Giżycko - Oficjalna strona miasta

27/01/2021

Aktywne Lato z Radiem ZET | 11 sierpnia Twierdza Boyen

07/08/2019

AKTYWNE LATO z Radiem ZET w Giżycku!

 

Zapraszamy do radiowego miasteczka

11 sierpnia 2019 (niedziela) 9.00-15.00
GIŻYCKO Twierdza Boyen

 

 

INFORMACJA PRASOWA RADIA ZET

AKTYWNE LATO w Giżycku – Radio ZET odwiedzi żeglarską stolicę Polski!

Giżycko to największe miasto w centrum Krainy Wielkich Jezior Mazurskich! W okolicy jest ponad sto jezior, które otaczają miasto ze wszystkich stron, a na żeglarzy czeka Ekomarina – nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach port pasażerski i jachtowy nad jeziorem Niegocin. W Giżycku imponuje też Twierdza Boyen i to właśnie tam zacumuje w najbliższą niedzielę Radio ZET!

11 sierpnia przygotowaliśmy dla Was między innymi spotkania z nauczycielami windsurfingu ze Szkoły Surfów, z załogą pływającej po jeziorach załogi Mazurskiej Sauny czy biegową blogerką, organizatorką Pucharu Wyspy Giżyckiej.

Nasze czerwone miasteczko znajdziecie w XIX-wiecznej Twierdzy Boyen, najcenniejszym zabytku Giżycka, unikatowym na skalę nie tylko Polski, ale i Europy. Kamień węgielny pod budowę położono  tu 4 września 1844 r. Doceniając zasługi ówczesnego pruskiego ministra wojny gen. Hermana von Boyena, który zabiegał o budowę fortyfikacji, nadano twierdzy nazwę „Feste Boyen”. Twierdza zajmuje prawie 100 hektarów, ma kształt nieregularnej sześcioramiennej gwiazdy z dziedzińcem w środku. Kształt ten wyznacza wysoki na ok. 5 m kamienno-ceglany mur o długości 2,3 km, tzw. mur  Carnota, sucha fosa oraz wewnętrzny i zewnętrzny wał ziemny. Wejścia strzegą dwuelementowe bramy o neogotyckich detalach. Drogi wodnej, od strony  jeziora Niegocin, strzegła brama Wodna, nieczynna od chwili uruchomienia linii kolejowej, kiedy kanał zasypano. Wewnątrz był arsenał, budynki ćwiczeń, stajnie, kuźnia, warsztaty, dwa spichlerze oraz stacja na około 700 gołębi pocztowych. Znalazły się tam jeszcze trzy budynki koszarowe, piekarnia, schrony pogotowia, spichrze, warsztat zbrojmistrza i warsztat artyleryjski, sala ćwiczeń, stacja gołębi pocztowych oraz stajnia z wozownią i laboratorium prochowe. Rok 1855 uznano oficjalnie za datę zakończenia budowy. 

Twierdza odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tej fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi, a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się porażką wojsk rosyjskich. Twierdza Boyen nigdy nie została zdobyta.

WIDEO Twierdza Boyen – zapowiedź międzynarodowej inscenizacji „Operacja Boyen” 2019

 

WIDEO z Wielkiego Otwarcia Sezonu, które co roku odbywa się w Giżycku 1 maja 

Giżycko nie tylko historią stoi!

Podpowiemy też jak aktywnie wypocząć w okolicy. A już w samym centrum miasta jest plaża z kompleksem boisk i strzeżonym kąpieliskiem. Odbywały się tu m.in. rozgrywki finału Mistrzostw Polski w Siatkówce Plażowej Kobiet oraz wielkie koncerty rozrywkowe. Od kilku lat do wodnych atrakcji nadniegocińskiej plaży dołączyły coroczne, emocjonujące pokazy powietrzne, wykonywane przez międzynarodowych mistrzów lotniczych w ramach imprezy Mazury AirShow. Na plaży odbywa się również w połowie lipca największy w Polsce cykliczny festiwal szantowy „SZANTY Z FOLKIEM”.

Giżycko posiada też nowoczesny, ekologiczny, największy na Mazurach – port pasażerski i jachtowy Ekomarina. Nowoczesna przystań znajduje się w samym centrum miasta, nad jeziorem Niegocin, siódmym co do wielkości jeziorze w Polsce i trzecim akwenem szlaku Wielkich Jezior. Eko-Port jest wyposażony w system odbioru ścieków i nieczystości z jednostek pływających. Obiekt jest ogrzewany i podgrzewany wodą z pomp cieplnych i systemów solarnych. Giżycka Ekomarina posiada basen na 250 jednostek pływających (12 m długości i więcej). Na terenie portu jest nowoczesna Miejska Baza Sportów Wodnych (z ofertą bezpłatnych warsztatów rekreacyjno-żeglarskich dla mieszkańców i turystów latem oraz bojerowych zimą), centrum informacji turystycznej, restauracją ze smaczną mazurską kuchnią, wieża i tarasy widokowe, sala konferencyjna, lokale usługowe, sklepy żeglarskie, posterunek służb porządkowych i ratowniczych, a także duże pole kempingowe i parkingi na 172 miejsca postojowe.

 

WIDEO spot miasta – lato „Kurs na Giżycko”

 

Do zobaczenia w Giżycku i do usłyszenia w Radiu ZET! Najbliższy przystanek aktywnego Lata z Radiem ZET w niedzielę 11 sierpnia, od 9.00! Dla naszych słuchaczy w całej Polsce mamy też cotygodniowy konkurs! Słuchajcie uważnie Radia ZET, a możecie wygrać nowoczesną lodówkę! To nagroda w sam raz na lato – napoje chłodzące będą zawsze w optymalnej temperaturze! Do tego dorzucamy blender!

A w radiowym miasteczku w Twierdzy Boyen spotkania z dziennikarzami, aktywności sportowe, moc pysznych, zdrowych koktajli oraz konkursy z nagrodami. Przez cały dzień nie zabraknie atrakcji i niespodzianek. Zapraszamy!

 

 

Informacje, grafika: Radio Zet
Wideo: Miasto Giżycko

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
13:00  Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
Sty 31@13:00 – 14:30
 Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek
   Mecz ligi wojewódzkiej młodziczek MTS Giżycko vs MKS Truso Elbląg   Niedziela 31 stycznia 2021 r. o godz. 13.00...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet ze SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
CONCERTINA. KONCERT CZESŁAW MOZIL
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Maj 13 całodniowy
Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter