Giżycko - Oficjalna strona miasta

24/11/2020 , 0°C

„Polakpotrafi.pl” giżycczanin zbiera fundusze na budowę klawikordu z 1787 roku

29/05/2017

Zachęcamy do wsparcia pochodzącego z Giżycka Krzysztofa Strzeleckiego, który wspólnie z przyjacielem zajmuje się budowaniem historycznych instrumentów muzycznych. Właśnie dziś na portalu polakpotrafi.pl wystartowała akcja zbiórki funduszy na stworzenie repliki klawikordu Andreasa Steina z 1787 roku. Potrzebna kwota to 19 tysięcy złotych. Przeczytajcie co sami o sobie mówią pomysłodawcy tej ciekawej idei.

O nas
Jesteśmy dwójką przyjaciół. Budujemy instrumenty muzyczne, własne, historyczne, oraz na nich gramy. Jest to nasza pasja. Nie ukrywamy, że chcemy związać z tym zajęciem naszą przyszłość.

Krzysztof Strzelecki
Pochodzę z Giżycka, tu się urodziłem. Obecnie także tutaj mieszkam. Dotychczas pracowałem jako współorganizator regat i bosman w jednej z giżyckich firm. W okresie zimowym zajmowałem się budowaniem instrumentów dla siebie. Po zaprzestaniu dalszej działalności firmy, całkowicie poświęciłem się pasji muzykowania i budowaniu instrumentów muzycznych. Obecnie staram się zorganizować swoje życie i związać je z budowaniem instrumentów. Dla mnie jest to praca i przyjemność w jednym. Poza tym z zainteresowań jestem stolarzem, artystą, rzeźbiarzem, rysownikiem.
Interesuję się muzyką dawną i współczesną. Uczę się grać na instrumentach. Bardzo lubię podróże.

Mark Kudriashov
Pochodzę z Białorusi, tam spędziłem swoje dzieciństwo. W wieku około 12 lat wraz z rodzicami wyemigrowałem do Polski, zamieszkałem w Warszawie. Gry na instrumentach zacząłem się uczyć  gdy miałem 3,5 roku. Po przybyciu do Polski kontynuowałem naukę, by dwukrotnie ukończyć szkołę muzyczną II stopnia(najpierw w klasie saksofonu, później w klasie organów). Budowanie instrumentów od zawsze było moją pasją. W ostatnich latach postanowiłem przerwać swoje studia na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie by w pełni się temu poświęcić. W 2013 roku wynalazłem nowy instrument muzyczny- Ligularion, który razem ze swoim przyjacielem używamy do koncertowania oraz chcielibyśmy kiedyś rozpowszechnić.

O platformie crowdfundingowej polakpotrafi:
PolakPotrafi.pl to nowy sposób finansowania ciekawych idei i kreatywnych pomysłów.
Wspiera ciekawe inicjatywy, projekty, tworzone przez młodych ludzi, które nigdy nie wystartowały z powodu braku środków finansowych.

PolakPotrafi powstał z myślą o wszystkich osobach, które chcą realizować ciekawe projekty i urzeczywistniać kreatywne pomysły. Jest to obecnie największa w Polsce platforma crowdfundingowa (crowdfunding to finansowanie społecznościowe), która pomaga uzyskać niezbędne fundusze na ich realizację. Muzyka, film, książki, sport, sztuka, design, biznes, technologia, edukacja, teatr – to jedynie kilka z przykładowych dziedzin, które wspiera.
Platforma opiera się na dwóch zasadach. Wykorzystuje możliwości, jakie daje crowdsourcing i crowdfunding.
Crowdsourcing to rozwijanie własnego pomysłu przy wykorzystaniu wiedzy i pomysłów szerokiej społeczności. Crowdfunding to natomiast forma finansowania różnorodnych projektów we współpracy ze społecznością.
Działanie platformy jest proste: Wspierające projekt osoby przekazują pieniądze wybierając jednocześnie nagrody, które dla nich będziemy wysyłać po udanym zakończeniu projektu na portalu polakpotrafi.pl.  Jeśli projekt nie uda się i założona kwota nie zostanie uzbierana do progu 100%, wówczas pieniądze te wracają na konta osób pomagających. Czyli nikt nie ponosi żadnych strat. A my nie jesteśmy obciążeni kosztami ani wysyłką nagród.
Na portalu Polakpotrafi, to my wyznaczamy wysokość zbieranych pieniędzy i decydujemy o pomysłach na nagrody, oraz planujemy przebieg akcji, poprzez dostęp do naszego profilu na platformie. Pomysł, idea i cel jest w całości nasza. Miasto Giżycko również włączyło się w akcję, dzięki temu będzie można otrzymać giżyckie pamiątki i gadżety.

PolakPotrafi o sobie:
” Platforma ma na celu uświadomienie społeczeństwu, jak wiele mamy fascynujących talentów, z których możemy być dumni. Nie wszyscy robią show aby zostać dostrzeżonym przez stacje telewizyjne, ale wielu zasługuje na co najmniej takie wyróżnienie. My chcemy wyróżnić wszystkich, którzy chcą stworzyć wspólnie lub samodzielnie lepszą Polskę.
Jesteśmy wspaniałą drogą rozwoju dla artystów, twórców filmowych, muzyków, designerów, ilustratorów, inżynierów, odkrywców, opiekunów sztuki, wykonawców, twórców gier, oraz innych, którzy chcą tchnąć życie w swoje projekty, wydarzenia i marzenia.
Wiemy, że jest wiele wspaniałych projektów, które nie są w kręgu naszego zainteresowania”

Cel naszego projektu:
Zamierzamy zbudować replikę instrumentu historycznego- klawikordu. Czemu akurat taki instrument? Cóż, złożyło się na to wiele powodów. Po pierwsze, klawikord to najstarszy instrument klawiszowy (powstał około XIV wieku), i jest jednocześnie najmniejszym z tej grupy. Nigdy nie był to instrument do wielkich sal, natomiast przez wieki był bardzo ceniony jako instrument do ćwiczeń. Umożliwił osiągnięcie wspaniałej techniki J. S. Bachowi; był głównym instrumentem na którym ćwiczył młody G. F. Haendel.  

Klawikord ma bardzo cichy dźwięk- to jest szczególnie istotne dla dzisiejszych czasów. Osoba znajdująca się w sąsiednim pokoju nie będzie słyszała gry(przy zamkniętych drzwiach), czego np. nie można powiedzieć o innych instrumentach klawiszowych(np. pianinie, którego dźwięk zazwyczaj roznosi się na kilka pięter w bloku mieszkalnym, co nie dla każdego jest przyjemne). Problem ćwiczenia jest bardzo powszechny wśród muzyków. Bardzo dużo ludzi do ćwiczenia kupuje instrumenty elektroniczne, które mają niemiły i męczący dźwięk. Klawikord jest jedyną alternatywą, pozostając jednocześnie instrumentem akustycznym. Uważamy, że gdyby udało się go rozpowszechnić, dużo ludzi mogłoby odnaleźć w nim swój wymarzony instrument. Dla tego to jest takie ważne dla nas.

Ma on także bardzo ciekawy dźwięk i szczególne możliwości wykonawcze. W XXI wieku mała głośność instrumentu już nie jest przeszkodą w koncertowaniu- istnieją mikrofony i systemy nagłośnienia. Dzięki temu klawikord mógłby stać się bardzo atrakcyjnym instrumentem do koncertowania.

Atutów tego niepozornego instrumentu jest wiele. My chcemy zbudować  jeden z najmniejszych klawikordów- replikę klawikordu  skonstruowanego przez  Andreasa Steina z 1787 roku. Czyli końca późnego baroku i początku klasycyzmu w muzyce. Instrument jest ciekawy ze względu na czas powstania w historii muzyki(początki klasycyzmu). Pragniemy odtworzyć  ten instrument, może coś ulepszyć i dodać od siebie. Na ten cel chcemy zebrać pieniądze na portalu Polakpotrafi.pl. Jesteśmy obecnie w trakcie budowania projektu z naszym opiekunem. Wystartujemy kiedy będzie wszystko gotowe. Warto dodać, że jesteśmy na dzień obecny jedynymi osobami, budującymi takie instrumenty w Polsce.

Klawikord Andreasa Steina

Sukces i powodzenie akcji zależeć będzie od dotarcia do jak największego grona ludzi, którzy możliwie jak najszybciej dowiedzą się o naszej akcji, tym samym, większe staje się prawdopodobieństwo na powodzenie naszego projektu i zebranie pieniędzy, ponieważ pierwsze dni są najbardziej decydujące. Przekazujmy więc wiadomość dalej:)

Krzysztof Strzelecki i Mark Kudriashov
(informacje i materiały)

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Lis
11
śr
całodniowy Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Cyklu turniejów Mazuria Cup 2020
Lis 11 2020 – Sty 11 2021 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Lis
25
śr
całodniowy Dzień Pluszowego Misia
Dzień Pluszowego Misia
Lis 25 całodniowy
Dzień Pluszowego Misia  25 listopada 2020 (środa) organizacja: MBPDrukuj
Gru
1
wt
całodniowy Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Chata Świętego Mikołaja – warszt...
Gru 1 2020 – Sty 31 2021 całodniowy
Chata Świętego Mikołaja - warsztaty kreatywne
Chata Św. Mikołaja to miejsce, gdzie w przyjemnej, ciepłej atmosferze, będzie można wziąć udział w kreatywnych warsztatach i poczuć magię...
Gru
5
sob
11:00 III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
III Mazurski Kiermasz lokalnie p...
Gru 5@11:00 – 15:00
III Mazurski Kiermasz lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości
    III MAZURSKI KIERMASZ lokalnie poukładanych smaków i rozmaitości w Hotelu St. Bruno 5 grudnia (sobota) 2020 godz. 11.00 –...
Gru
7
pon
całodniowy Mundial Mazuria Giżycko
Mundial Mazuria Giżycko
Gru 7 całodniowy
Organizator: Mazuria GiżyckoDrukuj
Gru
11
pt
całodniowy Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Tane...
Gru 11 całodniowy
Świąteczno-Mikołajkowa Gala Taneczna 11 grudnia 2020 (piątek) Szkoła Podstawowa nr 7 w Giżycku   organizator: Stowarzyszenie Promocji Tańca „Lecdance” wraz...
Gru
12
sob
całodniowy V Rotariańska Choinka
V Rotariańska Choinka
Gru 12 całodniowy
V Rotariańska Choinka 12 grudnia (sobota) 2020 Pasaż PortowyDrukuj
Gru
13
nie
całodniowy [ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
[ODWOŁANE COVID-19] JARMARK BOŻ...
Gru 13 całodniowy
JARMARK BOŻONARODZENIOWY i Wigilia na Pasażu 13 grudnia (niedziela) 2020 Pasaż Portowy zgłoszenia wystawców – GCKDrukuj
Gru
31
czw
23:30 [ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na...
Gru 31 2020@23:30 – Sty 1 2021@00:30
[ODWOŁANE COVID-19] SYLWESTER na Pasażu Portowym
SYLWESTER na Pasażu Portowym 31 grudnia 2020 (czwartek) godz. 23.30-00.30 WSTĘP WOLNYDrukuj
Kwi
10
sob
całodniowy [ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
[ZMIANA TERMINU] CONCERTINA. KON...
Kwi 10 całodniowy
    [ZMIANA TERMINU] XX Międzynarodowy Konkurs Akordeonowy Muzyki Popularnej i Rozrywkowej CONCERTINA 2021 9 – 10 kwietnia 2021 r....

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter