W 2019 roku, podobnie jak w roku ubiegłym, w budżecie Giżycka zaplanowano środki na dotacje celowe dla mieszkańców na wymianę źródeł ogrzewania na proekologicze.
Od stycznia 2019 roku udzielono 20 dotacji na łączną kwotę 60 000 zł. Tym samym, wyczerpała się pula środków przeznaczonych na ten cel. Osoby chętne do skorzystania z możliwości uzyskania dotacji na wymianę kotłów c.o. zapraszamy do złożenia wniosków w przyszłym roku.
Wszystkich cieszy, że w Giżycku kolejne 20 kopciuchów zostało zastąpionych nowoczesnymi, czystymi kotłami. Razem z dotacjami udzielonymi w 2018 roku, już 37 rodzin w naszym mieście korzysta z nowych, proekologicznych źródeł ogrzewania. To wygoda dla użytkowników i czystsze powietrze dla nas wszystkich.
Informujemy ponadto, że działa rządowy program dotacji i preferencyjnych pożyczek „Czyste powietrze”, z którego można uzyskać środki na wymianę kotłów i termomodernizację budynków. Szczegółowych informacji udziela i wnioski przyjmuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie tel. 89 522 02 87, 89 522 02 79, e-mail: info@wfosigw.olsztyn.pl.
Fragment artykułu „Wymiana pieców – jak uzyskać dofinansowanie?” (mojegizycko.pl 13.08.2018)
Giżycki samorząd wyszedł naprzeciw problemowi. 8 sierpnia weszła w życie Uchwała Rady Miejskiej uwzględniająca dopłaty dla osób, które chcą wymienić ogrzewanie węglowe na proekologiczne (dopłata do 50%, nie więcej niż 3 000 zł). „Pamiętajmy, że o czyste powietrze powinniśmy dbać wspólnie, a rolą miasta jest takie wspólne działanie inicjować i wspierać” (Burmistrz Iwaszkiewicz wypowiedź z 11 stycznia 2018).
(…) Wnioski są dostępne w Punkcie Obsługi Klienta (…). Wnioski będą rozpatrywane, zgodnie z załącznikiem do uchwały Rady Miejskiej – w kolejności składania kompletnych dokumentów.
Kto może się ubiegać o dotację?
1) osoby fizyczne,
2) wspólnoty mieszkaniowe,
3) osoby prawne,
4) przedsiębiorcy,
5) jednostki sektora finansów publicznych, będących gminnymi lub powiatowymi osobamiprawnymi.
Jakie inwestycje mogą zyskać dofinansowanie?
1) podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej;
2) wymiany kotłów i pieców na paliwo stałe na kotły ze sterowanym procesem spalaniai automatycznym dozowaniem paliwa stałego
3) wymiany kotłów i pieców węglowych na ogrzewanie:
- gazowe,
- olejowe,
- elektryczne,
- z wykorzystaniem pompy ciepła;
Na jakie dofinansowanie można liczyć?
Wysokość dofinansowania w formie refundacji poniesionych kosztów wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych i nie więcej niż 3000 zł.
WAŻNE! Montowane w ramach ogrzewania proekologicznego urządzenia muszą być fabrycznie nowe, dopuszczone do użytkowania na terenie Polski.
Warto przeczytać również artykuł o naborze do programu „Czyste Powietrze”:
http://mojegizycko.pl/ruszyl-nabor-wnioskow-w-ramach-programu-czyste-powietrze
Informacje: Wydział Gospodarki Komunalnej naczelnik Ewa Unrug-Wiszowaty
Grafika nagłówek: pixabay.com