ŚWIATOWY
DZIEŃ
ŚWIADOMOŚCI
AUTYZMU
2 kwietnia (wtorek) 2019 r.
Giżycko jak co roku włącza się w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu solidaryzując się w ten sposób z osobami dotkniętymi chorobami ze spektrum autyzmu. Wspólnie zorganizowane akcje pozwalają także podnieść świadomość społeczną w temacie autyzmu.
Tego dnia w Urzędzie Miejskim w Giżycku pracownicy będą ubrani na niebiesko, bo niebieski to kolor autyzmu. Zachęcamy wszystkich mieszkańców do symbolicznego zjednoczenia się z autystami i ich rodzinami- 2 kwietnia koniecznie ubierzmy się na niebiesko!
Jednym z wydarzeń zorganizowanych w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu będzie MARSZOBIEGO DLA AUTYZMU – 6 kwietnia, start – Pasaż Portowy. Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość” zaprasza do wzięcia aktywnego udziału w imprezie przede wszystkim tych, których wiedza o autyzmie jest wciąż za mała. Na miejscu krótka prelekcja na temat „Zaświeć się na autyzm” i porady specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego.
Program:
MARSZ:
11.00 – zbiórka przy fontannie na Pasażu Portowym, rozgrzewka
11.15 – marsz na trasie ul. Kolejowa, ul. Nadbrzeżna, most obrotowy, Hotel St Bruno
BIEG:
11.30 – start: park im. Rogera Goemaere’a, ul. Św. Brunona, wzgórze Św. Brunona
12.30 – krótka prelekcja „Zaświeć się na autyzm”, porady specjalistów z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, poczęstunek
14.00 – zakończenie
Organizator: Stowarzyszenie na rzecz dzieci niepełnosprawnych „Podaruj Dziecku Radość”.
CO TO JEST AUTYZM?
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim dzieci obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze są widoczne przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Choć autyzm można zdiagnozować już u bardzo małych dzieci, to często diagnozuje się go również u nastolatków, a nawet osób dorosłych. Nie leczony może prowadzić do bardzo głębokich zaburzeń funkcjonowania w późniejszym wieku. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do symptomatologii i głębokości zaburzeń. Dlatego obecnie w literaturze światowej używa się określenia „spektrum zaburzeń autystycznych”.