Giżycko - Oficjalna strona miasta

22/10/2020 , 0°C

Refleksje i podziękowania… po Mazury AirShow 2019

20/08/2019

 

Spłynęły do nas refleksje i podziękowania po tegorocznej 21. edycji Mazury AirShow napisane przez organizatora Stanisława Tołwińskiego.

 

 

 

Zacznijmy od tego, by wszem i wobec ogłosić, kolejna edycja mazurskich pokazów zakończyła się pełnym sukcesem. Może być to powód do satysfakcji dla organizatorów i partnerów MAS 2019, ale i obywateli Mazur, bo „Mazury AirShow” stają się atrakcyjną – eksportową wizytówka Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

U wielu obserwatorów 21-szej edycji mazurskich pokazów lotniczych z pewnością jeszcze pozostały w pamięci wrażenia pierwszego sierpniowego weekendu. Lotniczego weekendu w Giżycku i na lotnisku Ketrzyn Wilamowo.

Dla mieszkańców Węgorzewa, wodnosamoloty 2 sierpnia (w ramach Prologu Mazury AirShow 2019) w centrum miasta, przy nabrzeżu ekomariny były kompletnym zaskoczeniem, ale jak się okazało stworzyły historyczny fakt ale i atrakcję dla licznej rzeszy obserwatorów w przeddzień Jarmarku Kultury Ludowej.

U organizatorów mazurskich pokazów lotniczych nastał gorączkowy czas podsumowania i ocen wewnętrznych, sprawozdań dla partnerów ale i wypracowania wielu istotnych refleksji na chwilę obecną oraz przyszłościowych. Tak, bo już zaczynają się przygotowania kolejnej edycji pn. Mazury AirShow 2020.

Kto w dniach 3 i 4 sierpnia osobiście oglądał pokazy, miał możliwość podziwiania Zespołu Akrobacyjnego ANBO (którego liderem jest Rolandas Paksas – dwukrotny premier i prezydent Litwy), wojskowe statki powietrzne (z Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych, Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego i 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego czy APACHE z żołnierzami USA), historyczne samoloty, ultralekkie statki powietrzne, wodnosamoloty i skoczków spadochronowych. Dla tych, którzy nie mogli dotrzeć do Giżycka, udostępniona była możliwość oglądania pokazów za pośrednictwem transmisji w internecie i specjalnego Studia TV Mazury AirShow.

Warto mieć świadomość, że nie byłoby tych mazurskich pokazów gdyby nie wspierający PARTNERZY: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Samorządy: Warmii i Mazur, Giżycka, Węgorzewa i Gminy Giżycko oraz firm: PKN ORLEN, Interster Yachting, AVIOMET, MENTOR, EMITEL, CITYBOARD MEDIA, Totalizator Sportowy, PGW „Wody Polskie”, OSM CIŻYCKO, PINDUR  i wiele innych z Giżycka wspierających materialnie, czy logistycznie.

Ważną rolę dla zabezpieczenia logistyki zakwaterowania załóg lotniczych i specjalnych gości  spełniły hotele: w Giżycku – St BRUNO, Europa, Mazury, Tajty, Wodnik, AZS WILKASY, Przystań Wilkasy i Gwarek; w Rynie – ZAMEK RYN , Karczma u Walenroda; w Mrągowie – To-Tu, Mazuria; w Św. Lipce Taurus, Koch w Kętrzynie i pobliska Gierłoż oraz ROBERT’S PORT k/Mikołajek. Hotel St Bruno niezależnie od współpracy w zakwaterowaniu spełnił bardzo ważną role w organizacji i eleganckim zabezpieczeniu Strefy Pilota oraz VIP.

Wyróżnikiem „Mazury AirShow 2019” w krajowych imprezach lotniczych, jak zawsze od 21 lat jest tworzenie mazurskich pokazów lotniczych wyłącznie przez wolontariuszy: z Giżycka, Kętrzyna i przybywających z różnych miejscowości Mazur oraz najdalszych  stron Polski. To jest fenomenem w obecnych czasach materializacji wszelkich działań. Trudno ich wymienić personalnie (niezależnie od RODO) bo jest to ponad 100 osób, ale to oni są cichymi realizatorami zabezpieczenia tych pokazów.

Popularyzacje i rozgłos mazurskim pokazom lotniczym dali  nasi PATRONI MEDIALNI: PR JEDYNKA, TVP SA, Tygodnik ANGORA, GAZETA WYBORCZA, TVP3 OLSZTYN, LOTNICTWO, PRZEGLĄD LOTNICZY i  ŻAGLE oraz www.wyborcza.pl i www.dlapilota.pl.

Tym wszystkim (partnerom, patronom, wolontariuszom) należą się słowa wspaniałego podziękowania. Jako inicjator i organizator realizacji już 21. edycji mazurskich pokazów lotniczych dziękuje tym tekstem i za pośrednictwem mediów. W przygotowaniu są certyfikaty dla wszystkich zasłużonych, a dla dających najważniejsze wsparcie specjalne dyplomy. Zostaną wręczone w szczególnych okolicznościach.

Moim celem było i jest, by organizacją mazurskich pokazów lotniczych dobrze służyć regionowi. Biorąc pod uwagę, że  są to: najdłużej w Polsce organizowane pokazy, największe cywilne w Polsce i jedyne tego typu w Europie (na wodzie i nad j. Niegocin), w pełni „non profit” i nie biletowane, swobodnie oglądane z jachtów, statków i brzegów jez. Niegocin przez ponad 200 tys. osób – dla mnie te efekty sprawiają satysfakcję. Chciałbym aby każdy mieszkaniec Mazur, a szczególnie Giżycka czuł się dumny ze swojej mazurskiej imprezy, na miarę międzynarodową ale zlokalizowaną właśnie w Giżycku..

Przystępując do organizacji 22-giej edycji mazurskich pokazów lotniczych, już dziś zapraszam wszystkich do współpracy na rzecz „Mazury AirShow 2020”.

Stanisław Tołwiński

 

Fotogaleria z Mazury AirShow 2019 jest dostępna na naszej stronie:  mojegizycko.pl/mazury-airshow-2019-fotogaleria/

 

fot. mojegizycko.pl/ Fotografia Tomasz Karolski

Autor: Katarzyna Zadroga

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza...
Paź
24
sob
całodniowy Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Paź 24 całodniowy
Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi
„Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi” 24 października Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku, pl. Grunwaldzki 6 11-500 Giżycko 142 portrety przedstawiające 207...
10:00 Posezonowe Sprzątanie Mazur
Posezonowe Sprzątanie Mazur
Paź 24@10:00 – 11:00
Posezonowe Sprzątanie Mazur
Posezonowe Sprzątanie Mazur 24 października 2020 Start o godz. 10.00 | Wzgórze Św. Brunona   Fundacja Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
10:00 Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Lis 11@10:00
Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa) godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny...
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na...

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski