Tomasz Dolski
Symfonia na skrzypce i dj-a
22 października
Giżyckie Centrum Kultury
9.00, 10.15, 11.30
WSTĘP WOLNY
„SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja” to projekt prezentujący muzykę klasyczną w nowoczesnym/ współczesnym wydaniu, tak by rozbudzić ciekawość młodych słuchaczy i zachęcić do odkrywania muzyki poważnej. Przedsięwzięcie w atrakcyjny sposób łączy historię ze współczesnością, m.in. poprzez wykorzystanie muzyki, pop, rock, house i dubstep. Program jest dostosowany odpowiednio do grup wiekowych (szkoły podstawowe, wygaszane gimnazja, szkoły średnie).

Tomasz Dolski- najmłodszy zdobywca prestiżowej nagrody muzycznej Związku Polskich Autorów i Kompozytorów ZAKR „KRYSZTAŁOWY KAMERTON”, którą wręczał mu osobiście Krzysztof Dzikowski. Laureat 2. miejsca na Polskim Festiwalu Sztuki – Orzeł 2016 w kategorii „Dźwięk”, zdobywca trzeciego miejsca w pierwszej edycji programu tv „Must be the music”.
Program oparty jest na najbardziej znanych utworach muzyki klasycznej od Baroku przez Klasycyzm po Romantyzm. Każdy utwór poprzedzony jest krótkim, barwnym opowiadaniem o kompozytorze , epoce , w której tworzył – czym się ona charakteryzowała, jak utwory się zmieniały, rozwijały, wreszcie jak muzyka zmieniała się na przestrzeni epok.
Atutem muzycznego spotkania jest niezwykłe podejście Tomasza Dolskiego do młodych słuchaczy. Jego wiedza, poczucie humoru, mistrzowska gra na skrzypcach połączona z ciekawymi opowieściami o kompozytorach i epokach, sprawia, że pozornie niedostępny świat muzyki klasycznej okazuje się, że jest „na wyciągnięcie ręki.”
“Symfonia na skrzypce i DJ” od początku 2017 roku została zaprezentowana dla ponad 200 szkół z terenu całego kraju oraz w ramach akcji „Z podwórka na stadion” na PGE NARODOWY.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM AUDYCJI „SYMFONIA NA SKRZYPCE I DJ-ja ”- (czas: 45 minut)
1. Wstęp:
2. Prezentacja przykładów muzyki poważnej z różnych epok. Prezentacje utworów przeplatane barwnymi opowieściami zawierającymi :
- informacje o epoce (stylistyka, rozwój, przedstawiciele, nurty)
- opis kompozytorów prezentowanych dzieł (ciekawostki z ich życia, krótki opis)
3. Dwie części prezentowanych kompozycji:
- I część utworu: klasyczne wykonanie hitów muzyki poważnej
- II część utworu: przetworzenie w nowoczesnej stylistyce, polegające na aranżacji elektronicznej( melodia prezentowana na skrzypcach będzie wzbogacona o improwizację jazzową).
4. Mini wykład na temat improwizacji jazzowej, którą można wykorzystywać w przypadku eksperymentów z muzyką poważną (techniki, wykorzystywane skale, rytm, artykulacja).
5. Prezentowana literatura:
1. A. Vivaldi – Cztery Pory Roku – cz. „Lato” (Barok)
2. W. A. Mozart – Requiem – cz. „Lacrimosa” (Klasycyzm)
3. L. Van Beethoven – V Symfonia (Romantyzm)
4. E. Grieg – Suita Peer Gynt – cz. „W Grocie Króla Gór” (Romantyzm)
5. C. Saint Seans – Karnawał Zwierząt cz. „Akwarium”(Romantyzm)
6. G. Verdi – Requiem cz. „Dies Irae” (Romantyzm)