Giżycko - Oficjalna strona miasta

18/01/2021

E-DOWÓD. Nowy dowód osobisty od 4 marca

28/02/2019

e-dowód

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny.

W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się następujące certyfikaty:

  1. certyfikat potwierdzenia obecności– wymaga wprowadzenia numeru CAN (nie wymaga kodu PIN), będzie zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby. Jego użycie jest planowane w przyszłości do potwierdzania obecności w określonym czasie i miejscu (np. w placówkach służby zdrowia).
  2. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia– tego certyfikatu nie będą posiadały osoby poniżej 13 roku życia i osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Aby korzystać z tego certyfikatu należy ustalić kod PIN1.Certyfikat ten potwierdza dane posiadacza dowodu. Dzięki tym danym, administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę, która korzysta z usług internetowych (dostępnych na przykład na platformie ePUAP czy obywatel.gov.pl).
  3. Certyfikat podpisu osobistego– ten certyfikat mogą posiadać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletnie), które na wniosku o e-dowód wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Aby go aktywować należy ustalić PIN2. Jeżeli wniosek dotyczy osoby małoletniej, która ukończyła 13 lat, taką zgodę może wyrazić rodzić, ale certyfikat stanie się ważny od dnia ukończenia 18 lat.Podpis osobisty daje możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej, który równoważny jest podpisowi własnoręcznemu.
  4. w e-dowodach znajdzie się wolna przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego –umożliwia umieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, wydawanego na podstawie umowy przez podmioty wpisane do tzw. rejestru kwalifikowanych podmiotów, które świadczą usługi certyfikacyjne służące do komunikacji z podmiotami komercyjnymi.

Pierwsze ustalenie kodów PIN będzie się odbywało podczas odbioru e-dowodu, albo później w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie kodów PIN jest podobne do nadania PIN karcie do bankomatu i nie jest obowiązkowe. Można będzie aktywować tylko jeden certyfikat i dla niego ustalić kod PIN a zrezygnować z aktywowania drugiego ( w dowolnym czasie będzie można aktywować w urzędzie ten drugi).

Po trzykrotnym, błędnym wpisaniu kodu PIN zostanie on zablokowany. Oznacza to brak możliwości korzystania z certyfikatu. Wraz z dowodem obywatel otrzyma kartę z kodem PUK (koperty z kodem PUK można nie odbierać, pozostanie ona w urzędzie, odebrać ją można w każdym czasie). Za pomocą kodu PUK obywatel może samodzielnie nadać nowy kod PIN za pomocą aplikacji do pobrania ze strony MSWiA lub www.edowod.gov.pl (jak zapewnia ministerstwo aplikacja będzie do pobrania jeszcze w tym roku).Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK następuje jego zablokowanie. Odblokowania/zmianę kodów PIN można dokonać też w dowolnym urzędzie gminy, dotyczy to też sytuacji, gdy obywatel zgubi kod PUK.

W sytuacji zablokowania certyfikatu i zablokowania kodu PUK, dowód pozostaje ważny (będzie bez certyfikatu). Jeżeli posiadacz dowodu będzie chciał nadal korzystać z certyfikatu, konieczna będzie wymiana e-dowodu.

W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie będzie mogło być zgłoszone maksymalnie na 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa.

Ważne. Nie ma obowiązku wymiany posiadanych dowodów osobistych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

 

Informacje: WSO UM Giżycko

WIĘCEJ O E-DOWODZIE www.gov.pl/web/e-dowod 

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Sty
1
pt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Sty 1 – Mar 3 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Sty
31
nie
całodniowy Finał WOŚP w Giżycku
Finał WOŚP w Giżycku
Sty 31 całodniowy
Finał WOŚP w Giżycku
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Niedziela 31 stycznia 2020 29 Finał   Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w tym roku po...
Mar
7
nie
całodniowy Kaziuki Wileńskie
Kaziuki Wileńskie
Mar 7 całodniowy
Kaziuki Wileńskie
Giżyckie Centrum Kultury co roku zaprasza na muzyczno-taneczne widowisko w wileńskim klimacie. W tegorocznej edycji Wileńskich Kaziuków również nie zabraknie...
Mar
8
pon
całodniowy Dzień Kobiet z SMALL BAND
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Mar 8 całodniowy
Dzień Kobiet z SMALL BAND
Burmistrz Giżycka zaprasza na Dzień Kobiet 8 marca 2021 | GCK W tym roku w sali widowiskowej Giżyckiego Centrum Kultury ...
Kwi
9
pt
całodniowy XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
XX. Międzynarodowy Konkurs Akord...
Kwi 9 – Kwi 10 całodniowy
XX. Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Concertina 2021  Drukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....
Maj
13
czw
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny...
Maj 13 całodniowy
[ZMIANA TERMINU] Jubileusz Ireny Santor | koncert w GCK
      Jubileusz Ireny Santor Koncert odbędzie się 13 maja 2021 w sali widowiskowej GCK (zmiana z 19 września...
Lip
15
czw
całodniowy MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
Lip 15 – Lip 17 całodniowy
MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 2021
      Impreza przeniesiona na  15-17 lipca 2021 XIX edycja MAZURY HIP–HOP FESTIWAL 16-19 lipca 2020 Twierdza Boyen (bilety)...

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter