Osoby starsze, samotne i niepełnosprawne…
To właśnie one w tym ciężkim czasie epidemii
najbardziej potrzebują naszej pomocy.
#POMAGAJMYSOBIE
To bardzo ważne, by seniorzy i osoby z chorobami towarzyszącymi, czy też słabszą odpornością nie wychodziły bez potrzeby ze swoich domów. Podobnie jest z rodzicami małych dzieci, którzy zwyczajnie nie mogą zostawić swoich pociech bez opieki, by udać się do sklepu.
Pomagajmy sobie i otoczmy troską drugiego człowieka – starszą sąsiadkę, kolegę na wózku, znajomą cierpiącą na nowotwór lub ciocię z cukrzycą. Przy okazji szybkiego wypadu do miasta możemy zrobić także zakupy komuś w potrzebie.
Z pewnością macie wokół siebie mnóstwo osób, którym należy pomów w tym bardzo trudnym czasie epidemii koronawirusa.
Pamiętajmy też o swoich najbliższych. Jeśli mamy w swoim bliskim otoczeniu, czy w też rodzinie osoby szczególnie potrzebujące pomocy i wsparcia, starsze, schorowane, samotne – bądźmy z nimi w stałym kontakcie i monitorujmy ich potrzeby.
Apel również do osób potrzebujących – nie bójcie się prosić o pomoc i wsparcie, możecie liczyć na zaangażowanie i pomocną dłoń wielu ludzi. Rozglądajcie się wokół siebie, często np. na klatkach schodowych rozklejone są informacje z chęcią niesienia pomocy przy zakupach, zarówno od sąsiadów, jak i sklepów, do których wystarczy zadzwonić i pomoc ma się gwarantowaną.
Info z klatki schodowej w bloku przy ul. Kombatantów w Giżycku
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej funkcjonuje i pomaga jak dotychczas, a nawet ze zdwojoną siłą. Godziny pracy MOPS pozostają bez zmian, z tą różnicą, że do budynku może wejść tylko jedna osoba, zalecany wcześniejszy kontakt telefoniczny – może uda się załatwić sprawę bez wychodzenia z domu (Sekretariat MOPS tel. 87 428 56 06).
Straż Miejska w Giżycku także oferuje pomoc. Pod bezpłatnym nr tel. 986 można zgłaszać osoby samotne, którym brakuje np. wody i innych niezbędnych rzeczy.
Pastor Wojciech Trybek również zgłasza gotowość wolontariuszy do pomocy, dysponują własnym transportem, chętnie zrobią zakupy potrzebującym, można na nich liczyć także w każdej innej sprawie, kontakt 662 107 201.
Centrum Profilaktyki Uzależnień i Integracji Społecznej organizuje specjalny dyżur telefoniczny – wsparcie psychologa. Pierwszy taki dyżur zaplanowany jest na poniedziałek 23 marca w godz. 12.00 – 14.00 pod nr tel. 87 428 51 63. Centrum zbiera także informacje na temat dostępnej pomocy psychologicznej telefonicznej i online, szczegóły: centrumprofilaktyki.pl/aktualnosci/2102-pomoc-psychologiczna-w-okresie-sytuacji-epidemiologicznej.
Harcerze z Giżycka także pomagają, uruchomili wolontariat pełnoletnich harcerzy! Mogą przypilnować dzieci w domu, zrobić zakupy, pomóc z pracą domową, sprawdzić czy ktoś po prostu dobrze się czuje, gwarantują też pomoc psychologiczną. Został uruchomiony alarmowy kontakt telefoniczny Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP działający na terenie naszego całego województwa: 535 056 768 i mailowy: wm@zhp.pl. Szczegóły na profilu na FB: facebook.com/wmzhp/
Wiele restauracji i sklepów z Giżycka zaoferowało dojazd do klienta, lista na naszym oficjalnym profilu na Facebooku: https://www.facebook.com/kursnaGIZYCKO
Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki na swojej stronie pisze jak pomóc osobom w kwarantannie, m.in. do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc: gov.pl/web/uw-warminsko-mazurski/pomoc-osobom-w-kwarantannie
________________________________________________________________________________________________________________________________________
Aktualne, uzupełniane na bieżąco (podana data i godz.) przydatne informacje dla mieszkańców Giżycka i okolic
w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa:
mojegizycko.pl/2020/03/10/aktualizacje-na-biezaco-informacje-o-koronawirusie