Giżycko - Oficjalna strona miasta

18/05/2021

Refleksje i podziękowania… po Mazury AirShow 2019

20/08/2019

 

Spłynęły do nas refleksje i podziękowania po tegorocznej 21. edycji Mazury AirShow napisane przez organizatora Stanisława Tołwińskiego.

 

 

 

Zacznijmy od tego, by wszem i wobec ogłosić, kolejna edycja mazurskich pokazów zakończyła się pełnym sukcesem. Może być to powód do satysfakcji dla organizatorów i partnerów MAS 2019, ale i obywateli Mazur, bo „Mazury AirShow” stają się atrakcyjną – eksportową wizytówka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

U wielu obserwatorów 21-szej edycji mazurskich pokazów lotniczych z pewnością jeszcze pozostały w pamięci wrażenia pierwszego sierpniowego weekendu. Lotniczego weekendu w Giżycku i na lotnisku Ketrzyn Wilamowo.

Dla mieszkańców Węgorzewa, wodnosamoloty 2 sierpnia (w ramach Prologu Mazury AirShow 2019) w centrum miasta, przy nabrzeżu ekomariny były kompletnym zaskoczeniem, ale jak się okazało stworzyły historyczny fakt ale i atrakcję dla licznej rzeszy obserwatorów w przeddzień Jarmarku Kultury Ludowej.

U organizatorów mazurskich pokazów lotniczych nastał gorączkowy czas podsumowania i ocen wewnętrznych, sprawozdań dla partnerów ale i wypracowania wielu istotnych refleksji na chwilę obecną oraz przyszłościowych. Tak, bo już zaczynają się przygotowania kolejnej edycji pn. Mazury AirShow 2020.

Kto w dniach 3 i 4 sierpnia osobiście oglądał pokazy, miał możliwość podziwiania Zespołu Akrobacyjnego ANBO (którego liderem jest Rolandas Paksas – dwukrotny premier i prezydent Litwy), wojskowe statki powietrzne (z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego czy APACHE z żołnierzami USA), historyczne samoloty, ultralekkie statki powietrzne, wodnosamoloty i skoczków spadochronowych. Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć do Giżycka, udostępniona była możliwość oglądania pokazów za pośrednictwem transmisji w internecie i specjalnego Studia TV Mazury AirShow.

Warto mieć świadomość, że nie byłoby tych mazurskich pokazów gdyby nie wspierający PARTNERZY: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Samorządy: Warmii i Mazur, Giżycka, Węgorzewa i Gminy Giżycko oraz firm: PKN ORLEN, Interster Yachting, AVIOMET, MENTOR, EMITEL, CITYBOARD MEDIA, Totalizator Sportowy, PGW „Wody Polskie”, OSM CIŻYCKO, PINDUR  i wiele innych z Giżycka wspierających materialnie, czy logistycznie.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości  spełniły hotele: w Giżycku – St BRUNO, Europa, Mazury, Tajty, Wodnik, AZS WILKASY, Przystań Wilkasy i Gwarek; w Rynie – ZAMEK RYN , Karczma u Walenroda; w Mrągowie – To-Tu, Mazuria; w Św. Lipce Taurus, Koch w Kętrzynie i pobliska Gierłoż oraz ROBERT’S PORT k/Mikołajek. Hotel St Bruno niezależnie od współpracy w zakwaterowaniu spełnił bardzo ważną role w organizacji i eleganckim zabezpieczeniu Strefy Pilota oraz VIP.

Wyróżnikiem „Mazury AirShow 2019” w krajowych imprezach lotniczych, jak zawsze od 21 lat jest tworzenie mazurskich pokazów lotniczych wyłącznie przez wolontariuszy: z Giżycka, Kętrzyna i przybywających z różnych miejscowości Mazur oraz najdalszych  stron Polski. To jest fenomenem w obecnych czasach materializacji wszelkich działań. Trudno ich wymienić personalnie (niezależnie od RODO) bo jest to ponad 100 osób, ale to oni są cichymi realizatorami zabezpieczenia tych pokazów.

Popularyzacje i rozgłos mazurskim pokazom lotniczym dali  nasi PATRONI MEDIALNI: PR JEDYNKA, TVP SA, Tygodnik ANGORA, GAZETA WYBORCZA, TVP3 OLSZTYN, LOTNICTWO, PRZEGLĄD LOTNICZY i  ŻAGLE oraz www.wyborcza.pl i www.dlapilota.pl.

Tym wszystkim (partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania. Jako inicjator i organizator realizacji już 21. edycji mazurskich pokazów lotniczych dziękuje tym tekstem i za pośrednictwem mediów. W przygotowaniu są certyfikaty dla wszystkich zasłużonych, a dla dających najważniejsze wsparcie specjalne dyplomy. Zostaną wręczone w szczególnych okolicznościach.

Moim celem było i jest, by organizacją mazurskich pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi. Biorąc pod uwagę, że  są to: najdłużej w Polsce organizowane pokazy, największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin), w pełni „non profit” i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów, statków i brzegów jez. Niegocin przez ponad 200 tys. osób – dla mnie te efekty sprawiają satysfakcję. Chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur, a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Giżycku..

Przystępując do organizacji 22-giej edycji mazurskich pokazów lotniczych, już dziś zapraszam wszystkich do współpracy na rzecz „Mazury AirShow 2020”.

Stanisław Tołwiński

 

Fotogaleria z Mazury AirShow 2019 jest dostępna na naszej stronie:  mojegizycko.pl/mazury-airshow-2019-fotogaleria/

 

fot. mojegizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

Autor: Katarzyna Zadroga

Zobacz również

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Maj
22
sob
całodniowy Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Maj 22 całodniowy
Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Giżycko   Sobota 22 maja  PWWDrukuj
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 22 – Maj 23 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
10:00 Mistrzostw Województwa skrzatów...
Mistrzostw Województwa skrzatów...
Maj 22@10:00 – 14:00
  Mistrzostw Województwa  skrzatów i żaków w tenisie stołowym Sobota 22 maja o godz. 10.00 Hala sportowa SP 1 Giżycko ,...
Maj
25
wt
całodniowy DNI GIŻYCKA 2021
DNI GIŻYCKA 2021
Maj 25 – Maj 30 całodniowy
  DNI GIŻYCKA 2021 25-30 maja (wtorek – niedziela)   Zapraszamy na Dni Giżycka! Sytuacja pandemiczna nie pokrzyżowała nam wszystkich planów,...
Maj
28
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Maj 28 – Maj 30 całodniowy
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej
  Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej 28-30 maja 2021 r. | COS OPO Wydarzenie...
Maj
29
sob
12:00 Wielkie Gotowanie dla Pawła
Wielkie Gotowanie dla Pawła
Maj 29@12:00 – 19:00
W programie Live cooking po przewodnictwem Ambasadorów Akcji „Pomagamy Pawłowi w walce z nowotworem” oraz zaproszonymi gośćmi MasterChef, Top Chef,...
Maj
31
pon
całodniowy I Szkoleniowe Warsztaty Żeglarsk...
I Szkoleniowe Warsztaty Żeglarsk...
Maj 31 – Cze 13 całodniowy
I Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych
I Szkoleniowe Warsztaty Żeglarskie Osób Niepełnosprawnych 31 maja – 13 czerwca   jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW | PZŻN (wszystkie...
Cze
1
wt
całodniowy Dzień Dziecka w Twierdzy Boyen
Dzień Dziecka w Twierdzy Boyen
Cze 1 całodniowy
Dzień Dziecka w Twierdzy Boyen
Dzień Dziecka w Twierdzy Boyen 1 czerwca organizator GCKDrukuj
Cze
4
pt
całodniowy XXVI Media Regaty
XXVI Media Regaty
Cze 4 – Cze 6 całodniowy
 XXVI Media Regaty 4-6 czerwca jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)                                                           Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter