Giżycko - Oficjalna strona miasta

21/01/2021

BĄDŹ NIEBIESKI! Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

02/04/2020

 

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI

AUTYZMU

2 kwietnia 2020

„Nie zarażę Cię autyzmem, ale mogę optymizmem”

 

 

#GiżyckoNiebieskiedlaAutyzmu

Giżycko co roku włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, solidaryzując się w ten sposób z osobami dotkniętymi chorobami ze spektrum autyzmu. Nasza wiedza o autyzmie jest wciąż za mała. Wspólnie organizowane akcje pozwalają podnosić świadomość społeczną i wspierać osoby z autyzmem.

Przypomnijmy, że symbolicznym kolorem autyzmu jest kolor niebieski. W tym roku ze względu na stan epidemii koronawirusa, nie możemy niestety zamanifestować swojej solidarności niebieskimi ubraniami w szkole, czy pracy. Nie odbędzie się też Marszobieg dla Autyzmu, angażujący co roku naszych mieszkańców, młodszych i starszych, specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Giżycku.

Zachęcamy jednak wszystkich mieszkańców do symbolicznego zjednoczenia się z autystami i ich rodzinami – PRZYJMIJMY WYZWANIE!

Dziś 2 kwietnia ubierzmy się na niebiesko w domu, zróbmy kompozycję z niebieskich przedmiotów, stwórzmy plakat – zróbmy zdjęcie i opublikujmy jako komentarz pod postem na profilu FB Szkoły Podstawowej nr 3 w Giżycku zobacz….

Zapraszamy również na miejski profil Giżycko – strona miasta mojegizycko.pl! Również tu możecie publikować swoje zdjęcia z niebieskim przekazem! „Zapal się niebiesko dla autyzmu” – możemy właśnie dziś zapalić niebieskie światełka, lampkę i również zrobić foto!

 

Przy tej okazji chcielibyśmy wspomnieć o nowym pomyśle giżyckiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, który chce zaprosić nasze restauracje, sklepy, lokale usługowe, instytucje kulturalne i edukacyjne do projektu „Miejska Przyjazne Dzieciom z Trudnościami Rozwojowymi”. Dzięki współpracy punkty te otrzymają specjalny certyfikat miejsca przyjaznego dzieciom z niepełnosprawnością i ich rodzinom, gdzie np. w razie prośby będzie ściszone muzyka, ustawiony w oddali sali stolik, gdzie tworzona będzie przyjazna i akceptująca atmosfera przez pracowników. To ośmieli również rodziny dzieci z trudnościami, by takie miejsca odwiedzały. W kampanię włącza się Urząd Miejski w Giżycku i burmistrz Wojciech Karol Iwaszkiewicz!

 

#BądźNiebieski

#ZostańwDomu  

#ZaświećsięnaNiebiesko

#naNiebieskodlaAutyzmu

 

WIRTUALNE WYZWANIE SP3 💙 czyli co zdalnie, wirtualnie można zrobić:
– wyszukać w domu różne niebieskie przedmiotym, wykonać z nich kompozycję i zrobić zdjęcie
– wykonać pracę plastyczną, plakat dotyczący autyzmu i zrobić zdjęcie pracy
– założyć niebieskie ubranie + napisać na kartce coś miłego dla autyzmu i zrobić zdjęcie
Zdjęcia dowolnie wybranego wyzwania można przesyłać bezpośrednio w komentarzu pod postem lub w wiadomości na profilu szkoły.

 

Czym jest AUTYZM?

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.

 

grafika nagłówek: pixabay.com

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter