Giżycko - Oficjalna strona miasta

19/01/2021

Refleksje i podziękowania… po Mazury AirShow 2019

20/08/2019

 

Spłynęły do nas refleksje i podziękowania po tegorocznej 21. edycji Mazury AirShow napisane przez organizatora Stanisława Tołwińskiego.

 

 

 

Zacznijmy od tego, by wszem i wobec ogłosić, kolejna edycja mazurskich pokazów zakończyła się pełnym sukcesem. Może być to powód do satysfakcji dla organizatorów i partnerów MAS 2019, ale i obywateli Mazur, bo „Mazury AirShow” stają się atrakcyjną – eksportową wizytówka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

U wielu obserwatorów 21-szej edycji mazurskich pokazów lotniczych z pewnością jeszcze pozostały w pamięci wrażenia pierwszego sierpniowego weekendu. Lotniczego weekendu w Giżycku i na lotnisku Ketrzyn Wilamowo.

Dla mieszkańców Węgorzewa, wodnosamoloty 2 sierpnia (w ramach Prologu Mazury AirShow 2019) w centrum miasta, przy nabrzeżu ekomariny były kompletnym zaskoczeniem, ale jak się okazało stworzyły historyczny fakt ale i atrakcję dla licznej rzeszy obserwatorów w przeddzień Jarmarku Kultury Ludowej.

U organizatorów mazurskich pokazów lotniczych nastał gorączkowy czas podsumowania i ocen wewnętrznych, sprawozdań dla partnerów ale i wypracowania wielu istotnych refleksji na chwilę obecną oraz przyszłościowych. Tak, bo już zaczynają się przygotowania kolejnej edycji pn. Mazury AirShow 2020.

Kto w dniach 3 i 4 sierpnia osobiście oglądał pokazy, miał możliwość podziwiania Zespołu Akrobacyjnego ANBO (którego liderem jest Rolandas Paksas – dwukrotny premier i prezydent Litwy), wojskowe statki powietrzne (z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego czy APACHE z żołnierzami USA), historyczne samoloty, ultralekkie statki powietrzne, wodnosamoloty i skoczków spadochronowych. Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć do Giżycka, udostępniona była możliwość oglądania pokazów za pośrednictwem transmisji w internecie i specjalnego Studia TV Mazury AirShow.

Warto mieć świadomość, że nie byłoby tych mazurskich pokazów gdyby nie wspierający PARTNERZY: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Samorządy: Warmii i Mazur, Giżycka, Węgorzewa i Gminy Giżycko oraz firm: PKN ORLEN, Interster Yachting, AVIOMET, MENTOR, EMITEL, CITYBOARD MEDIA, Totalizator Sportowy, PGW „Wody Polskie”, OSM CIŻYCKO, PINDUR  i wiele innych z Giżycka wspierających materialnie, czy logistycznie.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości  spełniły hotele: w Giżycku – St BRUNO, Europa, Mazury, Tajty, Wodnik, AZS WILKASY, Przystań Wilkasy i Gwarek; w Rynie – ZAMEK RYN , Karczma u Walenroda; w Mrągowie – To-Tu, Mazuria; w Św. Lipce Taurus, Koch w Kętrzynie i pobliska Gierłoż oraz ROBERT’S PORT k/Mikołajek. Hotel St Bruno niezależnie od współpracy w zakwaterowaniu spełnił bardzo ważną role w organizacji i eleganckim zabezpieczeniu Strefy Pilota oraz VIP.

Wyróżnikiem „Mazury AirShow 2019” w krajowych imprezach lotniczych, jak zawsze od 21 lat jest tworzenie mazurskich pokazów lotniczych wyłącznie przez wolontariuszy: z Giżycka, Kętrzyna i przybywających z różnych miejscowości Mazur oraz najdalszych  stron Polski. To jest fenomenem w obecnych czasach materializacji wszelkich działań. Trudno ich wymienić personalnie (niezależnie od RODO) bo jest to ponad 100 osób, ale to oni są cichymi realizatorami zabezpieczenia tych pokazów.

Popularyzacje i rozgłos mazurskim pokazom lotniczym dali  nasi PATRONI MEDIALNI: PR JEDYNKA, TVP SA, Tygodnik ANGORA, GAZETA WYBORCZA, TVP3 OLSZTYN, LOTNICTWO, PRZEGLĄD LOTNICZY i  ŻAGLE oraz www.wyborcza.pl i www.dlapilota.pl.

Tym wszystkim (partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania. Jako inicjator i organizator realizacji już 21. edycji mazurskich pokazów lotniczych dziękuje tym tekstem i za pośrednictwem mediów. W przygotowaniu są certyfikaty dla wszystkich zasłużonych, a dla dających najważniejsze wsparcie specjalne dyplomy. Zostaną wręczone w szczególnych okolicznościach.

Moim celem było i jest, by organizacją mazurskich pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi. Biorąc pod uwagę, że  są to: najdłużej w Polsce organizowane pokazy, największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin), w pełni „non profit” i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów, statków i brzegów jez. Niegocin przez ponad 200 tys. osób – dla mnie te efekty sprawiają satysfakcję. Chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur, a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Giżycku..

Przystępując do organizacji 22-giej edycji mazurskich pokazów lotniczych, już dziś zapraszam wszystkich do współpracy na rzecz „Mazury AirShow 2020”.

Stanisław Tołwiński

 

Fotogaleria z Mazury AirShow 2019 jest dostępna na naszej stronie:  mojegizycko.pl/mazury-airshow-2019-fotogaleria/

 

fot. mojegizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

Autor: Katarzyna Zadroga

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety)...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter