Giżycko - Oficjalna strona miasta

28/10/2020 , 0°C

Giżyckie EKO-AKCJE

26/06/2018

Bezpłatna komunikacja miejska, elektryczne skutery i kampania promująca dbanie o czystość mazurskich jezior. To najważniejsze akcje, które Giżycko przygotowało na zbliżające się wakacje. Wpisują się one w założenia wciąż rozwijającego się ogólnoświatowego „Eko-trendu”, którego głównym przesłaniem jest zrównoważony rozwój obejmujący wszystkie dziedziny życia ze szczególnym poszanowaniem środowiska naturalnego i jego surowców.

 

 

BEZPŁATNA KOMUNIKACJA 

 

Problemem wielu polskich miast są korki, to oczywiste. Samochodów przybywa z dnia na dzień, a rozbudowa sieci komunikacyjnych trwa latami. W takich sytuacjach najczęściej promuje się zamianę aut na alternatywne środki komunikacji np. komunikację zbiorową czy jednoślady. I choć część osób stara się korzystać z tych zamienników, dla większości wydają się one nieopłacalne bądź niewygodne. Giżycko w tym roku również postanowiło promować podróżowanie komunikacją publiczną, z tą jednak różnicą, że będzie ona całkowicie BEZPŁATNA! 

Chcemy zmienić przyzwyczajenia mieszkańców i turystów, którzy zamiast wsiadać do prywatnych samochodów będą mogli korzystać z miejskiej komunikacji zbiorowej. Chodzi o ograniczenie ruchu samochodów prywatnych oraz odciążenie parkingów w mieście, które w sezonie są zapełnione. Promujemy zdrowy i ekologiczny styl życia – wyjaśnia burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.  

Koszt bezpłatnej komunikacji to 80 tys. zł, czyli 20 % więcej od obecnych wydatków na komunikację publiczną. 

Wójt Gminy Giżycko Marek Jasudowicz poinformował, że bezpłatna komunikacja zostanie wprowadzona 1 lipca na terenie gminy Giżycko i miasta Giżycka. Do przejazdów oznakowanymi autobusami „BEZPŁATNY” nie są potrzebne żadne dokumenty czy karty i te autobusy będą świadczyć usługę bezpłatnych przejazdów. Rozkład jazdy autobusów dostępny na www.gizycko.kiedyprzyjedzie.pl w systemie dynamicznej informacji pasażerskiej. Rozkład jazdy autobusów nie ulega zmianie.

ELEKTRYCZNE SKUTERY

Kolejną niespodzianką tegorocznych wakacji będzie uruchomienie pilotażowego programu elektrycznych skuterów. Giżycko ze względu na swoje malownicze położenie posiada niezliczoną liczbę miejsc, które warto odwiedzić. Mimo, że Giżycko nie jest dużym miastem to zwiedzenie wszystkich urokliwych zakątków np. przy okazji weekendowego pobytu, na pieszo jest niemożliwe, a autem utrudnione. Łatwe i szybkie wypożyczenie skutera rozwiąże ten problem. Pojazdy będą udostępniane przy pomocy specjalnej aplikacji. Szczegóły wkrótce na naszych stronach. 

NIE BĄDŹ ŻEGLARZEM ZA DYCHĘ!

Nie bądź żeglarzem za dychę to kampania kierowana do żeglarzy odwiedzających Giżycko. Ma ona na celu ochronę mazurskiej przyrody. W ramach kampanii powstała ulotka, która informuje o tym, że wystarczy zapłacić 10 zł by pozbyć się nieczystości ze swojego jachtu w giżyckim Porcie Ekomarina. Każdy kto woli zaoszczędzić na własne przyjemności i pozbyć się nieczystości w nielegalny sposób, poprzez ich wylanie do jeziora, zyskuje niechlubne miano „żeglarza za dychę”.

Mamy nadzieję, że większość żeglarzy w tym miejscu się zatrzyma i wybierze dobre rozwiązanie. Na tych nieprzekonanych czeka druga strona ulotki, która dosadnie obrazuje problem. Po prostu, wylewasz nieczystości do jeziora, pływasz we własnych ściekach. 

Dzięki regionalnym mediom o giżyckiej akcji dowiaduje się coraz większa liczba żeglarzy:

 

POBIERZ ULOTKĘ

 

Foto: mojegizycko.pl/ T. Karolski (ul. Warszawska), pixabay.com (autobus)

 

 

 

Autor: Justyna Maciejewska-Kucfir

Zobacz również

Kalendarz wydarzeń

Paź
1
czw
całodniowy Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębo...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego
  Wystawa malarstwa Grzegorza Dębowskiego Antresola Stajni z Wozownią Twierdza Boyen, ul. Turystyczna 1   Grzegorz Dębowski swe umiejętności artystyczne...
całodniowy “Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
“Nasza pierwsza wystawa” | Wysta...
Paź 1 – Paź 31 całodniowy
“Nasza pierwsza wystawa” | Wystawa obrazów młodych artystów
W Twierdzy Boyen można oglądać wystawę prac młodych twórców: Angeliki Ostrowskiej i Jakuba Chmielewskiego. Autorzy zatytułowali zbiór eksponowanych prac – “Nasza...
Paź
31
sob
całodniowy Wystawa grafik Pablo Picasso
Wystawa grafik Pablo Picasso
Paź 31 całodniowy
Wystawa grafik Pablo Picasso
    Pablo Picasso „Grafika nieokiełznana” Wernisaż w Hotelu St. Bruno 31.10.2020 (sobota) godz. 11.00 Pablo Ruiz Blasco żył w...
Lis
10
wt
całodniowy [ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
[ZMIANA TERMINU] Spektakl„Kłamst...
Lis 10 całodniowy
        Spektakl w gwiazdorskiej obsadzie „Kłamstwo” reżyseria WOJCIECH MALAJKAT 10 listopada (wtorek) 2020 (ZMIANA TERMINU z powodu COVID-19...
Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
całodniowy NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI 1...
Lis 11 całodniowy
  OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 11 listopada Giżycko 11 listopada 2020 (środa)  Drukuj
12:00 Niepodległa do Hymnu 2020
Niepodległa do Hymnu 2020
Lis 11@12:00 – 12:10
Niepodległa do Hymnu 2020
  11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na...
Lis
18
śr
całodniowy Scena słowa 2020
Scena słowa 2020
Lis 18 całodniowy
Scena słowa 2020 18 listopada Fundacja Teatr IOTADrukuj
Lis
25
śr
całodniowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
Lis 25 całodniowy
Dzień Pluszowego Misia  25 listopada 2020 (środa) organizacja: MBPDrukuj

eko miasto

eko miasto

Newsletter

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

BIP

BIP

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski