50 lat na sportowo. Czyli cudze chwalicie, swego nie znacie.
Centralny Ośrodek Sportu w tym roku obchodzi swoje 50-lecie. W Giżycku nad jeziorem Kisajno działa jeden z sześciu w Polsce Ośrodków Przygotowań Olimpijskich – oddziałów COS.
Malownicze położenie Giżycka, otoczenie lasów i jezior dają nieograniczone możliwości organizacji wypoczynku, zajęć sportowych i rekreacji. Między innymi z uwagi na położenie, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich powstał właśnie tu. Swoją działalność rozpoczął już w 1947 roku pod nazwą Ośrodek Sportowy Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego. Przez kolejne 20 lat Ośrodek zmieniał nazwy, zmieniały się organy nim zarządzające, aż do powołania 2 grudnia 1969 Centralnego Ośrodka Sportu Turystyki i Wypoczynku. Z dniem 1 stycznia 1970 roku Ośrodek w Giżycku wszedł w skład jego struktur.
INFORMACJA PRASOWA DO POBRANIA .PDF
Obecnie Centralny Ośrodek Sportu jest siecią wyspecjalizowanych, profesjonalnych baz sportowo-szkoleniowych służących potrzebom polskiego sportu. Poza Ośrodkiem w Giżycku do sieci należą Ośrodki w Szczyrku, Zakopanem, Władysławowie, Spale, Wałczu i Warszawie. Najważniejsze obiekty należące do COS to oczywiście hala Torwar w Warszawie, skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince i Wielka Krokiew w Zakopanem.
Działalność COS-OPO w Giżycku skupia się na zapewnieniu odpowiednich warunków szkolenia sportowców prowadzonego przez polskie związki sportowe, przygotowaniu kadry narodowej do udziału w igrzyskach olimpijskich oraz międzynarodowych mistrzostwach. Mimo, że podstawowym przedmiotem działalności Ośrodka jest świadczenie usług w zakresie szkolenia sportowego dla polskich związków sportowych, to obiekt ma również bogatą ofertę dla klientów korporacyjnych i indywidualnych.
Dawny COSTiW do tej pory kojarzony wyłącznie z portem jachtowym nad Kisajnem, kameralnym kąpieliskiem i restauracją „Okrąglak” od 2012 roku dysponuje wielofunkcyjną halą sportową, dużą klimatyzowaną siłownią, ścianką wspinaczkową.
W budynku hali sportowej znajduje się też nowoczesna, w pełni funkcjonalna, klimatyzowana sala konferencyjna. Również w budynku hali sportowej działa nowoczesne centrum odnowy biologicznej i rehabilitacji.
Z wykonywanych tu zabiegów rehabilitacyjnych może skorzystać każdy. Ośrodek w Giżycku sukcesywnie od początku istnienia rozwija swoje zaplecze sportowe oraz bazę noclegową wzbogacając swoją ofertę.Baza noclegowa ośrodka zlokalizowana jest w 11 obiektach i posiada łącznie 231 miejsc o zróżnicowanym standardzie.
Pod koniec 2017 roku w hali sportowej zostały uruchomione dwie nowe sauny: sucha i mokra. W 2018 roku przebudowano trzy z dziewięciu internatów sportowych. W najbliższym czasie planowana jest budowa hotelu.
Halę sportową COS-OPO doceniają lokalni sportowcy, tu od sześciu lat odbywa się Turniej Karate Shinkyokushin o Puchar Krainy Wielkich Jezior Mazurskich oraz codzienne treningi Giżyckiego Klubu Karate. Podobnie treningi i turnieje piłkarskie w hali COS organizują giżyckie szkółki piłkarskie. Płyta główna hali sportowej do tej pory służyła już jako parkiet Ogólnopolskiego Turnieju Tańca Towarzyskiego, scena dla koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także sala widowiskowa Gali MMA z pełnowymiarowym oktagonem ustawionym na środku parkietu.
W ciągu minionych 50 lat Ośrodek w Giżycku bardzo się zmienił. W początkowych latach istnienia jego działalność była skupiona na wyszkoleniu sportowym i obsłudze turystów. Dziś oferta Ośrodka coraz wyraźniej kierowana jest do mieszkańców miasta. Współpraca z giżyckim samorządem i MOSiR-em przynosi wymierne korzyści dla obu stron, a przede wszystkim dla mieszkańców miasta. Okrągły jubileusz to doskonała okazja, aby odwiedzić giżycki COS, skorzystać z siłowni, na której trenują olimpijczycy, zapoznać z ofertą zabiegów rehabilitacyjnych i odnowy biologicznej, czy latem skorzystać z kąpieliska i plaży.
Tekst: Tomasz Szostkowski dyrektor COS OPO Giżycko
Fot.: COS OPO / Oksana Bida, z lotu ptaka – UM Giżycko mojegizycko.pl