Giżycko - Oficjalna strona miasta

27/01/2021

30 lat samorządu w Polsce | Rozmowa z burmistrzem Giżycka

25/05/2020

27 maja przypada 30. rocznica pierwszych w Polsce demokratycznych wyborów samorządowych. Nadchodzący jubileusz to wspaniała okazja do podsumowań i przemyśleń oraz wspomnień o tych, którzy przez lata tworzyli niezależny samorząd w Polsce. Zapraszamy na rozmowę z burmistrzem Giżycka Wojciechem Karolem Iwaszkiewiczem, w której opowie o sobie z perspektywy samorządowca. 


Jak wspomina pan początek swojej kariery samorządowej i pracę na rzecz miasta?

Formalny początek to uzyskanie mandatu radnego Rady Miejskiej w 2010 roku, czyli 10 lat temu, ale już wcześniej starałem się śledzić wydarzenia w mieście i w nich czynnie uczestniczyć. Jak zawsze początki są trudne, bo trzeba poznać zasady działania wielu mechanizmów, które są od siebie zależne, ale jeżeli samorząd rozumie się jako pracę na rzecz własnego domu, wspólnego „podwórka” jakim jest nasze miasto, wejście w te sprawy staje się pewnym naturalnym i automatycznym procesem. Podejmowanie decyzji jest ogromną odpowiedzialnością, ale też daje dużo satysfakcji rozwiązanie jakiegoś problemu i współtworzenie swojego miasta.

Co z perspektywy czasu było najtrudniejsze w pracy samorządowca?

Miasto to dzieło nieskończone, to także niezwykle złożony żywy organizm, którego potrzeby nigdy nie wygasną, a dodatkowo składają się z 30 tysięcy innych potrzeb, które trzeba codziennie godzić. Miasto to także specyficzne przedsiębiorstwo, które nie może być nastawione na zysk finansowy, ale jednocześnie musi o finanse dbać. To kwestia zarządzania szeroką i liczną kadrą pod presją czasu, którego ciągle wydaje się za mało… Ten mechanizm musi być utrzymywany w ciągłej sprawności, choć wiele czynników na niego wpływa z zewnątrz – zupełnie niezależnych od burmistrza czy radnych, więc potrzeba dużo energii, aby go chronić i regulować, aby działał najlepiej, jak to możliwe. Przy dużej dynamice i zmienności np. warunków prawnych, zewnętrznych realiów ekonomicznych czy jak obecnie – epidemicznych, utrzymanie tego balansu wymaga sporego wysiłku i ogromnej pracy wielu ludzi – za co serdecznie Im wszystkim dziękuję. Samorząd to gra zespołowa i tylko wówczas, gdy każdy rzetelnie wypełnia swoją rolę, można liczyć na sukces. Po tych 5 latach mogę stwierdzić, że Giżycko jest miastem coraz bardziej popularnym i wydaje się na ten sukces „skazane”; potrzeba jednak cierpliwości i czasu, bo to są procesy, które muszą potrwać.   

Jakaś ciekawa, zabawna historia, związana z Giżyckiem i pracą w samorządzie, którą pan z uśmiechem wspomina i którą można przytoczyć?:)

Na myśl przychodzi mi wiele niespodziewanych sytuacji, gdy spotykałem giżycczan z dala od naszego miasta i Ich spontaniczna reakcja – np. machanie i głośne pozdrawianie czy prośba o pożyczenie flagi miasta na zawodach rangi światowej, aby Giżycko zaistniało w mediach ogólnoświatowych.  To bardzo miłe i świadczy o dużym i silnym identyfikowaniu się ze swoim miastem, a jednocześnie wywołujące życzliwy uśmiech.

Za co kocha pan Giżycko?

To wspaniałe miejsce do zamieszkania, czego być może w pędzie codziennych obowiązków może nie dostrzegamy, ale warunki przyrodnicze, ich rozmiar i dostępność są wyjątkowe na skalę światową. Giżycko to fragment lądu otoczony wodą i lasami, przecięty 3 kanałami. Czyste powietrze, krystalicznie czysta woda i relatywnie dużo słońca, to walory na świecie coraz bardziej deficytowe, a które mamy w zasięgu ręki. Sami giżycczanie to ludzie ambitni i niezwykle kreatywni. Samorząd przez wszystkie lata i kadencje od 1990 roku przywiązywał wiele uwagi do aktywności sportowej, przez co dochowaliśmy się  bardzo szerokiego i wszechstronnego środowiska sportowego, odnoszącego sukcesy na wielu arenach, nie tylko krajowych. To mi się bardzo podoba i jestem z giżyckich sportowców bardzo dumny. I choć wraz z rosnącym poziomem, rosną wymagania i koszty, z pewnością należy ten kierunek wspierać, bo nie ma lepszej płaszczyzny wychowawczej, prozdrowotnej czy promocyjnej jak sport. Giżycko to miasto sportu i rekreacji, a sprawność fizyczna doskonale łączy się z garnizonem, w którym stacjonuje jedna z najważniejszych jednostek Polskiego Wojska.

 

 

 

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Maj 13 całodniowy
Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter