e-dowód
Dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.
Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny.
W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się następujące certyfikaty:
- certyfikat potwierdzenia obecności– wymaga wprowadzenia numeru CAN (nie wymaga kodu PIN), będzie zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby. Jego użycie jest planowane w przyszłości do potwierdzania obecności w określonym czasie i miejscu (np. w placówkach służby zdrowia).
- certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia– tego certyfikatu nie będą posiadały osoby poniżej 13 roku życia i osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Aby korzystać z tego certyfikatu należy ustalić kod PIN1.Certyfikat ten potwierdza dane posiadacza dowodu. Dzięki tym danym, administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę, która korzysta z usług internetowych (dostępnych na przykład na platformie ePUAP czy obywatel.gov.pl).
- Certyfikat podpisu osobistego– ten certyfikat mogą posiadać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletnie), które na wniosku o e-dowód wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Aby go aktywować należy ustalić PIN2. Jeżeli wniosek dotyczy osoby małoletniej, która ukończyła 13 lat, taką zgodę może wyrazić rodzić, ale certyfikat stanie się ważny od dnia ukończenia 18 lat.Podpis osobisty daje możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej, który równoważny jest podpisowi własnoręcznemu.
- w e-dowodach znajdzie się wolna przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego –umożliwia umieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, wydawanego na podstawie umowy przez podmioty wpisane do tzw. rejestru kwalifikowanych podmiotów, które świadczą usługi certyfikacyjne służące do komunikacji z podmiotami komercyjnymi.
Pierwsze ustalenie kodów PIN będzie się odbywało podczas odbioru e-dowodu, albo później w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie kodów PIN jest podobne do nadania PIN karcie do bankomatu i nie jest obowiązkowe. Można będzie aktywować tylko jeden certyfikat i dla niego ustalić kod PIN a zrezygnować z aktywowania drugiego ( w dowolnym czasie będzie można aktywować w urzędzie ten drugi).
Po trzykrotnym, błędnym wpisaniu kodu PIN zostanie on zablokowany. Oznacza to brak możliwości korzystania z certyfikatu. Wraz z dowodem obywatel otrzyma kartę z kodem PUK (koperty z kodem PUK można nie odbierać, pozostanie ona w urzędzie, odebrać ją można w każdym czasie). Za pomocą kodu PUK obywatel może samodzielnie nadać nowy kod PIN za pomocą aplikacji do pobrania ze strony MSWiA lub www.edowod.gov.pl (jak zapewnia ministerstwo aplikacja będzie do pobrania jeszcze w tym roku).Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK następuje jego zablokowanie. Odblokowania/zmianę kodów PIN można dokonać też w dowolnym urzędzie gminy, dotyczy to też sytuacji, gdy obywatel zgubi kod PUK.
W sytuacji zablokowania certyfikatu i zablokowania kodu PUK, dowód pozostaje ważny (będzie bez certyfikatu). Jeżeli posiadacz dowodu będzie chciał nadal korzystać z certyfikatu, konieczna będzie wymiana e-dowodu.
W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie będzie mogło być zgłoszone maksymalnie na 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa.
Ważne. Nie ma obowiązku wymiany posiadanych dowodów osobistych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.
Informacje: WSO UM Giżycko
WIĘCEJ O E-DOWODZIE www.gov.pl/web/e-dowod