W dniach 20-23 czerwca rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Żeglarzy z Niepełnosprawnością. To jedne z najstarszych tego typu regat na świecie. Głównym organizatorem była Mazurska Szkoła żeglarstwa a współorganizatorem Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Zadanie zostało zrealizowane przy wsparciu finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Z powodu ograniczenia dofinansowania w regatach wystartowało 27 załóg. Zawodnicy niepełnosprawni ruchowo (20 załóg) ścigali się na Sasankach, a zawodnicy niesłyszący (7 załóg) na Tangach.
Obserwatorzy spodziewali się zaciętej rywalizacji pomiędzy kadrowiczami i tak było do końca regat. Pogoda dopisała, dzięki czemu rozegraliśmy 12 wyścigów metodą przesiadkową.
Mistrzostwa rozpoczęła krótkim występem grupa taneczna Stowarzyszenia Żeglarzy Niepełnosprawnych z Bytomia. Poniedziałek był dniem treningowym. We wtorek było pochmurnie, wiatr 2 momentami 3 B i do obiadu rozegraliśmy dwa wyścigi, a po obiedzie do kolacji 2 następne. Po pierwszym dniu wyścigów w kategorii żeglarzy niepełnosprawnych ruchowo prowadził Waldemar Woźniak przed Olgą Górnaś-Grudzień. Oboje mieli po 10 punktów. Trzecie miejsce zajmował Andrzej Bury z 16 punktami. W kategorii żeglarzy niesłyszących wszystkie wygrał Tomasz Gumiński. W środę przez cały dzień była wspaniała pogoda – słońce i wiatr 3 B. Dzięki temu rozegraliśmy 3 wyścigi do obiadu i również 3 kolejne po obiedzie do kolacji. Bury się obudził i zaczął odrabiać straty. Wygrał 2 wyścigi i trzy razy był drugi. Do walki o podium włączył się Wiesław Borowiecki – Mistrz Polski z 2012 roku. W kategorii żeglarzy niesłyszących „Gumiś” wygrał kolejne 3 wyścigi i powiększył swoją przewagę nad konkurentami. Olga Górnaś-Grudzień miała dużą wpadkę w ósmym wyścigu co pozbawiło ją szans na podium. W niedzielę wiatr osłabł do 1 – 2 B i z trudem rozegraliśmy ostatnie 3 wyścigi. Bury żeglował równo i dzięki temu zdobył swój ósmy tytuł Mistrza Polski. Borowiecki także żeglował równo i na finiszu pokonał Woźniaka. W kategorii żeglarzy niesłyszących „Gumiś” nie dał rywalom żadnych szans i także po raz ósmy zdobył tytuł Mistrza Polski. Drugie miejsce zajęła Barbara Lepszy co nie było niespodzianką, gdyż takie same miejsce zajęła w poprzednim roku.
Zwycięzcy otrzymali medale i dyplomy. Wszyscy zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez PFRON i stałego sponsora Mistrzostw – firmę BUDIMEX S.A. Nagrody wręczał Kamil Petynka – Dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PFRON.
Wyniki:
Żeglarze niepełnosprawni ruchowo:
- Andrzej Bury, Marian Zakowicz, Bożena Bień (26 pkt.)
- Wiesław Borowiecki, Ewa Nazarowska, Halina Świderek (30 pkt.)
- Waldemar Woźniak, Rafał Szklarz, Agnieszka Jabłońska (35 pkt.)
- Grzegorz Włochowicz, Zbigniew Jastrzębski, Roman Drobniak (41 pkt.)
- Adam Wójtowicz, Jacek Niżygrocki, Agata Grzybowska (56 pkt.)
- Olga Górnaś-Grudzień, Józef Wolsza, Wiesław Wolsza (58 pkt.)
- Michał Rutkowski, Katarzyna Kulig, Monika Kotzian (72 pkt.)
- Feliks Basłyk, Mirosław Lisiczyński, Józef Pawlak (76 pkt.)
Żeglarze niesłyszący:
- Tomasz Gumiński, Michał Rek, Mikołaj Minko (12 pkt.)
- Barbara Lepszy, Karina Fruba, Arkadiusz Tylutki (23 pkt.)
- Zbigniew Gumiński, Paweł Jankowski, Euzebia Jankowska (29 pkt.)
- Michał Maculewicz, Beata Murawska, Marta Drożdziel (36 pkt.)
- Katarzyna Kowalczyk, Stanisław Wadas, Waldemar Mandelka (42 pkt.)
- Paweł Dziubak, Maria Pawlak, Władysław Ochrymiuk (53 pkt.)
fot. Tomasz Karolski / www.mojegizycko.pl