krajowego systemu 112.

„Warmińsko –Mazurski Samorządowy System Teleopieki Domowej w Giżycku” realizowany jest wyłącznie przez giżycki samorząd przy współpracy Polskiego Centrum Opieki w Gdyni (operator systemu), pod honorowym patronatem Burmistrza Giżycka Pana Wojciecha Karola Iwaszkiewcza oraz finansowany z budżetu miejskiego. System teleopieki został dodatkowo objęty patronatem medialnym przez Program 2 TVP. Giżycko zostało pionierem w wprowadzeniu innowacyjnego rozwiązania dla seniorów w województwie warmińsko-mazurskim.

Po dwóch latach funkcjonowania teleopieki w Giżycku, Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego postanowił pilotażowo wprowadzić teleopiekę w 24 gminach województwa. Staliśmy się inspiracją do działań na skalę wojewódzką.

Korzyści Teleopieki polegają przede wszystkim na skutecznym obniżeniu poczucia zagrożenia i niezależności, ale także zmniejszenie obaw ze strony osób najbliższych. Zapewnia udzielenie pomocy w razie upadku, nagłego pogorszenia zdrowia a w stanach długotrwałej depresji czy osamotnienia umożliwia utrzymanie więzi z innymi osobami. Największą jednak zaletą wdrożenia systemu Teleopieki w Giżycku jest podniesienie stanu poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego seniorów. Korzyści Teleopieki wpływają na zmniejszenie oczekiwania uruchamiania kosztownych miejsc w stacjonarnych domach pomocy społecznej i zakładach opiekuńczych. Seniorzy mogą jak najdłużej pozostać w swoim domu. Proces starzenia się ludności jest zaliczany do najważniejszych zjawisk społecznych XXI wieku, a jego skutki stanowią i będą stanowić kluczowe wyzwanie w sferze polityki społecznej w najbliższych latach. Należy uzmysłowić sobie, iż z każdym rokiem przybywa osób starszych, a do 2030 roku ludzie starsi będą stanowili 8,5 milionową populację, z czego prawie połowa będzie w wieku 75+. Ta grupa wiekowa wiązać się będzie z występowaniem przewlekłej wielochorobowości, niesprawnością fizyczną i upośledzeniem funkcji poznawczych, które skutkują złożonymi potrzebami zdrowotnymi, rehabilitacyjnymi oraz opiekuńczymi.

Giżycko, pod kątem osób starszych, zamieszkuje najwięcej osób z przedziału wiekowego: 60-69 lat, następną grupę stanowią osoby będące w wieku 70-79 lat, na trzecim miejscu znajdują się seniorzy w wieku 80-89 lat, najmniejszą grupę stanowią respondenci w wieku powyżej 90 lat. Obecnie w Giżycku jest ponad 6300 osób po 60. r. ż. Liczba ta z roku na rok systematycznie się powiększa. Statystyka oraz oczekiwania mieszkańców nad poprawą poczucia bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania stały się mocnym argumentem i potwierdzeniem słuszności podjęcia decyzji wprowadzenia i bezpłatnego objęcia giżyckich seniorów systemem tel. domowej tzw. „PRZYCISKIEM ŻYCIA”. Działanie systemu teleopieki postrzega się jako usługę świadczoną na odległość z wykorzystaniem technologii komunikacyjno-informacyjnych, a także usługę stałego, zautomatyzowanego i zdalnego monitorowania podopiecznych, umożliwiającą im kontynuację życia we własnym domu, minimalizującą ryzyko zagrożeń oraz związanych z nimi sytuacji kryzysowych. Mimo, iż sektor usług teleopiekuńczych na terenie Polski jest obecnie w fazie rozwoju, doświadczenia innych krajów wskazują na liczne korzyści zastosowania tel. Technologie z zakresu tel. wykorzystywane są również jako narzędzie badawcze, ponieważ z ich pomocą można dotrzeć do różnorodnych, często rozproszonych na dużym terenie populacji. W Giżycku dostrzega się wzrost zainteresowania teleopieką zarówno wśród seniorów, jak i ich rodzin. Staramy się docierać z informacją o działaniu „PRZYCISKU ŻYCIA” do społeczności poprzez m.in.: portale społecznościowe, strony internetowe, blogi, biuletyny informacyjne, tygodniki gazet; radiostacje, stoiska promocyjne z Urzędu podczas miejskich wydarzeń, TVN24, TVP Olsztyn, ect.

 

KRYTERIA KWALIFIKUJĄCE SENIORA DO TELEOPIEKI

Podopieczny musi:

 • być mieszkańcem Giżycka,
 • być osobą starszą po 60 r.ż., samotną, schorowaną,
 • posiadać telefon stacjonarny lub komórkowy,
 • opłacać terminowo należności za telefon,
 • posiadać poprawnie działającą linię telekomunikacyjną,
 • posiadać numer, który nie jest w żaden sposób zastrzeżony lub ukryty,
 • być osobą zdrową psychicznie i rozumieć zasady przeznaczenia i działania powierzonego urządzenia,
 • wypełnić danymi niezbędne dokumenty, pozwalające na uruchomienie syst. w miejscu zamieszkania Podopiecznego.

Głównym celem teleopieki jest zapewnienie seniorom i osobom chorym poczucia bezpieczeństwa. Ważne jest również, aby osoba starsza, niepełnosprawna, chora, czasowo lub trwale niesamodzielna, wymagająca opieki, jak najdłużej mogła bezpiecznie pozostawać w swoim środowisku domowym.

 

ZGŁOSZENIA DO GIŻYCKIEGO SYSTEMU TELEOPIEKI:

 • osobiście,
 • za pośrednictwem, np.: rodziny, sąsiadów, znajomych, lekarzy pierwszego kontaktu, pielęgniarek środowiskowych, księży, osób posiadających informację o występowaniu potrzeby włączenia osoby starszej do systemu.Koordynator projektu: dr. Katarzyna Karolska, Biuro Promocji i Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego, al. 1 Maja 14, pok. 116. Telefon: 798 112 125

 

 

UCZESTNICY PROGRAMU mogą skorzystać z następujących
urządzeń teleopieki, które są w posiadaniu Urzędu Miejskiego w Giżycku:

 • telefon stacjonarny kompatybilny z zawieszką na szyję (urządzenie I generacji),
 • telefon komórkowy z sylikonową bransoletką (urządzenie I generacji),
 • urządzenie abonenckie „KALERT wraz z kartą Sim (urządzenie II generacji). Mobilna bransoleta posiada lokalizator GPS i czujnik upadku, monitoruje tętno i ciśnienie oraz pozwala szybko wezwać pomoc w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia,
 • urządzenie abonenckie – GPS Smart Tracker „kTrack” z kartą SIM (urządzenie II generacji). Urządzenie ma wbudowany moduł GPS, wzbudzenie alarmu, gdy Podopieczny opuści zadany obszar (np. mieszkanie), czujnik upadku. Giżycko uzupełnia system teleopieki o „KOPERTĘ ŻYCIA” dla seniorów.

 

 

Foto: Kadry z materiału TVP2 Nowe technologie na usługach samorządu. Giżycko liderem

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter