Giżycko - Oficjalna strona miasta

19/04/2021

ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN JAKIEGO NIE BYŁO!

11/08/2016

11-14 sierpnia DEFILADA ulicami miasta, INSCENIZACJA z pirotechniką filmową, 300 rekonstruktorami, artylerią i kawalerią konną, NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami, i wiele innych atrakcji!

102. ROCZNICA WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ

„OPERACJA BOYEN”
ŚWIĘTO TWIERDZY BOYEN
Giżycko 11-14 sierpnia 2016

Widowiskowa międzynarodowa inscenizacja „Bój o Twierdzę”
w XIX-wiecznej fortyfikacji w sobotę 13 sierpnia!

4 dni Święta to również PIKNIK HISTORYCZNO-MILITARNY, kiermasz rękodzieła i regionalnych kulinariów, zwiedzanie twierdzy z przewodnikiem, dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów w lesie miejskim i przy moście obrotowym, wojskowe patrole w historycznych uniformach i DEFILADA ULICAMI MIASTA, zabawy z historią, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Brygady Zmechanizowanej, nocna inscenizacja, kreatywne warsztaty ekologiczne i na zakończenie NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami.

 

Program

11 sierpnia (czwartek) – LAS MIEJSKI

godz.16.00 – 19.00 – Piknik historyczno–militarny, dioramy historyczne, pokaz uzbrojenia i wyszkolenia 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej (wstęp wolny)

12 sierpnia (piątek)

godz. 15.00 – 17.30 – MOST OBROTOWY – dioramy historyczne i inscenizacja 1914 (wstęp wolny)

godz. 21.00 – TWIERDZA BOYEN – inscenizacja nocna (bilet wstępu)

godz. 22.00 – pokaz fajerwerków (bilet wstępu)

13 sierpnia (sobota) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)

godz. 10.30 – Pasaż  – Wielkie Otwarcie i defilada wojsk ulicami miasta do twierdzy Boyen

godz. 12.00 – Twierdza Boyen – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży

godz. 17.30 – INSCENIZACJA „Bój o Twierdzę” (pirotechnika filmowa, 300 rekonstruktorów, artyleria,kawaleria konna)

14 sierpnia (niedziela) – TWIERDZA BOYEN (bilet wstępu)

godz. 12.00 – 16.00 – Kreatywne warsztaty ekologiczne dla dzieci

godz. 12.00 – ZAKOŃCZENIE OPERACJI BOYEN

godz. 21.30 – NOCNE SKOKI SPADOCHRONOWE z pirotechniką i światłami (Grupa Sky Magic)

Wstęp na Twierdzę Boyen – 5 zł ulgowy/10 zł normalny

plakat Swięto Twierdzy 2016 ogolny

Przed nami VI edycja Święta Twierdzy Boyen w Giżycku z inscenizacją historyczną. W tym roku przypada 102. rocznica wybuchu I wojny światowej i działań wojennych na froncie mazurskim. Warto podkreślić fakt, że Twierdza Boyen leżąca na tzw. „Wyspie Giżyckiej” odegrała ważną rolę w dziejach I wojny światowej i potwierdziła słuszność budowy tejże fortyfikacji. Tutaj, pod koniec sierpnia 1914 r. między wojskami rosyjskimi a niemieckimi rozegrała się walka o fortecę, która zakończyła się fiaskiem wojsk rosyjskich. W naszym wydarzeniu udział wezmą liczne grupy rekonstrukcyjne, odbędzie się defilada „twierdzowych” wojsk ulicami miasta, zaplanowano nocne skoki spadochronowe z pirotechniką i światłami, pokazy uzbrojenia i wyszkolenia wojskowego.

W murach nigdy niezdobytej XIX-wiecznej fortyfikacji, jednego z najważniejszych i najciekawszych zabytków Giżycka, unikatowego w skali kraju i Europy, w sobotę 13 sierpnia na Majdanie Twierdzy Boyen odbędzie się widowiskowy „Bój o Twierdzę”. Turyści i mieszkańcy będą mogli zobaczyć jedyną w regionie, niespotykaną na Mazurach inscenizację historyczną bitwy o twierdzę z czasu I wojny światowej z sierpnia 1914, w którą zaangażowanych będzie 300 rekonstruktorów i fanów militariów z kraju i zagranicy. To prawdziwa gratka nie tylko dla miłośników historii!

6395Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK

W Twierdzy na turystów czekać będzie również kiermasz rękodzieła oraz regionalnych kulinariów. Na kilka dni dziedziniec przed Bramą Giżycką zamieni się w niebotyczny jarmark. Na rozłożonych stoiskach pojawią się produkty regionalne, swojski smalec, chleby, wędliny, sery, miody. Nie zabraknie też rękodzieła artystycznego (biżuteria, haft, obrazy, rzeźby itp.) i innych rozmaitości. Będzie można się spotkać z dawną sztuką ludową, zwiedzić fortyfikację z przewodnikiem, będą zabawy z historią i kreatywne warsztaty ekologiczne.

W tym roku również piknik historyczno-militarny i dioramy w lesie miejskim. Dioramy, czyli obozowiska rekonstruktorów, będzie  można zobaczyć także w okolicy mostu obrotowego. Zaplanowano wiele atrakcji! Zapraszamy całe rodziny!

Twierdza to nie tylko historia, to również sztuka i dzieła światowych artystów, z którymi można poobcować w twierdzowej galerii. Nowe ekspozycje można obejrzeć w dwóch odrestaurowanych obiektach. W Laboratorium Prochowym jest wystawa broni pierwotnej, palnej, artyleryjskiej, czarnoprochowej oraz destrukty broni. W budynku Stajni z wozownią znajdują się natomiast eksponaty związane ze sztuką regionalną. Na terenie Twierdzy możemy dotknąć mazurskiej natury. Twierdza to także miejsce organizacji corocznych Zlotów Motocyklowych i znanego w całym kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. W tym roku we wrześniu odbędzie się też druga edycja wyjątkowej imprezy Twierdza Festiwal Fantastyki, i po raz pierwszy Mazurski Zlot Samochodów Zabytkowych.

KONTAKT W SPRAWIE STOISK: Giżyckie Centrum Kultury ewelina.krasnicka@gck.gizycko.pl

6396Święto Twierdzy Boyen fot. archiwum GCK

O TWIERDZY

XIX-wieczna Twierdza Boyen w Giżycku to jeden z najciekawszych europejskich obiektów architektury militarnej.

„(…) Po doświadczeniach wojen napoleońskich władze pruskie postanowiły ufortyfikować giżycki przesmyk między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi, aby zablokować potencjalny atak wojsk rosyjskich w kierunku zachodnim. Wielkim rzecznikiem tego przedsięwzięcia był dwukrotny minister wojny Królestwa Pruskiego, feldmarszałek Leopold Hermann Ludwig von Boyen (1771 – 1848). W latach 1844 – 1851 wielkim nakładem sił i środków zbudowano otoczoną tzw. murem Carnota fortecę, która przyjęła nazwę od nazwiska feldmarszałka – Feste Boyen, zaś sześciu jej fortom nadano miano od jego imion i rodowego zawołania: Leopold, Hermann, Ludwig, Miecz, Prawo i Światło.

W sierpniu 1914 r. forteca została oblężona przez rosyjską 1. Armię „Niemen”. Twierdza Boyen skutecznie powstrzymała Rosjan, a feldmarszałek Paul von Hindenburg wyprowadził stąd później kontratak, odrzucający całkowicie wojska rosyjskie z Prus Wschodnich.

Przestarzała fortalicja giżycka nie była już w stanie spełnić poważniejszej roli podczas drugiej wojny światowej, ale wówczas przeznaczono jej inne, tajemnicze zadania. W starych, fortecznych murach miała swoją siedzibę tajna placówka wydziału „Obce Armie Wschód”, podlegająca Naczelnemu Dowództwu Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach. W specjalnym ośrodku, ulokowanym w strefie zamkniętej na majdanie giżyckiej twierdzy, przesłuchiwano i namawiano do współpracy ujętych sowieckich oficerów. W lipcu 1942 r. przywieziono tu wziętego do niewoli legendarnego obrońcę Moskwy – gen. Andrieja Własowa. Tutaj też powstawały zalążki jego Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej (ROA), która walczyła u boku Wehrmachtu przeciw Sowietom.

*Ciekawostka
Twierdza Boyen wiązana jest też ze sprawą słynnej „Bursztynowej Komnaty”. Według planów gauleitera Prus Wschodnich Ericha Kocha, który miał pieczę nad przechowywanym w Królewcu, zrabowanym arcydziełem sztuki snycerskiej, miało ono być po wojnie eksponowane w filii Muzeum Wielkoniemieckiego Wehrmachtu w giżyckiej Twierdzy Boyen. Skazany za zbrodnie wojenne Erich Koch dokonał życia w polskim więzieniu, nie wyjawiając tajemnicy zniknięcia „Bursztynowej Komnaty”.

W styczniu 1945 r. twierdza została oddana Armii Czerwonej praktycznie bez walki, co tak wzburzyło Hitlera, uważającego Giżycko za jedną z najsilniejszych fortec Prus Wschodnich, że zdymisjonował gen. Hossbacha odpowiedzialnego za jej obronę. Jednostki wojska polskiego stacjonowały w twierdzy aż do 1957 r. Później wprowadziły się tutaj różne zakłady przemysłowe: mięsne, serowarskie czy transportowe, które w większości upadły po przemianach polityczno-ekonomicznych przełomu lat 80. i 90.

Obecnie (…) Twierdza Boyen stanowi najcenniejszy zabytek Giżycka, który można zwiedzać indywidualnie i z przewodnikiem. W jednym z zachowanych koszarowców funkcjonuje hostel, zaś w fortecznej fosie urządzono obszerny amfiteatr, w którym co lato odbywa się m.in. najstarszy i największy w kraju Mazury Hip-Hop Festiwal. Corocznie Twierdza Boyen staje się bazą międzynarodowego zlotu motocykli, a ostatnio przyjęła też rolę punktu wyjścia dla off-roadowych rajdów samochodów terenowych.

Miasto podejmuje wiele działań zmierzających do ożywienia Twierdzy Boyen tak, by służyła ona zarówno mieszkańcom jak i turystom z całego świata. I tak w ramach jednego z realizowanych projektów ze wsparciem funduszy Unii Europejskiej, byłe laboratorium prochowe zostało zaadaptowane na muzeum broni, zaś wozownia ze stajnią przekształcona w pawilon wystawowy.”

fragment „Spacerem po Giżycku – przewodnik po turystyce aktywnej”, publikacji opracowanej i wydanej przez Biuro Promocji Urzędu Miejskiego w Giżycku

Autor: Małgorzata Kulas-Szyrmer

Zobacz również

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Kwi
23
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Kwi 23 – Kwi 25 całodniowy
    Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych kl. II w gimnastyce artystycznej 23-25 kwietnia 2021 | COS OPO Wydarzenie sportowe...
Kwi
25
nie
całodniowy VIII Zawody Ratownictwa Wodnego ...
VIII Zawody Ratownictwa Wodnego ...
Kwi 25 całodniowy
VIII Zawody Ratownictwa Wodnego Strażaków OSP o Puchar Wójta Gminy Giżycko – Wilkasy 2021 Niedziela 25 kwietnia PWW  Drukuj
Maj
1
sob
całodniowy Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Maj 1 całodniowy
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁANE COVID-19]
WIELKIE OTWARCIE SEZONU Parada i KONKURS Jednostek Pływających na Kanale Łuczańskim Sobota 1 maja, Giżycko   Z nadzieją patrząc w przyszłość...
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 1 – Maj 3 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
17:00 Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Maj 1@17:00 – 18:00
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Zujewicza „HASŁOOBRAZY” 1 maja o godz. 17.00 Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen (wystawa potrwa do 14...
Maj
2
nie
14:10 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Maj 2@14:10 – 15:10
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskie Biegi Rodzinne i Garnizonowy Festyn Rodzinny Niedziela 2 maja Las miejski  Drukuj
Maj
3
pon
całodniowy Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Maj 3 całodniowy
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule Bulodrom park Rogera Goemaere’a (Rotary Club Giżycko gizycko@rotary.org.pl)Drukuj
całodniowy Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Maj 3 całodniowy
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja Poniedziałek 3 maja Sanktuarium św. Brunona w GiżyckuDrukuj
Maj
15
sob
całodniowy Noc Muzeów
Noc Muzeów
Maj 15 całodniowy
Noc Muzeów
NOC MUZEÓW w Twierdzy Boyen Sobota 15 maja Twierdza Boyen, giżycka XIX-wieczna fortyfikacja zaprasza gorąco do uczestnictwa w Nocy Muzeów...
09:00 Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021
Maj 15@09:00 – 13:00
Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021 Sobota 15 maja o godz. 9.00 Plac im.  Andrzeja „Balona” Tarasiewicza, ul. Nadbrzeżna  Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter