Giżycko - Oficjalna strona miasta

19/04/2021

Giżycko BAROQUE FESTIVAL – niedziela, Pasaż Portowy

20/07/2016

Giżycko BAROQUE FESTIVAL

24 lipca 2016 (niedziela)

PASAŻ PORTOWY

PLENEROWY KONCERT MUZYKI DAWNEJ

Opera „La Serva Padrona”
z orkiestrą barokową Masovia Baroque Orchestra

Zapraszamy na Giżycko Baroque Festival,
będący kontynuacją Giżyckiego Lata z G.F. Händlem!

WSTĘP WOLNY

Z naszym wydarzeniem związany jest wyjątkowy, artystyczny plakat „Giżycko Baroque Festival”, autorstwa Grzegorza Chorążka, ur. w 1979 r. rysownika, ilustratora, designera, absolwenta Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie wydział Sztuki w pracowni grafiki prof. Ewy Zawadzkiej. Obecnie artysta zajmuje się grafiką komputerową, projektowaniem graficznym, malarstwem sztalugowym. Ubiegłorocznym edycjom Giżyckiego Lata z Haendlem również towarzyszyło dzieło tego samego autora.

Współpraca redakcyjna

6750

Drodzy Państwo!

Już trzy edycje Giżyckiego Lata z G. F. Handlem przeszły do historii miasta. Mieliśmy zaszczyt gościć wspaniałych dyrygentów. W Giżycku wystąpił dwukrotnie Paul Esswood, Benjamin Bayl oraz świetni soliści, sopranistka Philippa Hyde i Marzena Lubaszka. Niepowtarzalne brzmienie stworzyły orkiestry grające na kopiach instrumentów dawnych, Polska Orkiestra XVIII wieku, Accademia dell’ Arcadia, polsko-niemiecka orkiestra barokowa Polnische Kapele.

W niepowtarzalnie przepięknej scenerii – zabytkowego mostu, zamku i kanału. mogliśmy wysłuchać najwspanialszych dzieł G. F. Händla, Muzyki Na Wodzie oraz Muzyki Dla Królewskich Ogni Sztucznych z wkomponowanym pokazem fajerwerków. W ubiegłym roku świat obchodził 330 rocznicę urodzin J. S. Bacha. Z tej okazji usłyszeliśmy piękne dzieło tego wybitnego kompozytora – suitę orkiestrową No.4 D major. To naprawdę rzadka okazja, by obcować z taką muzyką, w tak pięknej scenerii. Tym bardziej niesamowite, że to właśnie Giżycko jest gospodarzem tak wyjątkowych i unikatowych koncertów.

Kiedy kilka miesięcy temu Teleexpress podał informację kulturalną, że Benjamin Bale będzie w Polsce przygotowywał operę Mozarta, a w Krakowie i Katowicach odbędzie się kolejne wydarzenie muzyczne z udziałem Paula Esswooda, to utwierdzam się w przekonaniu, że Giżycko także zasługuje na salę koncertową, która uwolni nas od kaprysów pogody. Wszystko to dzięki wsparciu i zaangażowaniu Władz Miasta, Biura Promocji, Centrum Kultury oraz wspaniałej Giżyckiej Publiczności.

W tym roku zaprezentujemy publiczności najwspanialsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, operę La Serva Padrona (Służąca Panią). Treść libretta stanowi zabawna historia arystokraty, który jest dręczony przez nieznośną pokojówkę. Aby położyć kres tej sytuacji, postanawia się ożenić ufając, iż żona zaprowadzi ład i spokój w jego domu. Niestety, przebiegłość służącej sprawia, że Pan poślubia właśnie ją. Jest to opera buffo, czyli komiczna.

W roli solistów wystąpią: Andrzej Ogórkiewicz – Uberto, Natalia Puczniewska – Serpina, Tomasz Raczkiewicz – Vespone.
Orkiestra barokowa – Masovia Baroque Orchestra.

Od tego lata orkiestra będzie występowała pod tą nazwą. Wspaniałe partie wokalne, doskonała reżyseria oraz ciekawa scenografia czynią spektakl wielce widowiskowym.

Wyjątkowo nasze tegoroczne spotkanie muzyczne się rozpocznie. Słowo o muzyce będziemy bowiem mogli usłyszeć z ust Jerzego Kisielewskiego, dziennikarza radiowego i telewizyjnego, syna słynnego „Kisiela” Stefana Kisielewskiego, publicysty, kompozytora i polityka, o którym wydał w 2014 roku wspomnienia  „Pierwsza woda po Kisielu. Historie rodzinne”.

Z pozdrowieniami
Krzysztof Sokołowski


Na zdjęciu Natalia Puczniewska (Serpina) i Tomasz Raczkiewicz (Vespone)

www.opera.poznan.pl

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Giżycko i Giżyckie Centrum Kultury, we współpracy z Biurem Promocji Urzędu Miejskiego. Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Pomysłodawcą i opiekunem artystycznym wydarzenia jest giżycczanin Krzysztof Sokołowski, muzyk Filharmonii Świętokrzyskiej, grający także na kontrabasie barokowym w zespołach muzyki dawnej, kontrabasista w zespole muzyki wiedeńskiej Strauss Ensamble.

La Serva Padrona (Służąca Pani)
to tytuł opery, którą skomponował Giovanni Battista Pergolesi (1710 – 1736)

Jest to jego najsłynniejsze dzieło. Libretto napisał Gennaro Antonio Federico. Wspaniała muzyka, wyraziste postacie oddane popisowymi partiami wokalnymi. Doskonała reżyseria oraz interesująca scenografia czynią spektakl wyjątkowym.

Postacie:
Serpina – sopran
Uberto – bas-baryton
Vespone – (personaggio muto)

Zabawna historyjka opowiada o perypetiach pewnego bogatego Włocha Uberto z nieznośną, choć śliczną i pełną wdzięku służącą Serpiną. Dziewczyna nie jest wzorem służącej. Spóźnia się, nie wykonuje swoich obowiązków i kłóci się z pracodawcą. Cierpliwość Uberta wyczerpuje się, gdy dziewczyna spóźnia się o kilka godzin do pracy. W dodatku wcale nie przychodzi sama – po długiej i malowniczej awanturze musi ją w samej bieliźnie przynieść na ramieniu służący Uberta, Vespone. Uberto ma dość i postanawia się ożenić w nadziei, że być może żona utrzyma w ryzach niesforną dziewczynę. Ale pomysł, by mieć panią, wcale się Serpinie nie podoba, gdyż woli sama nią zostać. Dziewczyna namawia Vespone, by udawał jej niezwykle groźnego narzeczonego, kapitana Nawałnicę. Ten wkracza zamaszyście na scenę i żąda od Uberta posagu dla Serpiny, by mógł się z nią ożenić. Przestraszony Uberto woli jednak sam ożenić się ze służącą, niż wydać tyle pieniędzy – i w ten sposób Serpina osiąga wymarzony cel, czyli staje się panią… Na pierwszy rzut oka historia dość banalna, nie odbiegająca schematem od oper buffo (komicznych).

Tym co sprawia, że obejrzenie i wysłuchanie LA SERVA PADRONA staje się wyjątkowym i niezapomnianym przeżyciem, są wykonawcy. Trudno się nie zachwycić perfekcyjnymi kreacjami tak wokalnymi jak i aktorskimi. Doskonałym uzupełnieniem będzie świetna orkiestra barokowa, która tego lata wystąpi pod giżycką festiwalową nazwą Masovia Baroque Orchestra. Reżyserii Natalii Babińskiej zawdzięczamy niekonwencjonalne podejście do opery: od wprowadzenia w scenerię XVIII-wiecznego salonu telefonu komórkowego, z którego nie może zadzwonić Uberto, gdyż Serpina zabrała mu baterię. Vespone pełni rolę kogoś w rodzaju narratora, zachwycając przy okazji niezrównanym talentem komediowym i wspaniałym głosem. Poczuciem humoru wykazuje się także scenograf Diana Marszałek: jej wersja stroju kapitana nawałnicy, będąca czymś pomiędzy mundurem kapitana Fracasse, a eleganckim strojem hiphopowca wręcz powala publiczność na kolana.

Autor: Dawid Klukiewicz

logo-NSP-1

logo-NSP-1

BIP

BIP

koronawirus2

koronawirus2

Kalendarz wydarzeń

Kwi
23
pt
całodniowy Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Drużynowe Mistrzostwa Polski Jun...
Kwi 23 – Kwi 25 całodniowy
    Drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorek Młodszych kl. II w gimnastyce artystycznej 23-25 kwietnia 2021 | COS OPO Wydarzenie sportowe z udziałem 90 zawodniczek z 20 klubów z całej Polski organizator: UKS „Jantar” GdyniaDrukuj
Kwi
25
nie
całodniowy VIII Zawody Ratownictwa Wodnego ...
VIII Zawody Ratownictwa Wodnego ...
Kwi 25 całodniowy
VIII Zawody Ratownictwa Wodnego Strażaków OSP o Puchar Wójta Gminy Giżycko – Wilkasy 2021 Niedziela 25 kwietnia PWW  Drukuj
Maj
1
sob
całodniowy Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁAN...
Maj 1 całodniowy
Wielkie Otwarcie Sezonu [ODWOŁANE COVID-19]
WIELKIE OTWARCIE SEZONU Parada i KONKURS Jednostek Pływających na Kanale Łuczańskim Sobota 1 maja, Giżycko   Z nadzieją patrząc w przyszłość zapraszamy na majówkę do Giżycka, w ramach której planujemy KONCERT szantowy ZAŁOGA DR. BRYGA, promocję AKCJI 12 GODZIN...
całodniowy XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie
Maj 1 – Maj 3 całodniowy
XIII Integracyjne Regaty Żeglarskie Mazurskiej Szkoły Żeglarstwa, jez. Kisajno „Oczy Mazur” MCŻiTW (MSŻ)Drukuj
17:00 Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Maj 1@17:00 – 18:00
Wernisaż wystawy Andrzeja Zujewicza
Otwarcie wystawy malarstwa Andrzeja Zujewicza „HASŁOOBRAZY” 1 maja o godz. 17.00 Stajnia z wozownią Twierdzy Boyen (wystawa potrwa do 14 maja | organizator Mazurska Fundacja Sztuki ART Progress Dariusz Matyjas)Drukuj
Maj
2
nie
14:10 Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Pol...
Maj 2@14:10 – 15:10
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Ogólnopolskie Biegi Rodzinne i Garnizonowy Festyn Rodzinny Niedziela 2 maja Las miejski  Drukuj
Maj
3
pon
całodniowy Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Maj 3 całodniowy
Mistrzostwa Giżycka w Bule
Mistrzostwa Giżycka w Bule Bulodrom park Rogera Goemaere’a (Rotary Club Giżycko gizycko@rotary.org.pl)Drukuj
całodniowy Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3...
Maj 3 całodniowy
Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
 Obchody Uchwalenia Konstytucji 3 Maja Poniedziałek 3 maja Sanktuarium św. Brunona w GiżyckuDrukuj
Maj
15
sob
całodniowy Noc Muzeów
Noc Muzeów
Maj 15 całodniowy
Noc Muzeów
NOC MUZEÓW w Twierdzy Boyen Sobota 15 maja Twierdza Boyen, giżycka XIX-wieczna fortyfikacja zaprasza gorąco do uczestnictwa w Nocy Muzeów 2021. Wydarzenie organizowane jest w ramach obchodów Europejskiej Nocy Muzeów, podczas której galerie oraz obiekty...
09:00 Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021
Maj 15@09:00 – 13:00
Sprzątanie Mazur 2021
Sprzątanie Mazur 2021 Sobota 15 maja o godz. 9.00 Plac im.  Andrzeja „Balona” Tarasiewicza, ul. Nadbrzeżna  Drukuj

dog-3071334_1920

Zaadoptuj psa z Bystrego

play-store

play-store

app-store

app-store

windows-store

windows-store

eko miasto

eko miasto

EPUAP

EPUAP

Dziennik ustaw

Dziennik ustaw

Monitor polski

Monitor polski

Newsletter