Przydatne informacje
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
26 maja 2019
Głosowanie w kraju
- Do 17 maja 2019 r. – składanie przez wyborców niepełnosprawnych wniosków o sporządzenie aktów pełnomocnictwa do głosowania.
- Do 21 maja 2019 r. – składanie wniosków o dopisanie do spisu wyborców w wybranym przez siebie obwodzie głosowania przez wyborców czasowo przebywających poza miejscem zameldowania na pobyt stały( w tym zameldowanych na pobyt czasowy), a w przypadku wpisanych do rejestru wyborców na własny wniosek – przebywających czasowo poza miejscem wpisania do rejestru oraz przez wyborców nigdzie niezamieszkałych.
- Do 24 maja 2019 r.– składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przez wyborców zamierzających zmienić miejsce pobytu przed dniem wyborów.
Wnioski należy składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Giżycku, 11-500 Giżycko, al. 1 Maja 14 pok. 5 w godz. 730 – 1500.
Głosowanie za granicą
- Do 23 maja 2019 r. – zgłaszanie konsulowi zamiaru głosowania w obwodzie utworzonym za granicą (zgłoszenie o wpisanie do spisu wyborców).
- Do 24 maja 2019 r. składanie wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Głosować za granicą można po uprzednim zgłoszeniu konsulowi zamiaru głosowania, albo na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Zgłoszenia zamiaru głosowania dokonuje się u właściwego konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. W zgłoszeniu podaje się: nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, numer ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania lub pobytu wyborcy za granicą, adres stałego zamieszkania wyborcy w kraju (adres, pod którym wyborca ujęty jest w rejestrze wyborców), numer ważnego polskiego paszportu oraz datę i miejsce jego wydania ( w państwach, w których dowód osobisty jest wystarczającym dokumentem do przekroczenia granicy, można podać numer ważnego dowodu osobistego).
Wykaz obwodów głosowania za granicą dostępny jest we wszystkich polskich placówkach dyplomatycznych i konsularnych oraz delegaturach Krajowego Biura Wyborczego i na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej www.pkw.gov.pl.
Głosować za granicą można na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania.
Wyborca wpisany przez konsula do spisu wyborców (po zgłoszeniu przez wyborcę zamiaru głosowania), może zwrócić się do konsula z wnioskiem o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Z zaświadczeniem takim możemy głosować w dowolnym obwodzie głosowania w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.
Jeżeli nie zgłoszono konsulowi zamiaru głosowania, można głosować za granicą na podstawie zaświadczenia wydanego przez urząd gminy, w której wyborca jest zameldowany na pobyt stały lub wpisany jest na swój wniosek do rejestru wyborców.
Wniosek o wydanie zaświadczenia składa się pisemnie, telefaksem, lub w formie elektronicznej, w urzędzie gminy, w której wyborca będzie ujęty w spisie wyborców. Zaświadczenie odbiera się osobiście albo przez upoważnioną osobę ( w upoważnieniu należy wskazać swoje imię (imiona) i nazwisko oraz numer PESEL oraz dane osoby upoważnionej do odebrania zaświadczenia).
Po odebraniu zaświadczenia o prawie do głosowania nie składamy wniosku o dopisanie do spisu wyborców.
Należy zwrócić uwagę, aby nie utracić zaświadczenia o prawie do głosowania (ponowne wydanie nie jest możliwe). Utrata zaświadczenia uniemożliwi wzięcie udziału w głosowaniu.
Informacje ogólne
Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w Domu Pomocy Społecznej, Areszcie Śledczym lub w Szpitalu zostaną wpisani do spisu wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach. Osoby, którzy przybędą do wyżej wymienionych jednostek w dniu wyborów, będą mogły głosować tylko na podstawie zaświadczeń o prawie do głosowania.
Wyborca stale zamieszkały za granicą, który będzie przebywał w Polsce w dniu wyborów, w celu wzięcia udziału w głosowaniu powinien złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w gminie właściwej dla miejsca czasowego pobytu. Wyborca stale zamieszkały za granicą może również głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania wydanego przez konsula lub gminę, o ile został na swój wniosek wpisany do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym odpowiednio za granicą lub w kraju.
Od 2019 r. wyborca stale zamieszkały za granicą nie ma możliwości dopisania się do spisu wyborców, w dniu głosowania, na podstawie ważnego paszportu polskiego lub dokumentu potwierdzającego, że stale zamieszkuje za granicą.
Więcej na temat wyborów do Parlamentu Europejskiego w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gizycko.pl