Giżycko - Oficjalna strona miasta

24/10/2020 , 0°C

E-DOWÓD. Nowy dowód osobisty od 4 marca

28/02/2019

e-dowód

Dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie bezpiecznym narzędziem do komunikacji obywatela z administracją, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Nie zmienią się dotychczasowe funkcje dowodu osobistego: będzie on potwierdzał tożsamość i obywatelstwo jego posiadacza oraz uprawniał do przekraczania granic niektórych państw. Nowy dowód ma również służyć do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów elektronicznych.

Nowe dowody będą zewnętrznie podobne do obecnych, wewnątrz będzie jednak znajdował się chip, w którego pamięci znajdą się m.in. dane identyfikacyjne umieszczone w warstwie graficznej. Chip będzie bezstykowy i niewidoczny.

W warstwie elektronicznej e-dowodu znajdą się następujące certyfikaty:

  1. certyfikat potwierdzenia obecności– wymaga wprowadzenia numeru CAN (nie wymaga kodu PIN), będzie zamieszczony w dowodzie osobistym każdej osoby. Jego użycie jest planowane w przyszłości do potwierdzania obecności w określonym czasie i miejscu (np. w placówkach służby zdrowia).
  2. certyfikat identyfikacji i uwierzytelnienia– tego certyfikatu nie będą posiadały osoby poniżej 13 roku życia i osoby ubezwłasnowolnione całkowicie. Aby korzystać z tego certyfikatu należy ustalić kod PIN1.Certyfikat ten potwierdza dane posiadacza dowodu. Dzięki tym danym, administracja publiczna może jednoznacznie zidentyfikować osobę, która korzysta z usług internetowych (dostępnych na przykład na platformie ePUAP czy obywatel.gov.pl).
  3. Certyfikat podpisu osobistego– ten certyfikat mogą posiadać osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych (pełnoletnie), które na wniosku o e-dowód wyraziły zgodę na zamieszczenie tego certyfikatu. Aby go aktywować należy ustalić PIN2. Jeżeli wniosek dotyczy osoby małoletniej, która ukończyła 13 lat, taką zgodę może wyrazić rodzić, ale certyfikat stanie się ważny od dnia ukończenia 18 lat.Podpis osobisty daje możliwość złożenia podpisu w formie elektronicznej, który równoważny jest podpisowi własnoręcznemu.
  4. w e-dowodach znajdzie się wolna przestrzeń na kwalifikowany certyfikat podpisu elektronicznego –umożliwia umieszczenie kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego, wydawanego na podstawie umowy przez podmioty wpisane do tzw. rejestru kwalifikowanych podmiotów, które świadczą usługi certyfikacyjne służące do komunikacji z podmiotami komercyjnymi.

Pierwsze ustalenie kodów PIN będzie się odbywało podczas odbioru e-dowodu, albo później w dowolnym urzędzie gminy. Nadanie kodów PIN jest podobne do nadania PIN karcie do bankomatu i nie jest obowiązkowe. Można będzie aktywować tylko jeden certyfikat i dla niego ustalić kod PIN a zrezygnować z aktywowania drugiego ( w dowolnym czasie będzie można aktywować w urzędzie ten drugi).

Po trzykrotnym, błędnym wpisaniu kodu PIN zostanie on zablokowany. Oznacza to brak możliwości korzystania z certyfikatu. Wraz z dowodem obywatel otrzyma kartę z kodem PUK (koperty z kodem PUK można nie odbierać, pozostanie ona w urzędzie, odebrać ją można w każdym czasie). Za pomocą kodu PUK obywatel może samodzielnie nadać nowy kod PIN za pomocą aplikacji do pobrania ze strony MSWiA lub www.edowod.gov.pl (jak zapewnia ministerstwo aplikacja będzie do pobrania jeszcze w tym roku).Po trzykrotnym błędnym wpisaniu kodu PUK następuje jego zablokowanie. Odblokowania/zmianę kodów PIN można dokonać też w dowolnym urzędzie gminy, dotyczy to też sytuacji, gdy obywatel zgubi kod PUK.

W sytuacji zablokowania certyfikatu i zablokowania kodu PUK, dowód pozostaje ważny (będzie bez certyfikatu). Jeżeli posiadacz dowodu będzie chciał nadal korzystać z certyfikatu, konieczna będzie wymiana e-dowodu.

W przypadku czasowej utraty kontroli nad dowodem osobistym (posiadacz nie wie, gdzie jest dokument) będzie możliwość zgłoszenia zawieszenia certyfikatów zamieszczonych w warstwie elektronicznej dowodu osobistego. Zawieszenie będzie mogło być zgłoszone maksymalnie na 14 dni. Zawieszenie certyfikatów zawsze będzie powodowało zawieszenie ważności dowodu osobistego. Jeżeli w tym okresie posiadacz dokumentu nie wycofa zawieszenia, po 14 dniach e-dowód zostanie unieważniony automatycznie z mocy prawa.

Ważne. Nie ma obowiązku wymiany posiadanych dowodów osobistych. Dotychczas wydane dowody zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych.

 

Informacje: WSO UM Giżycko

WIĘCEJ O E-DOWODZIE www.gov.pl/web/e-dowod 

 

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza...
Paź
24
sob
całodniowy Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Galeria Mazurskiego Portretu. Mo...
Paź 24 całodniowy
Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi
„Galeria Mazurskiego Portretu. Moi i Twoi Sąsiedzi” 24 października Parafia Ewangelicko-Augsburska w Giżycku, pl. Grunwaldzki 6 11-500 Giżycko 142 portrety przedstawiające 207...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
10:00 Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Uroczystości z okazji NARODOWEGO...
Lis 11@10:00
Uroczystości z okazji NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa) godz. 10.00 Msza Święta w intencji Ojczyzny...
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski