Giżycko - Oficjalna strona miasta

26/10/2020 , 0°C

Artykuł „Mazury na rowerze”

09/08/2019

Mazury rowerem – trasy rowerowe i okoliczne atrakcje

„Uwielbiasz aktywnie odkrywać piękno natury? Chętnie podążasz śladami regionalnej historii i kultury? A może pasjonuje cię bogactwo miejskich zabytków? Bez względu na to, co najbardziej przypada ci do gustu, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich ma to w zanadrzu. Znajdziesz tu: unikatową faunę i florę, cały szereg reliktów II Wojny Światowej i pozostałości Prus Książęcych oraz liczne atrakcje architektoniczne mazurskich miejscowości. To jednak nie koniec walorów krajoznawczych Krainy Tysiąca Jezior: region obfituje w malownicze trasy rowerowe, zarówno na rodzinne eskapady, jak i wyprawy w pojedynkę dla zaawansowanych cyklistów. Obierz rowerowy kurs na Mazury i ciesz oko polskimi cudami natury!

*W 2011 Kraina Wielkich Jezior uzyskała miano najpiękniejszego regionu Europy. w plebiscycie szwajcarskiej fundacji na 7 Nowych Cudów Natury. Ponadto Mazury znalazły się na liście 14 najpiękniejszych miejsc na świecie, prześcigając m.in. Malediwy, Wielki Kanion Kolorado i Galapagos (…).

 

Trasy rowerowe na Mazurach – Puszcza Napiwodzko-Ramucka, czyli śladami II Wojny Światowej

Jeśli fascynuje cię historia II Wojny Światowej, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to dla ciebie prawdziwy strzał w dziesiątkę. Teren skrywa niewątpliwie wiele mrocznych miejsc i fascynujących budowli.  

Mazury z dreszczykiem emocji – Kraina Wielkich Jezior Mazurskich z czasów II wojny światowej

Długość trasy: 70 km

Orientacyjny czas jazdy: 5 godz. 30 min

Stopień trudności: średnia

Przebieg: Giżycko – Pieczarki – Pozezdrze – Ogonki-Węgorzewo – Leśniewo – Mamerki – Sztynort – Harsz-Giżycko

  • Szlak rozpoczyna się w malowniczej miejscowości Giżycko, często kojarzonej z nietuzinkowym mostem obrotowym – jednym z nielicznych tego typu mostów na całym kontynencie europejskim. Za punkt startowy obierz ulicę Nadbrzeżną, by stąd, przejeżdżając ulicą Unii Europejskiej, Kościuszki i Nowowiejską, przeciąć obwodnicę Giżycka. Po tym czeka na ciebie spokojna, mazurska szosa, którą pomkniesz na swoim jednośladzie do miejscowości Pieczarki.
  • Gdy już dojedziesz do Pieczarek, kieruj się do Pozezdrza, gdzie, po pokonaniu dawnego nasypu kolejowego linii Giżycko-Kętrzyn, z leśnych ostępów wyłonią się pozostałości polowej kwatery Heinricha Himmlera, znanej pod kryptonimem „Hochwald”.
  • Po podziwianiu reliktów minionej epoki kontynuuj swoją wycieczkę nasypem kolejowym wzdłuż szosy, by, podążając za znakami szlaku rowerowego, dotrzeć wreszcie do zabudowań wsi Ogonki. Tu zbocz z nasypu, skręć w lewo w ulicę Wąską, a po chwili ukaże ci się zapierający dech w piersiach widok na jezioro Święcajty – jeden z najbardziej malowniczych akwenów Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. To szczególne miejsce ma do zaoferowania piękne, drewniane molo, na którym można zaczerpnąć świeżego powietrza i podziwiać ogrom zalewiska, należącego do kompleksu morenowego jeziora Mamry.
  • Teraz powróć do ścieżki rowerowej, by kontynuować eskapadę w kierunku północnego zachodu do Węgorzewa. Gmina Węgorzewo to prawdziwa mekka adeptów turystyki rowerowej – nie bez powodu gmina została laureatem ogólnopolskiego konkursu „Gmina przyjazna rowerzystom”, zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze.

Po przekroczeniu granicy miasta trzymaj się ulicy Zamkowej, która zaprowadzi cię aż do północnych rogatek Węgorzewa, by stamtąd odbić w stronę wsi Trygort. Kieruj się do skrzyżowania dróg i linii kolejowej wsi Przystań, a następnie, na najbliższym rondzie, skręć w prawo a na kolejnym w lewo. W taki oto sposób dotrzesz do wsi Leśniewo. Tu na miłośników historii II Wojny Światowej czekają unikalne budowle, finezyjnie komponujące się z otaczającą je przyrodą – Śluzy Leśniewo Górne i Dolne, leżące na Wielkim Kanale Mazurskim. Celem budowy kanału było odprowadzenie wód z Wielkich Jezior Mazurskich do rzeki Pregoły, aby utorować drogę wodną do Bałtyku.

Jednak to nie wszystko! Wracając tą samą drogą do ronda i kierując się na południe, po minięciu zabudowań Przystani, dotrzesz do mostu nad wspomnianym kanałem, na połączeniu z Jeziorem Mamry. Przy tej okazji warto zwiedzić również imponujące bunkry w Mamerkach, stanowiące najlepiej zachowany kompleks na mazurskim szlaku wojennych fortyfikacji.

Po nacieszeniu oka fascynującymi pomnikami historii kieruj się wzdłuż brzegu jeziora Mamry w stronę Kamionek, by tam skręcić w lewo, w stronę Sztynortu. Wraz z dotarciem do miejscowości nadszedł czas na relaks na nadbrzeżach jednego z największych i najbardziej unikalnych portów Krainy Tysiąca Jezior. Sztynort to również urokliwy rezerwat przyrody, założony w celu ochrony starych dębów, stanowiących siedlisko różnorodnych gatunków chrząszczy saproksylicznych, np. jelonka rogacza.

Teraz obierz kurs na wschód, do wsi Harsz, podziwiając po drodze malownicze jezioro Dargin. Tam zatrzymaj się nad urokliwej plaży jeziora Harsz, by zebrać sił na ostatni odcinek trasy do Giżycka, prowadzący przez znaną ci już miejscowość Pieczarki.

Ostatni punkt programu to Kanał Łuczański, zwany również Giżyckim, który łączy Niegocin z jeziorem Kisajno. Zrelaksuj się po podróży pełnej wrażeń i pozwól sobie na spacer jego brzegiem, podziwiając malownicze zakątki miasta Giżycko.

 

Mazury na rowerze

Obierz kurs na Mazury i poczuj wiatr we włosach! Jednak tym razem nie rozwiniesz żagli, a… prędkość na swoim jednośladzie! Mazury to bez wątpienia jeden z najbardziej godnych polecenia regionów do uprawiania turystyki kolarskiej. Kraina Tysiąca Jezior ma bowiem do zaoferowania wyjątkowo dużo tras rowerowych, spośród których nawet najbardziej wymagający cyklista znajdzie coś dla siebie. A wszystko to za sprawą szlaków o zróżnicowanej nawierzchni, poziomie trudności, a przede wszystkim ich walorów turystycznych i krajoznawczych. Przyjedź i przekonaj się na własnej skórze, że magiczna Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to prawdziwa perełka, obok której nie sposób przejść obojętnie.”

 

Całość artykułu Aleksandry Paduchowicz z propozycjami tras na Mazurach, Warmii i Podlasiu, opisem trzech zróżnicowanych tematycznie i regionalnie tras, z uwzględnieniem najciekawszych atrakcji w okolicy, można przeczytać na stronie: 
https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/mazury-na-rowerze

Publikacja powstała w ramach niemieckiego projektu C&A, dotyczącego promowania turystyki rowerowej w Polsce.
Zapraszamy do lektury artykułu „Mazury na rowerze”.

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
10:00 Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Lis 11@10:00
Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa) godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny...
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski