Giżycko - Oficjalna strona miasta

09/05/2021

E-DOWÓD. Nowy dowód osobisty od 4 marca

28/02/2019

e-dowód

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny.

W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się następujące certyfikaty:

  1. certyfikat potwierdzenia obecności– wymaga wprowadzenia numeru CAN (nie wymaga kodu PIN), będzie zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby. Jego użycie jest planowane w przyszłości do potwierdzania obecności w określonym czasie i miejscu (np. w placówkach służby zdrowia).
  2. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia– tego certyfikatu nie będą posiadały osoby poniżej 13 roku życia i osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Aby korzystać z tego certyfikatu należy ustalić kod PIN1.Certyfikat ten potwierdza dane posiadacza dowodu. Dzięki tym danym, administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę, która korzysta z usług internetowych (dostępnych na przykład na platformie ePUAP czy obywatel.gov.pl).
  3. Certyfikat podpisu osobistego– ten certyfikat mogą posiadać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletnie), które na wniosku o e-dowód wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Aby go aktywować należy ustalić PIN2. Jeżeli wniosek dotyczy osoby małoletniej, która ukończyła 13 lat, taką zgodę może wyrazić rodzić, ale certyfikat stanie się ważny od dnia ukończenia 18 lat.Podpis osobisty daje możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej, który równoważny jest podpisowi własnoręcznemu.
  4. w e-dowodach znajdzie się wolna przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego –umożliwia umieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, wydawanego na podstawie umowy przez podmioty wpisane do tzw. rejestru kwalifikowanych podmiotów, które świadczą usługi certyfikacyjne służące do komunikacji z podmiotami komercyjnymi.

Pierwsze ustalenie kodów PIN będzie się odbywało podczas odbioru e-dowodu, albo później w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie kodów PIN jest podobne do nadania PIN karcie do bankomatu i nie jest obowiązkowe. Można będzie aktywować tylko jeden certyfikat i dla niego ustalić kod PIN a zrezygnować z aktywowania drugiego ( w dowolnym czasie będzie można aktywować w urzędzie ten drugi).

Po trzykrotnym, błędnym wpisaniu kodu PIN zostanie on zablokowany. Oznacza to brak możliwości korzystania z certyfikatu. Wraz z dowodem obywatel otrzyma kartę z kodem PUK (koperty z kodem PUK można nie odbierać, pozostanie ona w urzędzie, odebrać ją można w każdym czasie). Za pomocą kodu PUK obywatel może samodzielnie nadać nowy kod PIN za pomocą aplikacji do pobrania ze strony MSWiA lub www.edowod.gov.pl (jak zapewnia ministerstwo aplikacja będzie do pobrania jeszcze w tym roku).Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK następuje jego zablokowanie. Odblokowania/zmianę kodów PIN można dokonać też w dowolnym urzędzie gminy, dotyczy to też sytuacji, gdy obywatel zgubi kod PUK.

W sytuacji zablokowania certyfikatu i zablokowania kodu PUK, dowód pozostaje ważny (będzie bez certyfikatu). Jeżeli posiadacz dowodu będzie chciał nadal korzystać z certyfikatu, konieczna będzie wymiana e-dowodu.

W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie będzie mogło być zgłoszone maksymalnie na 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa.

Ważne. Nie ma obowiązku wymiany posiadanych dowodów osobistych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

 

Informacje: WSO UM Giżycko

WIĘCEJ O E-DOWODZIE www.gov.pl/web/e-dowod 

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Maj
8
sob
całodniowy Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Wiosenne Międzynarodowe Zawody P...
Maj 8 – Maj 9 całodniowy
Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza | 20-lecie działalności UKS Medyk
  Wiosenne Międzynarodowe Zawody Pływackie o Puchar Burmistrza Miasta Giżycka  oraz 20-lecie działalności klubu UKS MEDYK 8-9 maja 2021 Pływalnia...
Maj
15
sob
całodniowy Noc Muzeów
Noc Muzeów
Maj 15 całodniowy
Noc Muzeów
NOC MUZEÓW w Twierdzy Boyen Sobota 15 maja Twierdza Boyen, giżycka XIX-wieczna fortyfikacja zaprasza gorąco do uczestnictwa w Nocy Muzeów...
09:00 Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021
Maj 15@09:00 – 13:00
Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021 Sobota 15 maja o godz. 9.00 Plac im.  Andrzeja „Balona” Tarasiewicza, ul. Nadbrzeżna  Drukuj
Maj
22
sob
całodniowy Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Jubileusz Ireny Santor | koncert...
Maj 22 całodniowy
Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK [ODWOŁANE]
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 22 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...
całodniowy Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Wiosenny Turniej Tenisa Stołoweg...
Maj 22 całodniowy
Wiosenny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Giżycko   Sobota 22 maja  PWWDrukuj
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 22 – Maj 23 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
10:00 Mistrzostw Województwa skrzatów...
Mistrzostw Województwa skrzatów...
Maj 22@10:00 – 14:00
  Mistrzostw Województwa  skrzatów i żaków w tenisie stołowym Sobota 22 maja o godz. 10.00 Hala sportowa SP 1 Giżycko ,...
Maj
28
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl....
Maj 28 – Maj 30 całodniowy
Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej
  Drużynowe Mistrzostwa Polski kl.II i Eliminacje do OOM kl.II w gimnastyce artystycznej 28-30 maja 2021 r. | COS OPO Wydarzenie...
całodniowy Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wil...
Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wil...
Maj 28 całodniowy
III Turniej Tańca Ulicznego „Asy Wilkas” 28 maja 2021 Park Wodny Wilkasy organizator: GOKiRDrukuj
Maj
29
sob
całodniowy DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO V...
DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO V...
Maj 29 – Maj 30 całodniowy
DNI GIŻYCKA 2021 Koncerty CLEO VIDEO i Święto Miast Partnerskich
DNI GIŻYCKA 2021 29 – 30 maja (sobota – niedziela)   W ostatni weekend maja tradycyjnie zapraszamy na Dni Giżycka....

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter